arçelik 3400 çamaşır makinası kontrol kart arızası

ali ustam iyi akşamlar. Takoyu sökerken saydım 255 spir 0,15mm tel çıktı. Aynı üstünden çıktığı gibi sardım ve denedim ama sanırım daha önceki denememde kart yine arıza yaptı galiba. Çünkü o R13 direnci yine yanmıştı. Kartı yenisiyle değiştirsem acaba bir problem yaşarmıyım.

ali ustam iyi akşamlar. Takoyu sökerken saydım 255 spir 0,15mm tel çıktı. Aynı üstünden çıktığı gibi sardım ve denedim ama sanırım daha önceki denememde kart yine arıza yaptı galiba. Çünkü o R13 direnci yine yanmıştı. Kartı yenisiyle değiştirsem acaba bir problem yaşarmıyım.

fazla bir bedeli yok degiştirirsen rahat edersin .

ali ustam iyi akşamlar. Ben bu makinada ne var yine çalışmadı. grup kontaklardan birimi geçirmiyor acaba. Yoksa tako damı bir problem var. Sziden gelen kartın R15 biraz kavrulmuş. Bu direncin değeri nedir. Bu karta takılan iki adet kablo var ( faz yazan ikili kırmızı , diğeride toprak yazan yesil üzeri mavi) bunların yer değişmesi problem yaratırmı. Bu iki kabloyu jampır attığımda motor dönüyor. Tabi kontrol oladığı için çok hızlı dönüyor. Bir yardımın olurmu.

--------------------------------------------------------------------------------

Ali bey şimdi motoru söktüm.
1-2 arası = 1,2 ohm
2-3 arası = 1,9 ohm
1-3 arası = 1 ohm
4-5 arası = 3,2 ohm
6-7 arası = 38 ohm
7-8 arası = 395 ohm
Motordaki jakın şase ile tako arası yani 7-8 arası yanmış ve 395 ohm gösteriyordu. Motoru söktüm ve jakların aralarını ve her tarafını güzelce temizledim. Bu omaj 150Kohmlara çıktı. Sonra da sizin verdiğiniz şemaya göre bağladım ve çalıştırdım. Takodan da 40 V çıkıyor. Arıza bu yanıktan olabilirmi? Makinayı denemden bir görüşünüzü almak istedim.

--------------------------------------------------------------------------------

Ali bey şimdi motoru söktüm.
1-2 arası = 1,2 ohm
2-3 arası = 1,9 ohm
1-3 arası = 1 ohm
4-5 arası = 3,2 ohm
6-7 arası = 38 ohm
7-8 arası = 395 ohm
Motordaki jakın şase ile tako arası yani 7-8 arası yanmış ve 395 ohm gösteriyordu. Motoru söktüm ve jakların aralarını ve her tarafını güzelce temizledim. Bu omaj 150Kohmlara çıktı. Sonra da sizin verdiğiniz şemaya göre bağladım ve çalıştırdım. Takodan da 40 V çıkıyor. Arıza bu yanıktan olabilirmi? Makinayı denemden bir görüşünüzü almak istedim.

Hatayı bulmuşsunuz ama 150kohm de tekrar yanma riski demektir karbon artıklarını tamamen temizleyin takonun (8 nolu) bacagın yanındaki yıldız vidayı söküp atın .
Su kaçayını mutlak bulun,kireç beyaz yol yapmıştır. Hatanın tekrarlamasını engelleyin

ali bey iyi akşamlar. ömrümde bu kadar birşeyle uğraştığımı hatırlamıyorum. PGS değiştirdim yine olmadı. Şemaya göre tüm kabloları kontrol ettim hepsi doğru. termostat çalışıyor, su alıyor, su boşaltıyor, proğram ilerliyor, modülün üzerinden triyakı kısa devre ettiğimde motor dönüyor, su seviye siviçleri çalışıyor, su ventilleri sağlam ama motor bir türlü yıkamaya ve sıkmaya geçmiyor. Bakmadığım Şebeke girişindeki kondansatörle kapı kilidi kaldı. İnanın kafayı yiyeceğim. Yardım lütfen..

Kartınızda blok soketin ilk kablo enerji girişi =220 V motora da direk gider
sonraki 3 kablo devir kontrol girişleri
en son 2 kablo tako jenaratörü (geçmişte yanan dirençin dibi)
tek tek giren kablolar N = 220 v çift kablodur
Diger uç F= motor kontrol gerilimi .
blok soketin ilk kablo(220), Hemen yanındaki kablonun karttaki giriş noktası ile irtibatlarsanız motor 1000 devirde döner.
220 İle sonraki 3 kablonun karta girdigi girişlerin hepsini köprülersen motor 56 devir / dakika dönmelidir .

Kartın tako girişine 28 ohm dirençli tako sinyali gelmezse enerji olsada motor hiç dönemez !!!

28 ohm sinyal olur fakat mıknatıs kırık çatlak olursa tako gerilimi üretilemez ama motor sonsuz döner.
bu kavramda senin tako iç direnci kart tarafından okunamamış olmalı ki önçeki mesajlarımda önerdigim ;motortest için F ile N yi birleştirdiginde dönmüştü

Şimdi motor 6-7 arasında 28 ohm görebilecek misin kontrol et
eger varsa 1-2 3 arasında devre okuyabilecekmisin (okumalısın) bak !
(1) ile , 2ve 3 e irtibatsızsa motorun yastıgını ters takmışsın demektir .4-5 arasında hiç devre yoksa motor kömür yuvası ayakları yerine oturmamış demektir başka da ihtimal kalmıyor Tabii kart tekrar yanmadı ise !!!

Son düzenleme:
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Arıza karttanmış. Makina şu anda çalışıyor.

arkadaşlar merhaba... komşumun arçelik 4300 çamaşır makinesinin motoru devamlı ve aynı yönde hızlanarak dönmeye başlamış. rica etti, baktığımda motor soketi tarafından kısa devre yaparak soketi kömür yapmış. fakat motor sağlam görünüyor. kartı kontrol ettiğimde bazı yolların kalktığını gördüm. üzerindeki soğutucuyu çıkardım. U1 entegresi patlamış. C7 kondansatörü şişmiş. R4 direnci yanmış, renk kodları okunmuyor. aynı şekilde R19 direnci de kavrulmuş görünüyor fakat renk kodları okunmuyor. yukardaki resimden malzemeleri kontrol ettimde, tek fark U1 entegresinin 3. bacağına da bağlantısı olan (entegrenin üst tarafındaki) kondansatör, benim karttaki kutupsuz kondansatör. bu konuda yardımcı olacak arkadaşım var mı? biraz daha açık resim, yada kartı bulabilir miyim?

arkadaşlar merhaba... komşumun arçelik 4300 çamaşır makinesinin motoru devamlı ve aynı yönde hızlanarak dönmeye başlamış. rica etti, baktığımda motor soketi tarafından kısa devre yaparak soketi kömür yapmış. fakat motor sağlam görünüyor. kartı kontrol ettiğimde bazı yolların kalktığını gördüm. üzerindeki soğutucuyu çıkardım. U1 entegresi patlamış. C7 kondansatörü şişmiş. R4 direnci yanmış, renk kodları okunmuyor. aynı şekilde R19 direnci de kavrulmuş görünüyor fakat renk kodları okunmuyor. yukardaki resimden malzemeleri kontrol ettimde, tek fark U1 entegresinin 3. bacağına da bağlantısı olan (entegrenin üst tarafındaki) kondansatör, benim karttaki kutupsuz kondansatör. bu konuda yardımcı olacak arkadaşım var mı? biraz daha açık resim, yada kartı bulabilir miyim?

kart ve motor soketini değiştir.deterjan kutusundan kazana bağlı hortumun kazan girişinden su kaçırma durumu var sanırım.kazan üzerinden sızan su motor soketine girip soketi yakmıştır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri