Amfi Ses Sorunu

utkututku

Üye
Herkese merhaba öncelikle elektronik konusunda deneyimsiz olduğumu belirtmek istiyorum. Eski bir müzik setim var ve tamir ettiremediğim için kendim tamir etmeye karar verdim. Kanalın birinden ses normal gelirken diğerinden çok daha az geliyor ayrıca VU metrelerden biri düzgün çalışırken diğeri sonda takılı kalıyor, bu nedenle ses entegresinden şüpheleniyorum. Diğer bir sorun ise ses düğmesini çevirdiğimde hışırtı oluşması. Youtube den birçok video izledim ama HA1350 model entegrenin sağlamlık kontrolünün nasıl yapılacağını anlayamadım. Multimetre ile ölçebildiğim tek değer 1. ve 10. ayaklar arasında iki entegrede de 24.5 volt. (Multimetre kullanmayı neredeyse hiç bilmiyorum). Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

arızalı kanalda hoparlöre seri bobin ve bobine paralel 10 ohm direnç varsa ölç. ohm metrede kısa devre göstermesi lazım.
hışıryı yapan potansiyometreyi kontak spreyle temizlemeye çalış olmazsa aynı değerde yenisiyle değişecek.

arızalı kanalda hoparlöre seri bobin ve bobine paralel 10 ohm direnç varsa ölç. ohm metrede kısa devre göstermesi lazım.
hışıryı yapan potansiyometreyi kontak spreyle temizlemeye çalış olmazsa aynı değerde yenisiyle değişecek.
Üstadım yanlışım varsa düzeltin lütfen tekrar söyleyeyim hiç bir şey bilmiyorum. Bobinden ne kast ettiğinizi anlayamadım.
Setin çıkışlarına hoparlör bağladıktan sonra multimetre ile ölçtüm, sağlam olan kanalda 8 ohm sabitlendi ama diğer kanalda değer 72-7 ohm arasında sürekli değişiyor hiç sabit durmuyor. Potansiyometreyi temizledim büyük ölçüde düzeldi teşekkür ederim.

Hışırtıyı ''kesmez'' dostumuzun dediği gibi potansiyometrenin zamanla oksitlenmesi ve hareketli parçaların arasına toz, pislik vs doluşması yapar. Ses dengesizliği konusunda ise, normalde en makbul yol, o kanala giden tüm parçaların tek tek kontrolüdür, ama bu tecrübeye sahip değilseniz direkt olarak entegrenizi değiştirebilirsiniz. Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

HA1350.jpg

hoparlöre bağlı 10 ohm direnç ve L indüktöründen bahsediyorum. Eğer indüktör veya direnç arızalandıyysa güç düşüklüğü olabilir.
ohmmetre ile L nin 2 ucunu ölçün okuduğunuz değeri yazın.
hoparlörde arızalı olabilir iki kanalın hoparlörünü yer değiştirin deneyin.

HA1350.jpg

hoparlöre bağlı 10 ohm direnç ve L indüktöründen bahsediyorum. Eğer indüktör veya direnç arızalandıyysa güç düşüklüğü olabilir.
ohmmetre ile L nin 2 ucunu ölçün okuduğunuz değeri yazın.
hoparlörde arızalı olabilir iki kanalın hoparlörünü yer değiştirin deneyin.
dediğinizi denedim 0,3 ohm çıkıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri