ANKET: En yararlı buluş hangisidir?

Tükenmez kalem.

Nerden aklıma geldi derseniz,şimdi gazetenin bulmacasını çözerken hayal edip düşündüm.Yıllarca önce,makina dersimize gelen bir hocamız(Mak.müh. prof.),ilk derste en basit bir makina örneği olarak tükenmezi örnek olarak verip,basit çalışan bir makina örneği olarak bizlere göstermişti.Düşünürsek eğer,kurşunkalem ve dolmakaleme göre daha kullanışlı ve pratik olması açısından öğrenci,usta,servis elemanı,resmi daire personeli,,lise,üniversite öğrencisi,vb. yediden yetmişe herkesin severek ve tercih ederek kullandığı yararlı bir buluştur diyebiliriz herhalde.Mürekkepli kalemin riskli ve kullanmadaki zorluğu ayrıca bulunmuyor,kurşunkalemin yazamadığı pekçok alana işaret koyup yazabiliyor,bence de çok yararlı bir basit makina uygulaması.

Dikkat ediniz,yalnızca Tesla dediğinizde anlam ayrılığı karmaşası ortaya çıkabilir.Şöyleki;

Tesla

a-Tanınmış ve uzun menzilli olan elektrikli bir otomobil markası(Tesla Roadstar)
b-Tanınmış Sırplı,elektrik-makina müh. olan ve Edison'la zıtlaşan,ayrıca elektrik biliminin babası kabul edilebilen bir bilim adamı.
c-Elektrik alan şiddeti olarak birimsel bir tanımlandırma.
d-Ünlü mucit Nikola Tesla'nın da ismiyle anılıp söylenen Tesla bobini(Yüksek frekans,yüksek gerilim üreteci,çekirdeksiz,nüvesiz indüksiyon bobini)

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence en buyuk ıcat yazının ıcadı yazı yazmayı bılmeseydık ne tesla olurdu ne fermuar nede tukenmez kalem

ne kokusu ne sesi ne görüntüsü olmayan insana herhangi bir şekilde elektrik gibi etkiside bulunmayan radyo dalgasını bulandan allah razı olsun.gördüğün dokunduğun bişey üzerinde fikir yürütebilirsiniz bişekil ama hava da bir radyo dalgasının olabılceğini düşünmek bunu kesfetmek ve bunun üzerinde başka bir noktaya bilgi aktarmyı keşfetmek büyük bişey radyo dalgasının ilk keşfedildiğindeki atmosferi merak ediyorum

Sayın binbaşı.
Yalnız bu tükenmez kalemin isminde bir anormallik var.
Tükenmez kalem diyoruz ama gün geliyor tükeniyor.:)

Dikkat ediniz,yalnızca Tesla dediğinizde anlam ayrılığı karmaşası ortaya çıkabilir.Şöyleki;

Tesla

a-Tanınmış ve uzun menzilli olan elektrikli bir otomobil markası(Tesla Roadstar)
b-Tanınmış Sırplı,elektrik-makina müh. olan ve Edison'la zıtlaşan,ayrıca elektrik biliminin babası kabul edilebilen bir bilim adamı.
c-Elektrik alan şiddeti olarak birimsel bir tanımlandırma.
d-Ünlü mucit Nikola Tesla'nın da ismiyle anılıp söylenen Tesla bobini(Yüksek frekans,yüksek gerilim üreteci,çekirdeksiz,nüvesiz indüksiyon bobini)

ampulünde teslanın icadı olduğuna inanıyorum edison sadece çakal bir iş adamı :D

bence en buyuk ıcat yazının ıcadı yazı yazmayı bılmeseydık ne tesla olurdu ne fermuar nede tukenmez kalem

tekerlekte bir icat yazı yazmayla icadı pek bağdaştıramadım :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende transistör diye düşünüyorum. Düşünsenize eğer transistörler icad edilmemiş olsaydı hayatımızı bu kadar kolaylaştıran bilgisayarları yaygın bir şekilde her yerde kullanabilirmiydik.

Sayın binbaşı.
Yalnız bu tükenmez kalemin isminde bir anormallik var.
Tükenmez kalem diyoruz ama gün geliyor tükeniyor.:)
kalem tükenmiyor içerisindeki mürekkep tükeniyor :) mürekkebi doldurdukça da kullanabileceğimiz için adı tükenmez kalem

arkadaşlar teknik bir forumda olduğumuz için elektrik veya teknolojik ürünlerin destek alması doğaldır :)

Forum istatistikleri

Konular
128,231
Kullanıcılar
450,028
Son üye
Metnnbyk

Yeni konular

Geri