Arçelik 6060 M Bulaşık Makinesi Isıtmıyor.

Siybeykır

Üye
Merhaba,

Arçelik 6060 M bulaşık makinem ısıtmıyordu. Makine normal çalışıyor ama ısıtma yapmıyordu.
Edindiğim bilgilere göre makinenin alt tarafını açarak kontrol ettiğimde
rezistansının kablo girişinin yandığını gördüm. Rezistansın yenisini alarak değiştirdim. Lakin hala ısıtmıyor.
Kablolar veya ana kartta herhangi bir problem gözükmüyor. Ölçü aleti olmadığından ölçemedim ama gözle görünür
bir problem yok.
Rezistansı alırken satıcı (+) (-) farketmez kabloları istediğin tarafa tak demişti. Bundan kaynaklanabilir mi?
Bu makinelerin resetlemesi var mı?
Başka ne gibi bir problem olabilir?
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
Şimdiden Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG-20190726-WA0006.jpeg
    IMG-20190726-WA0006.jpeg
    342.7 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG-20190726-WA0008.jpeg
    IMG-20190726-WA0008.jpeg
    294 KB · Görüntüleme: 35
Merhaba,

Arçelik 6060 M bulaşık makinem ısıtmıyordu. Makine normal çalışıyor ama ısıtma yapmıyordu.
Edindiğim bilgilere göre makinenin alt tarafını açarak kontrol ettiğimde
rezistansının kablo girişinin yandığını gördüm. Rezistansın yenisini alarak değiştirdim. Lakin hala ısıtmıyor.
Kablolar veya ana kartta herhangi bir problem gözükmüyor. Ölçü aleti olmadığından ölçemedim ama gözle görünür
bir problem yok.
Rezistansı alırken satıcı (+) (-) farketmez kabloları istediğin tarafa tak demişti. Bundan kaynaklanabilir mi?
Bu makinelerin resetlemesi var mı?
Başka ne gibi bir problem olabilir?
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
Şimdiden Teşekkürler
kardeşim s.a.
yanan kabloları ve soketleri yenilediniz mi? Rezistanstan karta giden kabloları kontrol edin kapının haraketli yerinde kopma meydana gelmiş olabilir.buralarda bir sorun yoksa kart arızalıdır.istanbul ıspartakule bahçeşehire yakınım bana yakınsanız yardımcı olabilirim.

rezistans bağlantısı 220 V
faz ve nötr iki terminalin sırası önemli değil evet;
birbirlerinin yerine takabilirsiniz.

Fakat ekte de işaretlediğim bu iki kabloda 220 V geliyor mu kontrol kartındaki röle bunu enerjilendiriyor mu, ona da akmanız gerekecek gibi gözüküyor. soket kötü olduğu için, kabloda enerji olup da rezistansa sokette temassızlık yapıyor olabilir, (kontrol kalemi ile; programın ilgili yerine geldiğinde kontrol edebilirsiniz)
aldığınız rezistans düzgün çalışmıyor olabilir ( bunu avometre ile ölçtüğünüz zaman 30 ohm civarı bir değer ölçmeniz gerekli, iletkenlik görmeniz gerekli)

yerinizde olsam
ilk olarak rezitansa gelen kablolara bakarım. (genelde kapağın altında hareketli olan ksıımdan kablo demeti içindeki kablolar kopabiliyor) kablolar iki ucu irtibatlı, iletiyor ise; sonra
rezistansa enerji geliyor mu, seramik ısıtıcı terminal bağlantılarına giden yalıtımsız çubuklar üzerinden kontrol kalemi ile bakar (yeni olduğuna göre rezistans sağlam olması gerekir)
sonra mor siyah soketlerin uçlarını kontrol eder, orada da voltaj göremezsem,
kontrol kartındaki röleyi kontrol ederdim, kontrol uçlarına gerilim geliyor mu, güç ucundan 220 V yi veriyor mu..
güç kaynağı ve avometre olan bir atölye için kolay bir iş. siz görsel kontrol edin kontrol kartını, yanık patlak vb bir problem görmezseniz iyisi mi servise başvurun.

Ekli dosyalar

• bulasikRez_220V.jpg
    bulasikRez_220V.jpg
    66.8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9