arçelik 6291 alt ve üst fıskıyeler dönmüyor

matalar

Üye
u[video=youtube_share;C6rM3xZrljM]http://youtu.be/C6rM3xZrljM[/video] IMG344.jpgIMG346.jpgIMG349.jpgstalarım bulaşık makinesini çalıştırdığımda suyu tahliye ediyor sonra suyu alıyor ısıtıyor, makinenin tabanında su oluyor fakat yıkama yapmıyor alt ve üst fıskıyeler dönmüyor motor kalkışa geçerken vınlama sesiyle geri susuyor, program bitince tahliye edip durulama geçiyor ordada aynısını yapıyor. araştırmama rağmen genelde sirkülasyon motorundaki kondansatör deniyor ama bende öyle bişey yok sadece 220 girişinin yanında bir kondansatör var parazit kondansatörü, makineyi komple söktüm hortumlarda hafif pislik vardı temizledim ilk başlarda fıskıyeler baya tazikli dönüyordu ama bulaşıklar tamamen kirli çıkıyordu şimdi hiç dönmüyor.... yardım lütfen

Son düzenleme:
önce çınlama sesi geliyor sonra köpek yavrusunun sesi gibi geliyor

u[video=youtube_share;C6rM3xZrljM]http://youtu.be/C6rM3xZrljM[/video]Ekli dosyayı görüntüle 13053Ekli dosyayı görüntüle 13054Ekli dosyayı görüntüle 13055stalarım bulaşık makinesini çalıştırdığımda suyu tahliye ediyor sonra suyu alıyor ısıtıyor, makinenin tabanında su oluyor fakat yıkama yapmıyor alt ve üst fıskıyeler dönmüyor motor kalkışa geçerken vınlama sesiyle geri susuyor, program bitince tahliye edip durulama geçiyor ordada aynısını yapıyor. araştırmama rağmen genelde sirkülasyon motorundaki kondansatör deniyor ama bende öyle bişey yok sadece 220 girişinin yanında bir kondansatör var parazit kondansatörü, makineyi komple söktüm hortumlarda hafif pislik vardı temizledim ilk başlarda fıskıyeler baya tazikli dönüyordu ama bulaşıklar tamamen kirli çıkıyordu şimdi hiç dönmüyor.... yardım lütfen
resimdeki yazıyı okuyup uygulayınız.

IMG346[1].jpg

IMG357.jpgIMG358.jpgbakımcıı arkadaşım kabloyu takip ettiğimde resimdeki karta gidiyor. içindeki büyük kondansatörümü diyorsun 400wv 330mikro-f lık olan ayrıca çorluda yaşıyorum elektronik malzeme satan yerde mevcut mudur sizce yoksa istanbul'dan falan mı bulurum? ayrıca ilginiz için teşekkürler..

Son düzenleme:
kondansatörü değiştim değişen bişey olmadı yine ses geliyor ve motor kalkmıyor motoruda söktüm ayrıca takılan bişey yok ne yapabilirim...

kondansatörü değiştim değişen bişey olmadı yine ses geliyor ve motor kalkmıyor motoruda söktüm ayrıca takılan bişey yok ne yapabilirim...
o kondansatör motora ait olamaz resimdeki kırmızı ve beyaz büyük iki parça var onlardan biri olsa gerek resimde değerleri göremiyorum motor kondansatörü 5-6mf 275-400v arası bir değer olması lazım.

önce çınlama sesi geliyor sonra köpek yavrusunun sesi gibi geliyor
Bu modellerde BLDC motor kullanılmıştır ,kondansatör asekron tipi motorlarda kullanılmaktadır

BLDC motor:dc motordur kartın üzerindeki hız kontrol entegresinden aldığı komutla 7 farklı devirde döner 2400/3200 rpm arası.

Kartınızın üzerindeki soğutuculara adapte edilmiş motor güç mosfet leri vardır .

Tako görevini gören Hall efek sensörler(3adet) vardır ve bu sensörler bozulma riski çok yüksektir

Sizin hasarınız motor güç mosfetlerinde gibi belirtiler veriyor,yada Hall efek sensörlerde gibi

Son düzenleme:
ustalarım arçelik servisini çağırdım sonunda; motor arızalı olabilir diye yeni motor getirip taktılar. çalıştırdıklarında aynı ses yine geldi fe motor kalkış yapıp suyu fıskiyelere göndermedi. daha sonra kablo soketlerini sökerek elektronik kartı kontol ettiler. soketleri geri takıp tekrar çalıştırdılar ve makina çalıştı. daha sonra benim eski motoru taktılar ve bizim arızalı olabilir diye düşündüğümüz motorda çalıştı. servis gittikten sonra makineyi çalıştırdım. sorunsuz bir şekilde makine çalıştı. ama ikinci kez çalıştırdığımda aynı sesi yine vermeye başladı ve motor fıskıyelere suyu basmıyor. acaba kablo ve soketlerde sorunmu var diye kontrol ettim ama olmadı. servisten gelen arkadaş soket arızası yazmıştı servis kağıdına geri çağırmayı düşünüyorum servisi. sormak istediğim bu durumda benim motor ve ana kart sağlam mı? kart ve motor arızalı olasaydı hiç çalışmazdı değilmi 1 kerede olasa gayet güzel tazikle yıkama yaptı. sizce arıza ne olabilir

Motor kartında sıkıntı olabılır. Motoru zaten denmemişlerdenmemişler

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri