Amfi-Güç-Speaker-Hoperlor-Subwoofer

dedıgın gıbı yapmaya kalksam ıkı sorun cıkıyor ortaya.
Sorun 1: bu ıkı amfı devresı bırbırınden farklımı olacak yanı tek bır bılgısayar cıkısı ıle bunların ıkısınede gırıs verebılecekmıyım
Sorun 2: bu crossover dedıgın baglantı seklı nasıl yanı normal amfıden farkı ney

Belli ki,konu ile ilgili pek tecrübeniz yok ve öğrenmeniz gereken pek çok konu var.Dolayısıyla zaman içerisinde öğrenebileceğiniz konulara burada pratik ve acil çözümler bulmanız pek mümkün değil.Size, tek tek her konuyu detaylarıyla anlatacak birilerini bulmanız zor,kimsenin de böyle bir vakti yok.
Anlatmak istediğim,gerçekten merek edip öğrenmek istiyorsanız,konuyu yerinde bizzat uygulamalı olarak öğrenmelisiniz.bunun için piyasada çok fazla imkan var.(bakınız ses-ışık firmalarına)Siz soru sorup biz cevap verdikçe,soruların sonu gelmeyecek.bunun sonucunda daha fazla cevap alamayacaksınız ki ben de aynı şekilde yapıyorum maalesef. Anlatmak isteğimi, anlamak istemeyenlere cevap vermiyorum bu yüzden.Sonuç olarak, size anlatılanlara karşılık, sizde de bir takım bilgilerin olması şart.Umarım darılıp gücenmezsiniz.Kalın sağlıcakla.

2x30w stereo çıkış demektir.bu tip çıkışlara subwoofer bağlanmaz.(bağlanırsa da mid bass olarak çalışır)ancak köprü bağlantı yaparsanız (2x30=60w) tek kanal olarak crossover devresiyle birlikde kullanılabilir.bu arada çıkış omajına uygun hoparlör seçmeyi unutmayalım.
merhaba hakan1846 köprü bağlantılara subwofeer bağlanmıyor diye biliyorum önüne crossover eklediğin taktirde de bir sorun çıkartıyor . Daha önceden köprü bağlantılı olarak 30w lık bir devreye bunu denediğimde sonuç alamamıştım tam olarak anlatma imkanınız varmıdır bu konuyu ?

Belli ki,konu ile ilgili pek tecrübeniz yok ve öğrenmeniz gereken pek çok konu var.Dolayısıyla zaman içerisinde öğrenebileceğiniz konulara burada pratik ve acil çözümler bulmanız pek mümkün değil.Size, tek tek her konuyu detaylarıyla anlatacak birilerini bulmanız zor,kimsenin de böyle bir vakti yok.
Anlatmak istediğim,gerçekten merek edip öğrenmek istiyorsanız,konuyu yerinde bizzat uygulamalı olarak öğrenmelisiniz.bunun için piyasada çok fazla imkan var.(bakınız ses-ışık firmalarına)Siz soru sorup biz cevap verdikçe,soruların sonu gelmeyecek.bunun sonucunda daha fazla cevap alamayacaksınız ki ben de aynı şekilde yapıyorum maalesef. Anlatmak isteğimi, anlamak istemeyenlere cevap vermiyorum bu yüzden.Sonuç olarak, size anlatılanlara karşılık, sizde de bir takım bilgilerin olması şart.Umarım darılıp gücenmezsiniz.Kalın sağlıcakla.

tabikide darılma gucenme olmaz.sizin bir takım bilgi dediğiniz elektronık hakkındaaysa,Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği 3 cu sınıfta okumaktayım.laboratuvarlarda gordugumuz kadarıyla.filtre devrelerı mevcuz bırbırıne serı baglanmıs dırenc ve kondansatorle basıt bır fıltre devresı yapmak mumkun,bu sayede ıstenırse alcak frekansları gecıren ıstenırse yuksek frekansları gecıren fıltre devresı yapmak mumkun.yada sordugum dıger konular,Watt kavramının guc oldugunu bılıyorum yuk uzerıne dusen gerılım ıle uzerınden gecen akım degerının carpımı o yuk uzerıne dusen gucu verdıgınıde bılıyorum,yanı aslında sordugum soruların teorık cevaplarını buyuk ıhtımalle ıyı bır sekılde verebılırım.benım burada ogrenmek ıstedıgım.bu teorık olarak gordugum bılgılerı hayata gecırmek.ornegın subwoofer ıcın crossover baglantı gereklıymıs,sonra verılen cevaplardan anladım kı crossover denılen sey frekans suzme ıslemıymıs.bılırsınız kı benım laboratuvarda gordugum bılgılerle bu baglantıları yapmam bıraz zor.burada ıstedıgım sadece yardım alarak bırseyler yapmak.Biraz uzun oldu kusuruma bakma.

Canım kardeşim, öğrenme ve tatbiki uygulama isteğinizi takdirle karşılıyorum.ancak sizde takdir edersiniz ki bir çok şeyi okulda öğrenmek mümkün değil.konu tamamen işi, bire bir çalışarak, deneyim kazanmakla ilgili.
burada yazan bir çok arkadaşın, günlük hayatta kendi mesleklerini yaptığını ve fırsat buldukça yorum yaptığını unutmayalım.her zaman her soruya cevap verme şansımız yok.verilen cevapların da sizi tatmin etmesini beklemeyin.herkes bilgisi dahilinde tecrübelerini paylaşmaktadır.konular genel hatlarıyla anlatılmaya çalışılmaktadır.kapsamlı ve detaylı açıklama yapmak gibi bir lüksümüz yok maalesef.kolay gelsin.

merhaba hakan1846 köprü bağlantılara subwofeer bağlanmıyor diye biliyorum önüne crossover eklediğin taktirde de bir sorun çıkartıyor . Daha önceden köprü bağlantılı olarak 30w lık bir devreye bunu denediğimde sonuç alamamıştım tam olarak anlatma imkanınız varmıdır bu konuyu ?

el yapımı veya yarı profesyonel imalatlarda her zaman sorun çıkma ihtimali yüksektir.konuya bir bütün olarak bakmakda fayda var.öncelikle ne yapmak istediğimizden emin olmalıyız.2x50w ampli yapıp sonra 100w köprü bağlantı yapıcam derseniz,her türlü uyumsuzluğa hazır olmalısınız.100w 'a ihtiyacınız varsa 100w'lık ampli yapmalısınız.100w'lık mono bir çıkışın hiçbir müzikal anlamı olmayacağını sizde takdir edersiniz.tercihiniz ya stereo yada 2+1 olmalı ki devrenizi buna göre dizayn etmeli,besleme devresinden hoparlör seçimine kadar herşey birbiriyle uyum içinde olmalıdır.

How to Bridge an Amplifier: 7 Steps (with Pictures) - wikiHow

tabikide darılma gucenme olmaz.sizin bir takım bilgi dediğiniz elektronık hakkındaaysa,Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği 3 cu sınıfta okumaktayım.laboratuvarlarda gordugumuz kadarıyla.filtre devrelerı mevcuz bırbırıne serı baglanmıs dırenc ve kondansatorle basıt bır fıltre devresı yapmak mumkun,bu sayede ıstenırse alcak frekansları gecıren ıstenırse yuksek frekansları gecıren fıltre devresı yapmak mumkun.yada sordugum dıger konular,Watt kavramının guc oldugunu bılıyorum yuk uzerıne dusen gerılım ıle uzerınden gecen akım degerının carpımı o yuk uzerıne dusen gucu verdıgınıde bılıyorum,yanı aslında sordugum soruların teorık cevaplarını buyuk ıhtımalle ıyı bır sekılde verebılırım.benım burada ogrenmek ıstedıgım.bu teorık olarak gordugum bılgılerı hayata gecırmek.ornegın subwoofer ıcın crossover baglantı gereklıymıs,sonra verılen cevaplardan anladım kı crossover denılen sey frekans suzme ıslemıymıs.bılırsınız kı benım laboratuvarda gordugum bılgılerle bu baglantıları yapmam bıraz zor.burada ıstedıgım sadece yardım alarak bırseyler yapmak.Biraz uzun oldu kusuruma bakma.

Ben bu konuda hakan beye katılıyorum.
Sizin aldığınız dersleri bende aldım,çok fazla tecrübem olmasada tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim derslerde öğrenilen teorik bilgiler fazlasıyla yetersiz kalabiliyor.Örneğin yüksek frekansları kesmek için yapıcağınız filtre devresi hangi frekansları kesmelidir gibi sorunlarla karşıcaksınız.Bunun için önce ses ile ilgili kaynaklara göz atmanızı tavsiye ediyorum.Öncelikle temel bilgiler stereo nedir gibi.
Birde pasif filtrelerden bahsetmissiniz.Pasif olarak yapılan crossoverlar da kazanç ço düşeceği için yükseltmek gerekebiliyor.Nette bolca devre var bu devreleride incelemenizi öneririm.

Hocam nasil bi ders aldınız bi kitapi dergisi varsa söyleyin alalim

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri