AR 5086 NF Soğutma problemi

Öncelikle herkese merhaba,

12-13 Yıllık bir buzdolabımızda soğutma problemi var. Üst kısım buz tutuyor, alt kısım ise soğutmuyordu ve alttaki yiyecekler bozulmaya başlamıştı. Dün buzdolabını kapattım üst kısımdaki paneli söktüm ve soğutucu ızgaradaki (sanırım eşanjör oluyor) buzları saç kurutma makinesiyle uzaktan erittim. Sanırım kanallarda da buzlanma vardı o yüzden tamamen çözülmesi için kendi haline bıraktım. Dün geceye kadar, dolabın alt tepsisine uzanan su tahliye borusunda su akmıyordu, fakat bu sabah akmaya başladığını farkettim. Orada ki pisliği de elektrik süpürgesiyle çekmeyi düşünüyorum.

Forumlarda gezerken "thermo stop" denilen parçanın bu tür soruna yol açabileceğini okudum. Parça da 12-13 yıllık olduğu için hazır sökmüşken değiştirsem mi diyorum. Buzdolabını sökerken bir kaç fotoğraf çektim. Bu parçanın hangisi olduğunu bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Bir de elim de multimetre var ve rezistans gibi diğer parçaların sağlam olup olmadıklarını bununla anlayabilir miyim? Ya da buzdolabının yazılımı (5086 NF) bunları ayrı ayrı test edebiliyor mu?

r3RXRV.jpg

7qPWkP.jpg

aL08og.jpg

9QEWV8.jpg

Arkadaşlar dolabın buzları tamamen eridi, parçalarını geri taktım ve çalıştırdım. Şimdi de E6 hatası veriyor. Dolabın alt kısmında birine ışıklandırma kablosunun takıldığı yanyana iki soket var. Acaba diyorum bunların yerlerini mi karıştırdım. Lamba duylarına giden kablo beyaz diğeri ise içinde yay gibi bir tele benzeyen şeffaf kablo.

İlk montajda alt bölümün lambaları yanmamıştı (biri Led diğeri normal ampül) soketlerin yerlerini değiştirmiştim sonra yandı ama sadece Led olan ampül yandı diğeri patlamıştı. (içindeki teli kopmuş) Soketlerin yerlerini değiştirmeden önce doğru laydınlatma soketini bulmak için dondurucu kısmındaki lamba duyunda Voltaj ölçümü yaptım, multimetre 10V gibi bir değer okudu sonra altta aynı değeri okuyan sokete lambaları taktım. Ama şimdi dediğim gibi E6 hatası var ekranda

Yardımlarınızı bekliyorum

Teşekkürler
ZZQ2Qg.jpg

ldrBrB.jpg

V0X2Xy.jpg

Arkadaşlar bu üsteki küçük parça sensör mü oluyor? Alt bölmede buldum.

@
dediğiniz gibi soketi kontrol edin.

Merhaba

Biraz önce yetkili servis geldi. Üst rafarta 6'lı pimden (rezistans ve sensörlerin bağlı olduğu) ampermetre ile süreklilik testi yaptı. Her iki rezistansın ölçümünde de bip sesini duymadım. Tek bip sesi alttaki (sanırım sensörlerden biri) parça testinde geldi ve rezistanlar ile sensörün değişmesi gerektiğini hepsinin Faturasız 350TL tutacağını söyledi. Bana eski bir buzdolabı için fazla geldi bu ücret açıkçası.

Res. Sağlam görünen siyah kablolu parça
M0L9Aa.jpg

Ek olarak hata kodlarına pek güvenmemek gerektiğini, motorlu klape gibi (yukarıda en son attığım resimdeki parça) parçaların kolay kolay bozulmayan parçalar olduğunu söyledi. Yani E4 hatasını baz aldı.

Bu parçaları kendim alıp takmayı düşünüyorum. İstanbul'da hepsini rahatlıkla bulabileceğim bir yer var mıdır?

Teşekkürler

Bir de sadece rezistansları nasıl aktif edebilirim? Elimle ısınıp ısınmadıklarını kontrol etmek istiyorum.

Teşekkürler

rezistanslar buzzer konumunad ötmezler.

sadece resimdeki siyah parça (termal sigorta aşırı ısınmaya karşı emniyet) öter.

alüminyum petek üzerindeki defros ısıtıcısı 300 ohm yani 0,3 kohm civarında değer göstermesi gerekiyor.

petek altındaki tahliye kanal ısıtıcısı da 1.5 kohm civarında değer göstermesi gerekiyor. gelen arkadaş çok fahiş fiyat çıkarmış. iki ısıtıcı 60-70 lirayı geçmez. yetkili servislerden de yedek parçaları temin edebilirsiniz. satış yapmak zorundalar. satış yok diyen servisi 444 0 888 arçelik çağrı merkezine şikayet edebilirsiniz.

öncelikle bu parçaların sağlamlık kontrollerini avometre (ölçü aleti) ile yapın duruma göre hareket edelim

aktif etme olayı da yukarıda paylaştığım dökümanda kart üzerindeki sokeetten ısıtıcılar nasıl ölçülür açıklayıcı şekilde mevcut.

dışardan harici kablo ile de soketi çıkartıp ısıtıcı uçlarına 220v vererek ısınığını gözlemleyebilirsiniz

kafanıza takılan biyer olursa arayabilirsiniz 0555 621 11 89

rezistanslar buzzer konumunad ötmezler.

sadece resimdeki siyah parça (termal sigorta aşırı ısınmaya karşı emniyet) öter.

alüminyum petek üzerindeki defros ısıtıcısı 300 ohm yani 0,3 kohm civarında değer göstermesi gerekiyor.

petek altındaki tahliye kanal ısıtıcısı da 1.5 kohm civarında değer göstermesi gerekiyor. gelen arkadaş çok fahiş fiyat çıkarmış. iki ısıtıcı 60-70 lirayı geçmez. yetkili servislerden de yedek parçaları temin edebilirsiniz. satış yapmak zorundalar. satış yok diyen servisi 444 0 888 arçelik çağrı merkezine şikayet edebilirsiniz.

öncelikle bu parçaların sağlamlık kontrollerini avometre (ölçü aleti) ile yapın duruma göre hareket edelim

İnternetten parça fiyatlarına baktım, dediğiniz gibi en fazla 100TL civarı tutuyor. Şimdi rezistansların uçlarını resimdeki cihazla ölçtüm. Bilmiyorum bu dediğiniz alet aynı işi görüyor mu?!

Ölçümler şu şekilde;

Al petek üstündeki ısıtıcı

gqZnWb.jpg

9Q2Rdr.jpg

Buzluk zemininin altına inen kabloların bağlı olduğu ısıtıcı (Açıçası tahliye kanalında ısıtıcı yok gibi. Bu kablolar zeminin altındaki strafora oyulmuş kanallara gidiyor. Buraya ulaşması da pek mümkün gözükmüyor. Değişimi nasıl olur çok merak ediyorum)

qbP3WQ.jpg

M0LXv2.jpg

Dediğiniz testi tam olarak hangi kablolar yapacağımı bilmiyorum. Daha önce bunu denedim. (mavi - sarı kablo konusu) En son denediğimde çıt diye bir ses gelmişti buzdolabından. Sonra cesaret edemedim ölçmeye. (Ölçüm cihazının uçlarını kesinlikle birbirine değdirmedim. Buna rağmen ölçüm yaparken kısa devre olmuş olabilir mi ve buzdolabına zarar vermiş olabilir miyim?)

Kart

37YNJ2.jpg

R0oXR6.jpg

kbnARA.jpg

gönderdiğim dökümanda test işlemi de var. ürünü teste alıp kartın ısıtıcı beslemesini ölçüp kontrol edebilirsiniz. o ses kötü de olabilir. kartta biyerler kısa devre olup zarar görmüş olbilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri