Apartmanın girişine kullanılan koruyucu ekipman...

ozurhun

Üye
Merhabalar,

Sizlere bir şey sormak istiyorum. 3 katlı bir apartmanın dağıtım panosunda 3kA 63A 3P+N sigorta kullanılmış. Bu sigortadan dairelerin sayaç ve ana sigortalarına enerji dağıtılmış.

Benim bildiğim, bina girişinde kofralar bulunur. Buradan sonra fazlar dairelere dağıtılır.

Bu uygulama hatalı değil midir?
Bu uygulamada çıkabilecek sorunlar nelerdir?
Birde burada 3kA 63A bir ürün yanlış kullanım değil midir?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar,

Sizlere bir şey sormak istiyorum. 3 katlı bir apartmanın dağıtım panosunda 3kA 63A 3P+N sigorta kullanılmış. Bu sigortadan dairelerin sayaç ve ana sigortalarına enerji dağıtılmış.

Benim bildiğim, bina girişinde kofralar bulunur. Buradan sonra fazlar dairelere dağıtılır.

Bu uygulama hatalı değil midir?
Bu uygulamada çıkabilecek sorunlar nelerdir?
Birde burada 3kA 63A bir ürün yanlış kullanım değil midir?
Yeni yapılan dairelerin çoğuna 3 faz çekiliyor. Fazların dairelere dağıtıldığı sistemler eskide kaldı. Konu başlığını görünce direk aklıma köpek geldi aslında [emoji3]

Son düzenleme:
Yeni yapılan dairelerin çoğuna 3 faz çekiliyor. Fazların dairelere dağıtıldığı sistemler eskide kaldı. Konu başlığını görünce direk aklıma köpek geldi aslında [emoji3]

Bu konuda aslında sormak istediğim başka bir husus.

3kA 63A sigortanın kullanımı anormal değil mi?

Genellikle Kompakt şalter ve KAK Kompakt şalter kullanılmıyor mu?

Bu konuda aslında sormak istediğim başka bir husus.

3kA 63A sigortanın kullanımı anormal değil mi?

Genellikle Kompakt şalter ve KAK Kompakt şalter kullanılmıyor mu?

Kompakt salterden kastınız termik manyetik şalter ise sigortalarda bir nevi tmş sayılır. Sadece tmş ler gibi ayar sahası seçilemez , çıkışındakı hat kesitine göre boyutlandirilir . Kacak akim rolesinin tmş ile tümleşik olarak kullanılması gerektiği konusunda bir yönetmelik maddesi bilmiyorum . Varsa da hiç duymadım.@sami inci baba yanlış mi düşünüyorum.

Son düzenleme:
seçicilik prensibi itibari ile dairede 3kA kullanılıyorsa, öncesinde 6kA veya 10kA seçilmesi daha uygun olacaktır. bu yüzden bina tesisatlarında daha güçlü olduğundan(Kısa devre kesme kapasitesi) ötürü kompakt şalterler kullanılıyor diye biliyorum.

seçicilik prensibi itibari ile dairede 3kA kullanılıyorsa, öncesinde 6kA veya 10kA seçilmesi daha uygun olacaktır. bu yüzden bina tesisatlarında daha güçlü olduğundan(Kısa devre kesme kapasitesi) ötürü kompakt şalterler kullanılıyor diye biliyorum.
Kısa devre akımlarında selektivite temin edemezsiniz . Kim dediyse okkalı uydurmuş. Sigortanın kesme kapasitesinin yüksek olması iyi birşey ama sizin dediginiz gibi selektivite teoride olsada pratikte balon.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri