Am radyo verici ve alıcı

emreadin10

Üye
53565

Proje ödevimin üzerine çalışmaktayım fakat bir devre bulamadım ve kurmadım da yardımcı olursanız sevinirim.

Alıcı nın filtre muayyen trafosunu ve vericinin AM modülasyon trafosunu bulman epeyce bir sorun. Hurdacılarda bile bulamazsın. Elde sarman için en azından skop ve sinyal jeneratör gerek.
Ha bir de verici için 30 ve 80khz frekans aralığı belirlenmiş. Bu frekans denizaltı yada sualtı haberleşmesi için tahsis edilmiş bir bant. Dünyada asla havada kullanılmadı buna eminim.
Şimdi herşey modüler. AM radyo Hazır modül bulursun ama senin çizdiğin blok şema gibi olmaz.
Senin bu süperhetorodin radyo işi, nostaljik açıkçası.Senin blok şema gibi olmaz ama yapılır.

Son düzenleme:
Alıcı nın filtre muayyen trafosunu ve vericinin AM modülasyon trafosunu bulman epeyce bir sorun. Hurdacılarda bile bulamazsın. Elde sarman için en azından skop ve sinyal jeneratör gerek.
Ha bir de verici için 30 ve 80khz frekans aralığı belirlenmiş. Bu frekans denizaltı yada sualtı haberleşmesi için tahsis edilmiş bir bant. Dünyada asla havada kullanılmadı buna eminim.
Şimdi herşey modüler. AM radyo Hazır modül bulursun ama senin çizdiğin blok şema gibi olmaz.
Senin bu süperhetorodin radyo işi, nostaljik açıkçası.Senin blok şema gibi olmaz ama yapılır.

Merhaba, iyi akşamlar. Aynı ödevden bende sorumluyum. Herhangi bir devre şeması oluşturamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misin? Teşekkürler...

Sadece çizim mi?
Yoksa parçası bulunur ve yapılabilecek bir şey mi istiyorsun?
Öncelikle cevabınız için teşekkürler... Bilginiz olsun bu ödevi 1 hafta içinde hazırlamamız gerekiyor. Yapılabilecek ve aynı zamanda çalışacak bir devre arıyoruz.

Devre şeması atarsanız çok seviniriz.Gereksiz bilgi vermekten kaçınınız.
Gençliğimden beri uğraşırım bu işle.
Yok böyle bir şey.
Siz açıkçası bu çizimdeki blok şemaya uygun olarak projeyi bence % 90 yapamazsınız. Parçalarını da veya hazır Yapanı da bulamazsınız.

Gençliğimden beri uğraşırım bu işle.
Yok böyle bir şey.
Siz açıkçası bu çizimdeki blok şemaya uygun olarak projeyi bence % 90 yapamazsınız. Parçalarını da veya hazır Yapanı da bulamazsınız.
Bilgilerinize dayanarak ödev hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Teşekkürler....

Standart dışı bir verici ve alıcı blok şeması bu. Bir kere, 30-80 khz in arafrekans filtrrsi olmaz gibi.Ama öncelikli malzeme;
455 khz seramik filtre çifter seri olarak 6 tane
Uzun dalga trap kömürü ( bunlar büyük boy olur 15-20cm )
Modülasyon için ses trafosu. Bu malzeme hurdası olan eski radyo tamircilerinde bile zor bulunur.
2x300 pf Varyabl kondansatör
0.5 -0.6 mm vernik kaplı tel (adını unuttum) 10m civarı sanırım yeter
Esasen önce bu malzemenin bulunması gerekir.
Bu saydıklarım bulunması zor olanlar.

Ölçüm için frekansmetre ayar için sinyal jeneratör ü ve sarım hesapları vs. Uzar gider.

Mr_yamyam üyemiz var. Bir de blok şemayı o incelesin. Sanırım bu işin eskilerinden

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri