Anahtara damla led bağlama/ çözüldü

mustafasc

Üye
Merhaba, tuvalet ve banyo ışıklarını sürekli açık unutuyoruz. Çünkü kapı aralarında ışık sızıntısı olmuyor. Işıklar açıkken anahtarın üzerinde yanik kalacak bir damla led monte etmek istiyorum. Yani devre kapalıyken led yanacak. Anahtarın olduğu yerde notr bağlantı yok tabiki ama gerekirse çekebilirim.

Bu tarz anahtarlar var sanırım ama ben takımı bozmak istemiyorum. Umarım tam olarak anlatabilmisimdir.

Pek uzman olmadigim konular hocam. Anahtarda bir faz kablo var bir de lambaya giden kablo var. Bağlantı nasıl olacak ? Birde wc banyodaki ışıklar hep spot led.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba ;
ışığı monte edeceğiniz yerde mutlaka nötr olmalı ki zaten anahtarların hemen üst tarafında buat kutusu bulunur genellikle oradan alınabilir. bulabildiğiniz en küçük 5 v adaptörü bulup (telefon şarj aleti gibi) lamba tesisatına paralel bağlayın. elektrik malzemeleri satan yerlerde anahtar çerçeveleri için kenar korumaları vardı eskiden halen var mı bilmiyorum duvar kirlenmesin diye takılırdı. güzel bir yansıtıcı olabilir. :)

merhaba ;
ışığı monte edeceğiniz yerde mutlaka nötr olmalı ki zaten anahtarların hemen üst tarafında buat kutusu bulunur genellikle oradan alınabilir. bulabildiğiniz en küçük 5 v adaptörü bulup (telefon şarj aleti gibi) lamba tesisatına paralel bağlayın. elektrik malzemeleri satan yerlerde anahtar çerçeveleri için kenar korumaları vardı eskiden halen var mı bilmiyorum duvar kirlenmesin diye takılırdı. güzel bir yansıtıcı olabilir. :)
Dc akıma çevirmeden basit bir çözüm olabilir diye düşünüyorum.buat içine adaptor sokmak zor olabilir :)

Işıklı anahtarlar var ancak onlar tasarruflu lamba veya led lamba varken çalışmaz sadece akkor flamanlı lambalarda çalışır. Bu tür lambalarda çalışabilmesi için mutlaka anahtara nötr hattı çekilmesi lazım. Ledi videodaki gibi
basit bir devre ile 220V ta çalıştırabilirsiniz ancak led görünür yerde olmalı. Anahtarın altından ışık sızdıracağını sanmam.

Direnç wattlı olacak buna dikkat edin çeyrek watt direnç takarsanız direnç çok ısınıp yanabilir. Birde bu devre ile led pır pır şeklinde yanıp sönebilir eğer pır pır etmesini istemiyorsanız lede köprü diyot ve 1 adet 400V kutuplu kondansatör bağlayabilirsiniz.
Aşağıdaki videodaki devre ilk videodakine göre daha sağlıklı ama arkadaş çeyrek watt direnç takmış siz 1 watt direnç takın bu devrede led pır pır etmez

Son düzenleme:
.. ilk iki cümlenizi anlayamadım. Açık unutuyorsanız eğer, ışıklar yanık iken anahtardaki yanan ledin ne faydası olacak?
Kapıdan ışık sızmıyorsa ledin faydası şu olur;
içeride biri var ve ışık yanıyorsa anahtardaki led içerdeki ışığın açık olduğunu bildirir... "ışığı açık unutuyoruz ve kapı kapalı olduğu için göremiyoruz" diyorsanız eğer.. başka biri olabilir içeride..

Içeride kimse yok ama ışık açık unutuluyor. Led sayesinde isigin acik kaldigini anlayacagiz. Birnevi bildirim ışığı, uyarı ışığı gibi. Anlayan arkadaşlar çözümü sundular zaten hocam.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri