Analog Sinyal Filtreleme

Merhabalar;

Bi projemde analog input alıyorum mikrodenetleyiciye. Yalnız bu analog sinyali filtrelemem gerek. Çünkü baya parazitli geliyo. Kablo blendajından veya başka bişeyden etkilendiği için değil sinyal direkt parazitli.

Nette yaptığım araştırmalarda 60 Hz filter gibi şeyler kullanılmış, opamplarla ve kapasitörlerle filtreleme yapılmış. Ama benim elektronik bilgim hobi seviyesinde olduğu için bu devreyi tasarlamakta ve mantığını anlamakta zorluk çekiyorum. Opampla nasıl filtreleme yapabilirsin ki? Yüksek kazançlı bi yükselteç sadece.

Bu filtrelemeyi nasıl yapabileceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim. Aşağıda başkalarının yaptığı test sonuçları var filtre öncesi ve sonrası(yabancı site). Sinyal 0-7V arasıdır. Şimdiden teşekkürler.

Furkan Yılmaz

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    112.2 KB · Görüntüleme: 56
  • image.jpg
    image.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 44
opamp adı üstünde işlemsel kuvvetlendirici.ama kazancı 1 de olabilir 1000 de.

fitre konusu apayrı bir durumdur. bunun opamp ile yapılanıda var opampsız yapılanıda var. pasif aktif gibi. dijital fitrelerde var.
önce aldığın sinyalin parazit olduğunu düşündüğün sinyalin freaknsı sabitmi? bunu analiz et sonra sadece bu frekansı notch filter (çentik filtresi) ile filtreleyebilirsin. çentik filtresi dar spektrumlu bir fitredir.daha geniş bant filtreler için internette bessel,butterworth gibi filtre tiplerini inceleyebilirsin. bunlar zor gelirse yazılımda kullanabileceğin birkaç teknikte var. 50 kere analog sinyali oku topla sonra 50 ye böl ortalamasını al gibi. yada büyükten küçüğe sırala 10 adet diziye koyarak ortadaki 5 tanesini topla 5 e böl gibi. (bubble sort) (summing average)

opamp adı üstünde işlemsel kuvvetlendirici.ama kazancı 1 de olabilir 1000 de.

fitre konusu apayrı bir durumdur. bunun opamp ile yapılanıda var opampsız yapılanıda var. pasif aktif gibi. dijital fitrelerde var.
önce aldığın sinyalin parazit olduğunu düşündüğün sinyalin freaknsı sabitmi? bunu analiz et sonra sadece bu frekansı notch filter (çentik filtresi) ile filtreleyebilirsin. çentik filtresi dar spektrumlu bir fitredir.daha geniş bant filtreler için internette bessel,butterworth gibi filtre tiplerini inceleyebilirsin. bunlar zor gelirse yazılımda kullanabileceğin birkaç teknikte var. 50 kere analog sinyali oku topla sonra 50 ye böl ortalamasını al gibi. yada büyükten küçüğe sırala 10 adet diziye koyarak ortadaki 5 tanesini topla 5 e böl gibi. (bubble sort) (summing average)

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Haklısınız biraz az bilgi verdim. Filtrelemek istediğim sinyalin frekans aralığını ölçemiyorum. Bildiğim kadarıyla osiloskop gerekli. Ve sinyalimiz sürekli değiştiği için muhtemelen çok uzun bi test süreci gerekebilir.

İşimizi kolaylaştırmak için benzer bi projede kullanılmış filtre şemasını ekliyorum. Böyle bi filtre benim için yeterlidir. Şemada aynı zamanda voltaj da düşürülüyo. Bu filtreye bakar ve bunun çalışma şeklini anlamamı sağlardanız çok severim en azından bu filtrenin türüyle ve çalışma mantığıyla ilgili link paylaşabilirseniz sevinirim. Bu şemadaki filtreyi aynen de yapabilirim(ne kadar eğitici olur tartışılır) ama komponentlerden bazılarını bulamadım ve bilgim olmadığı için de muadil komponent koyamadım. Sanırım bizim istediğimiz bant filtre yani low pass veya high pass değil? Çok az bilgimle yorum yapıyorum anlayışınız için teşekkürler.

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    23.3 KB · Görüntüleme: 103

Paylaşım olarak teşekkür ederim. Evet ingilizcem var mükemmel olmasada. Anladığım kadarıyla sadece kondansatör kullanılmış. Fakat benim sinyalimde nasıl bi kapasitör kullanmam gerekir? Ve paylaştığım devrede de görüldüğü gibi bi çok komponent kullanılmış. Sadece kapasitör yeterli olur mu? Ayrıca bilgim olmadığı için sinyaldeki orjinal dalgalanmaları da sönümlemesinden korkuyorum. Çünkü 0-7v sinyal geliyor ama bu tabi ki 50:1 veya 100:1 oranında küçültülmüş sinyal olucak ve en ufak değişimleri okumam gerek.

Ayrıca kapasitörün değerini ve türünü neye göre belirliycez. Döküman paylaşırsanız okuyabilirim. İngilizce Türkçe fark etmez.

paylaştığınız şemada rms ac-dc converter ve bandpass filtre var.yani belli bir frekansın üstünü ve altını geçirmeyip tek bir frekans aralığına izin veriyor.

Paylaşım olarak teşekkür ederim. Evet ingilizcem var mükemmel olmasada. Anladığım kadarıyla sadece kondansatör kullanılmış. Fakat benim sinyalimde nasıl bi kapasitör kullanmam gerekir? Ve paylaştığım devrede de görüldüğü gibi bi çok komponent kullanılmış. Sadece kapasitör yeterli olur mu? Ayrıca bilgim olmadığı için sinyaldeki orjinal dalgalanmaları da sönümlemesinden korkuyorum. Çünkü 0-7v sinyal geliyor ama bu tabi ki 50:1 veya 100:1 oranında küçültülmüş sinyal olucak ve en ufak değişimleri okumam gerek.

Ayrıca kapasitörün değerini ve türünü neye göre belirliycez. Döküman paylaşırsanız okuyabilirim. İngilizce Türkçe fark etmez.
Benim anladığım şemaya her zaman sadık kalınamıyor 0.1 uF yerine 10uF kullanmış ve tantalum cinsi (özel, belki daha az etkileniyor) siz de benzer değişikliğe gidebilirsiniz bir nevi deneme yanılma kolay gelsin.
Ek: Burada da motor bağlantısı için örnekler var http://www.stefanv.com/rcstuff/qf200005.html bir örnek de benden, kestiğim kaliteli bir usb kablonun sinyal kablolarının (d+, d-) birbirine sarılı, voltaj kablolarının ise direk olduğunu gördüm ;) Saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri