Araçta sinyaller ve 4lü çalışmıyor

AMD07

Üye
Merhaba, annemin 96 model Hyundai Elantra aracı var. Araçta şu an 4lü düğmesi ve sinyaller çalışmıyor.

Evvelinde ne olduğunu anlatmam gerekirse en son 2019 da böyle bir durum olmuştu ve yine 4lü ve sinyaller çalışmıyordu. O zamanki sorun 4lü düğmesi basılı kalmış ve kendini salmamış. (4lü düğmesine normalde basınca çıtçıt eder ilk çıt dibine kadar gidince olur, ikinci çıt sesinde dibinden biraz yukarı kalkar ama 4lüler yanar ve düğme artık basılıdır, biraz olan basma payı ile kapatmak için basıp 2 kere çıt sesi ile düğme yukarı kalkardı.)

Düğme kendini salmadığı için 4lü sürekli açık kalmış, ve sonra 4lü düğme basılı olduğu halde 4lü de yanmaz olmuş. O zaman ben işte çalıştığım için babam sanayiye götürmüş bir oto elektrikçi yapmış. Sadece düğme değişmeli demiş. Ben akşam eve gelince 4lüye bastım düğme yine basılı kaldı. Hemen evden elektronikçi spatulalarımı (adından emin değilim resmini ekliyorum ↓ ) alıp geldim ve düğmeyi yerinden çıkarttım.

1681532620706.png

Sonra tekrar düğmeye basıp geri çıkardım. Bir sorun görünmüyordu sadece düğenin içinde muhtemelen 1 yay var ve işlevini yitirmiştir diye düşündüm. Düğmeyi değiştiririm nasılsa diye düşünüp o an bir geçici çözüm düşündüm ve düğmenin üstüne elle tutup çekmelik 2cm lik sıcak silikon yapıştırdım. Yani yayın gördüğü işlevi elle manuel görüp 4lüyü spatulasız kullanabilmek için böyle yaptım. Aşağıdakine benzer olmuştu paintte çizdim.

1681533757305.png

Bir müddet böyle kullandık çünkü araba çok nadir bulunan bir araba olduğu için yedek parçası da zor bulunduğundan düğmesi hiçbir parçacıda yoktu. 1 yıl kadar zaman sonra düğmenin yayı da kendiliğinden düzelmişti. Silikonu sökmedim ne olur ne olmaz dite ama silikonda araba güneşte kaldığında kendiliğinden tutunduğu yerden salmış vitesin önüne düşmüştü. :) Sonra da düğme nasılsa artık sağlam diye geri takmamıştım.

Hoşuma gitmeyen tek nokta, nedense kontak kapalı iken artık 4lü çalışmaz olmuştu. Eskiden yani babam oto elektrikçiye gitmeden önce kontak kapalı da olsa 4lü yanardı.

İlk sorum burada elektrikçi ne yapmış olabilir de kontak kapalı iken 4lü artık yanmıyordu? 3 senedir bu şekilde kullanılıyordu, ama yine de kontak kapalı iken yanması iyi olurdu.

Bugün ise önceki seneryonun aynısı sadece düğme bozuk değil(en azından yayı değil geri salıyor) ve basılı kalmamış durumda. 4lü ve sinyaller çalışmıyor. Sizce ne olmuş olabilir çözüm önerileriniz nedir?

Yardımlarınızı ve fikir önerilerinizi rica ederim teşekkür ederim

4 lü ve sinyallere ait kalo soketi gevşemiş olabilir.

Eski clio aracımda çok başıma gelirdi . Sinyallerin hiçbiri çalışmaz. Gidersin elektrikciye , flaşör anahtar bozulmuş. Değiştir anahtarı düzelir. Yedek parçası bulunan dandik araba mı yoksa parçası zor bulunan kaliteli araba mı kullanmak lazım , zor ikilem . Aslında alibaba da falan vardır o bahsedilen parça. Biraz sabretseniz er geç gelir siparişle.

Sinyallerin sigortası atmış olabilir.
Hocam bugün sigortayı kontrol ettim atmamıştı

Elektrikçi 4lü/sinyal sigortası ya da hattını tamir edeceğine kontaktak kablo çekerek bağlamış olabilir.
Hocam 2019 da babamın götürdüğü elektrikçi aynen dediğiniz gibi yapmış, o kabloda oradan çıkmış debriyajın yanında kablosu sarkıyordu. Kabloyu kontrol ettiğimde 12v canlı uçtu. Kendim röleyi çıkartıp o bacağına takıp yerine oturtacaktım ama röleyi çıkartamadım çok dipte ve iki büklüm durmak gerekiyordu sığamadım :)

Ben de akşam üzeri oto elektrikçiye gittim söyledim şu röleye önceden 12v gelmediği için dışarıdan hat çekilmiş onu çıkarıp takar mısınız diye. adam hemen girdi direksiyonun altına ters şekilde yattı kafası tabi debriyaj pedalına değiyor iyice sokuldu altına. 5dk da halletti 40tl verdim sorun çözüldü.

Herkese katkısı için çok teşekkür ediyorum hayırlı iftarlar dilerim :)

Eski clio aracımda çok başıma gelirdi . Sinyallerin hiçbiri çalışmaz. Gidersin elektrikciye , flaşör anahtar bozulmuş. Değiştir anahtarı düzelir. Yedek parçası bulunan dandik araba mı yoksa parçası zor bulunan kaliteli araba mı kullanmak lazım , zor ikilem . Aslında alibaba da falan vardır o bahsedilen parça. Biraz sabretseniz er geç gelir siparişle.
Hocam dediğim gibi 4lü düğmesi bozulmuştu sonra düzeldi kendiliğinden. Tekrar bozulursa dediğiniz gibi artık alibaba alidede vs. nerede varsa getirtmeye çalışacağım.

Bu arada şu an hangi araca sahipsiniz, yani clio dandik ama parçası çok bulunan ise şimdi ne kullanıyorsunuz neye geçtiniz acaba?

Hocam bugün sigortayı kontrol ettim atmamıştı

Hocam 2019 da babamın götürdüğü elektrikçi aynen dediğiniz gibi yapmış, o kabloda oradan çıkmış debriyajın yanında kablosu sarkıyordu. Kabloyu kontrol ettiğimde 12v canlı uçtu. Kendim röleyi çıkartıp o bacağına takıp yerine oturtacaktım ama röleyi çıkartamadım çok dipte ve iki büklüm durmak gerekiyordu sığamadım :)

Ben de akşam üzeri oto elektrikçiye gittim söyledim şu röleye önceden 12v gelmediği için dışarıdan hat çekilmiş onu çıkarıp takar mısınız diye. adam hemen girdi direksiyonun altına ters şekilde yattı kafası tabi debriyaj pedalına değiyor iyice sokuldu altına. 5dk da halletti 40tl verdim sorun çözüldü.

Herkese katkısı için çok teşekkür ediyorum hayırlı iftarlar dilerim :)

Hocam dediğim gibi 4lü düğmesi bozulmuştu sonra düzeldi kendiliğinden. Tekrar bozulursa dediğiniz gibi artık alibaba alidede vs. nerede varsa getirtmeye çalışacağım.

Bu arada şu an hangi araca sahipsiniz, yani clio dandik ama parçası çok bulunan ise şimdi ne kullanıyorsunuz neye geçtiniz acaba?
Hyundai i20 var efendim . Hiçte memnun değilim. Hatta clio daha iyiymiş diye mütemadiyen hayıflanıyorum.

Son düzenleme:
Hyundai i20 var efendim . Hiçte memnun değilim. Hatta clio daha iyiymiş diye mütemadiyen hayıflanıyorum.
Hocam nelerinden memnun değilsiniz? Bilmediğimden soruyorum eniştemde de i20 vardı sonra tucson'a geçti ama o memnundu i20 den.

Bizim mahalle berberi ve kebapçısında da i20 var onlar da memnun. Beklentiye göre de değişir tabi memnuniyet. Sizin hangi beklentinizin altında kalıyor i20 Cliodan eksik yönleri nelerdir mesela ?

Bir de bahsettiğimiz clio ve i20 kaç model hocam fikir olması açısından soruyorum. Teşekkür ederim

Ben hep derim en iyi araba senin olan arabadır diye. Bir de arıza çıkartmayan araba.;)
Hocam siz kolay kolay arıca çıkartacak araç alacak birine benzemiyorsunuz :)
Sizde hangi araç var merak etmedim değil :)

Hocam nelerinden memnun değilsiniz? Bilmediğimden soruyorum eniştemde de i20 vardı sonra tucson'a geçti ama o memnundu i20 den.

Bizim mahalle berberi ve kebapçısında da i20 var onlar da memnun. Beklentiye göre de değişir tabi memnuniyet. Sizin hangi beklentinizin altında kalıyor i20 Cliodan eksik yönleri nelerdir mesela ?

Bir de bahsettiğimiz clio ve i20 kaç model hocam fikir olması açısından soruyorum. Teşekkür ederim

Hocam siz kolay kolay arıca çıkartacak araç alacak birine benzemiyorsunuz :)
Sizde hangi araç var merak etmedim değil :)
2017 i20 . Debriyajı aldığımdan beri soğuk havalarda silkeliyor. Hemde sıfır bayiden aldım zamanında . Şu an 30 000 km de .Benim kullanma aliskanligimdan değil, o serideki aracı alan herkes şikayetçi debriyajdan . Hele trafiğe girince tam kabus . Yanimda oturan eşim bile arabaya ne oluyor diyor. Benim mekanik debriyajlı cliomda rampada bile arabayı beşik gibi ileri geri sallardım. Bir kere stop etmez , silkelemezdi .

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri