Arduino İle Yüksek Amper Çeken Fırçasız Motor Sürmek

ErhanDemir

Üye
Merhabalar,

Bir projemle ilgili görüşlerinize ihtiyacım var.

24V 300 watt civarı bir fırçalı DC motoru Arduino ile sürmek istiyorum.

Sürücü Kartı LİNK

Kullanmak istediğim sürücü kartının linki burada. Arduino üzerinden sinyal portu ile motorun hızını belirlemek istiyorum. Hızı belirleme esnasında Arduino kartına dışardan bir Potans ile veri yollamak buna göre otomatikmen hız komutu göndermek istiyorum. Bu kart ile bahsettiğim motoru sürebilir miyim ? Varsa alternatif çözüm önerileriniz nedir ? Söz konusu projeyi elektrikli bisiklet olarak değerlendirebilirsiniz.

Siz hocalarımın görüşüne ve tecrübelerine ihtiyaç duyuyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar...

Merhabalar,

Bir projemle ilgili görüşlerinize ihtiyacım var.

24V 300 watt civarı bir fırçalı DC motoru Arduino ile sürmek istiyorum.

Sürücü Kartı LİNK

Kullanmak istediğim sürücü kartının linki burada. Arduino üzerinden sinyal portu ile motorun hızını belirlemek istiyorum. Hızı belirleme esnasında Arduino kartına dışardan bir Potans ile veri yollamak buna göre otomatikmen hız komutu göndermek istiyorum. Bu kart ile bahsettiğim motoru sürebilir miyim ? Varsa alternatif çözüm önerileriniz nedir ? Söz konusu projeyi elektrikli bisiklet olarak değerlendirebilirsiniz.

Siz hocalarımın görüşüne ve tecrübelerine ihtiyaç duyuyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar...
Sürebilirsin. 300W 24 Volt yaklaşık 12.5Amper akım çeker. Motoru hem ileri hem geri çevireceksen kalkış akımı sürücüyü zorlayabilir yumuşak kalkışı programda yazmak gerek. Tek yön çalışacaksa motor ucuna büyük kapasitör bağlayabilirsin anlık yüksek akım ihtiyacını tolere eder.
Elektrikli bisiklet düşünüyorsan bu motor için muhtemelen iki aküyü seri bağlamayı planlıyorsun demektir. İki akü tam şarda 12.7x2 desen 25.4V sürücü için sıkıntı yok. Ancak aküleri, aküler sisteme bağlı iken şarj edeceksen 12 volt akü 14.4 Volt ile şarj edilir çarpı iki deyince 28.8volt eder ki bu motor sürücünün çalışma gerilimi olan 28voltun üzerine çıkar sıkıntı olabilir. O yüzden şarjı yaparken aküleri sitemden ayırmak gerek. Son olarak aküleri, seri şarj edeceksen dengeleme devresi de gerekecektir.

Son düzenleme:
Motorunuz; 300W/24V = 12 A olup seçtiğiniz sürücü 20A , 28V değerlerinde uygun gözüküyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri