Arduıno nano 3.3v çıkışını sürekli değil de şarta bağlı hale getirme

amplifier girişi boşta olduğunda tetikleme olmadan yani bir ses sinyali olmadanda havadan elektriksel gürültüler toplar ve onları yükseltir bu yüzden yine akım çeker. volume potansiyometresi ne kadar açıksa o oranda kaynaktan akım çeker.

hiçbir transistor kullanmadan sadece girişlere 3k3 veya 4k7 dirençler ile pull down yaparsan boşta kalmaz ve minimum güç harcamasında kalır.

kullanılan entegreyi bilmiyorum enable girişi gibi bir ucuda varsa ordan enb dsb yapılabilir.
Sayın MAIN_LOOP;
Çok teşekkür ederim.

2x3w amplifier mini bir amplifier sayılmaz. boyutu küçük ama gücü yüksek. çektiği akımda yüksek direk io lardan beslenmez.

cızırtı veya diğer gürültüler ise besleme voltajının değeri ile ilgili değil. 5v hattında bağlı olan ground looplar yüzünden. 3.3v ta temiz ses gelmesinin sebebi orada 5v to 3.3v LDO regulator olmasından.

audio devrelerde yıldız bağlantı ve grounding çok önemli. tık tık seslerin kesilmesi içinde ampli girişine 10uf elektrolikit cap gerekli. aynı şekilde speaker çıkışınada seri 470uf cap gerekli. zannedersem speaker çıkışında vardır.

amplifier girişi boşta olduğunda tetikleme olmadan yani bir ses sinyali olmadanda havadan elektriksel gürültüler toplar ve onları yükseltir bu yüzden yine akım çeker. volume potansiyometresi ne kadar açıksa o oranda kaynaktan akım çeker.

hiçbir transistor kullanmadan sadece girişlere 3k3 veya 4k7 dirençler ile pull down yaparsan boşta kalmaz ve minimum güç harcamasında kalır.

kullanılan entegreyi bilmiyorum enable girişi gibi bir ucuda varsa ordan enb dsb yapılabilir.
Sayın MAIN_LOOP;
Yukarıda "tık tık seslerin kesilmesi için de ampli girişine 10uf elektrolikit cap gerekli." diye öneride bulunmuştunuz. 10uf elektrolikit kapasitörün amfi girişine nasıl bağlanacağı hakkında ikilemde kaldım. Aşağıdaki kullandığım amfinin fotoğrafı üzerinden kapasitörün bağlanış biçimini tarif edebilir misiniz?

Çıkışta ise dediğiniz gibi 470uf cap. var.
Bir de bu amfiyi tek hoparlör olarak çıkışlarından birini kullanıyorum. Bunun bir sakıncası var mı? Çıkışları paralel hale getirip tek hoparlörde kullanmanın avantajı veya dezavantajları neler olabilir? (Özellikle 18650 lityum pil tüketimi bakımından)
resim_2023-07-25_125227162.png
ANFİ.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri