Arçelik 5500e çamaşır makinesi F2 arıza çözümü.

skarakose

Üye
Merhaba şimdide çamaşır makinemiz bozuldu ön yıkama suyunu alamayıp F2 hatası veriyor

IMG_2070.JPG
20 yıllık emektar makineme servisin şu söylemini duymamak İçin kendim tamir yoluna gitti
abi buna masraf etme şurasını yapsan burası arızalanır, a+++++ bilmem ne makineler daha az su ve elektrik harcıyor onlardan almalısın, elimizde parçası yok ... gün fabrikadan gelmesini beklemek lazım vs.vs.

Makine için gerekli olan 3 lü kalın tip su ventilini internette satış mağazalarında araştırıp bana yakın olan kargo filan extra para harcamaya gerek yok diye düşünerek Bağcılardaki online-yedekparca.com dükkandan temin etmek için yola çıktım fakat mağaza fiyatı daha yüksekti :) sağolsun pazarlıkla 35 TL ye almış oldum.

Makinenin su ve elektrik bağlantısını söktüm aslında çift su girişli ama ben sadece soğuk su girişini yaptığım için sağdakini sökmem yeterli oldu. zaten sorunlu ventil soğuğa bağlı
IMG_2052.JPG
söktükten sonra hortumdaki bir miktar su için bir kap bulundurmakta fayda var.
IMG_2056.JPG
Makinenin üst kapağını tutan 2 tane vida var resimdeki vidaları sökerek
IMG_2050.JPGIMG_2051.JPG
kulakçıklarıda çevirerek
IMG_2053.JPG
üst kapağı arkadan öne doğru sürgü gibi çıkarıyoruz.
IMG_2054.JPG
Hortum girişlerini pense yardımıyla gevşeterek hortumları bire bir aldığımız ventile aktarıyoruz.
IMG_2061.JPG
Su bağlantıları boşa çıkan ventilin arkasındaki iki tane vidayı söküp Kabloları halen üzerindeyken vendili çıkatıyoruz.
IMG_2057.JPG
Yeni almış oluğumuz ventili yerine oturtup arkadaki vidalarını tekrar sıkıyoruz.
IMG_2057.JPG
Kablolarını eski ventilden çıkarıp aynı şekilde yeni ventile aktarıyoruz.

Sarı olan ortak uç üçüne birden atlamadır. Diğer renkler ise aynı şekilde Ön yıkama, Ana Yıkama ve yumuşatıcı ventiline takılması gerekir.

makinenin üst kapağını söktüğümüz şekilde kapatıp su girişinide bağladıktan sonra makinemizin elektriğini ve suyunu verip ön yıkamalı programda deneyerek çalıştırıyoruz.

Herhangi bir su kaçağı olmadığına emin olduktan sonra gelsin ORTA ŞEKERLİ BİR KAHVE.

Ekli dosyalar

• IMG_2071.PNG
    IMG_2071.PNG
    342.2 KB · Görüntüleme: 118
Merhaba

isbilenkılıc.jpg

bilgiler için teşekkürler
emektar , hayırlı olsun !!!
tebrikler , arıza olmasın ama ( olacak hayat baki değil ) arıza çıkarsa da başarılarınız devamı .

her iki tarafta ( alıcı / satıcı ) işini biliyor .
bu sefer siz galip gelmişiniz .

not :
madem hesap yaptınız 35 TL + yol bedelini + gün kaybı + vs gibi bedelleri hesap etseydiniz .
her şekilde karlı çıkacağınızı sizde biliyorsunuz . Tebrikler .

TÜRK kahvesi olsun . kavrulmasına dikkat edin .
kahve tüm yorgunluğunuzu aldı ( maddi ve manevi )
ya kadının yeni makina hevesi !!!

bu işin şakası kusura bakmayın .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
bu arada arkadaşlar bu ventillerin içinde mıknatıs var, servis arkadaşlar için söylüyorum kuvvetli bir mıknatıs ile biraz manyetize ettiniz mi tekrar çalışmaya başlıyor. tecrübe ile sabit.

Merhaba

Ekli dosyayı görüntüle 44797

bilgiler için teşekkürler
emektar , hayırlı olsun !!!
tebrikler , arıza olmasın ama ( olacak hayat baki değil ) arıza çıkarsa da başarılarınız devamı .

her iki tarafta ( alıcı / satıcı ) işini biliyor .
bu sefer siz galip gelmişiniz .

not :
madem hesap yaptınız 35 TL + yol bedelini + gün kaybı + vs gibi bedelleri hesap etseydiniz .
her şekilde karlı çıkacağınızı sizde biliyorsunuz . Tebrikler .

TÜRK kahvesi olsun . kavrulmasına dikkat edin .
kahve tüm yorgunluğunuzu aldı ( maddi ve manevi )
ya kadının yeni makina hevesi !!!

bu işin şakası kusura bakmayın .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla kalın .

güzel dilekleriniz için teşekkürler.
hesap yöntemime yol bedeli gün kaybı vs bedeller dahildi. Çünkü iş yerime 1400 metrelik bir mesafesi vardı :) Öğlen paydosunda yemekten sonraki parkta yapmış olduğum yürüyüşü oraya giderek vs. giderlerde olmadan hallettim hemde toplamda 3 km yürümüş oldum :)

Kahve işine gelince tam bir fiyasko 1 çay kaşığı atılan bir kahve içtim (sanırım yeni makine havalararına girilmiş bu planı bozmuş oldum)

bu arada arkadaşlar bu ventillerin içinde mıknatıs var, servis arkadaşlar için söylüyorum kuvvetli bir mıknatıs ile biraz manyetize ettiniz mi tekrar çalışmaya başlıyor. tecrübe ile sabit.

bahçe sulama için kullanmak istiyorum 2 tanesinde sorun yok birini ağaçlar diğerini sebzeler için 3.de yedek olacaktı. O şekilde güçlü mıknatısım yok bir Hardisk bozulursa denerim.

Bu filtre zamanla tıkanır ve makine su alamaz. Su alamama durumlarında önce burayı kontrol edin. Bir pense ile çıkartılır. Ekli dosyayı görüntüle 44814

ilk baktığım o oldu pırıl pırıl idi tesisatlarım yeni olduğundan ve en üst kat olduğundan sanırım pislik gitmemiş. Zaten ana yıkama suyunu almada herhangi bir sıkıntı olmuyor sadece ventilin bir kanalındaki problemden dolayı ön yıkama suyu almıyordu.
Öneriniz çok doğru.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese merhaba..ismim harun.ustalara bir sorum olacak.arcelik 5500e çamaşır makinası su seviye şalteri(prosestat)kablolari hangi kablo nereye takılıyor.Allah rızası için bir resim çekip atarmisiniz.mail adresi verebilirim. ***
Yanlış yer ve konu ise affinizi isterim.tesekkurler in

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese merhaba..ismim harun.ustalara bir sorum olacak.arcelik 5500e çamaşır makinası su seviye şalteri(prosestat)kablolari hangi kablo nereye takılıyor.Allah rızası için bir resim çekip atarmisiniz.mail adresi verebilirim. ***
Yanlış yer ve konu ise affinizi isterim.tesekkurler in
beni ara sorun nedir. 0536 462 18 59

herkese tekrar merhaba....BAKIMCII RUMUZU BEY teşekkür ederim.makina fazla su alıyordu.sonunda taşmış kısa devreden anakart off oldu.yinede teşekkürler .hayırlı forumlar dilerim..iyi geceler..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri