Akım ve voltaj

Asdf...

Üye
Arkadaşlar, 220v elektriği 12 v yaparsak akım nasıl değişir ,yukselirmi??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dönüştürdüğün devre veya transformatörün özelliğine göre belirlenir.

Mesela bir Transformatör için çıkış değeri istenir. Örnek ,

Bana 12 voltta 10 amperlik trafo lazım. 12x10=120 watt yapar. Bu trafo kayıpları yok farzedersek 220 voltta 120 watt güç çekecektir pirimerden çekilecek akım ise 120/220=0.54 amper akım çeker.

Kısacası giriş gücü x verim = çıkış gücü gibi düşünebilirsiniz.

Akım nasıl değişir sorusu tam anlamıyla doğru sorulmuş bir soru olmuyor.

Aynen smps nin trafosundaki sargı çapı ile normal trafonun çapı etkendir, bunun dışında trafosuz beslemelerde kond sayısı artırılarak akım yükseltilir. Yanlış biliyorsam üyeler düzeltsin.

Ne için değiştirmek istiyorsun? Elektrik elektronik bilgin ne kadar? Ona göre cevap verelim. Bilgin olmayıp öğrenmek istiyorsan temelden başlayalım. Bir sorunun varda çözüm istiyorsan çözüm yolunu gösterelim bereber çözüme gidelim.

Arkadaşlar, 220v elektriği 12 v yaparsak akım nasıl değişir ,yukselirmi

Son zamanlarda birçok üyeden benzeri sorular geliyor.Voltaj düşünce akımın artacağını neye göre düşündüğünuzu anlamak mümkün değil.Bu durum motor türü yüklerde gerilim düşerse milindeki yük sabit kaldığında akim artar.Diger türlü yüklerde gerilim düşünce akım da düşer.Şoyle bu durum için de akım yükselmesi mümkündür.Primeri ve sekonder ayni gerilim veren trafo sekonder sargısı sökülüp daha düşük voltaj için sarılırsa bu defa sekonder akım artırılmış olur.Mesela kaynak Makinesi trafoları bu duruma örnektir.

Arkadşlar bi tane ruzgwr turbini 110 v uretiyor ben bunu bir projede en fazla 24 v , 12 v turbin aldim oda çok fazla tur ihtiyacı duyuyor ama buna imkamin yok . cok voltaj zarar verir mi yoksa watt a goremi hesaplamam gerekiyor.

Arkadşlar bi tane ruzgwr turbini 110 v uretiyor ben bunu bir projede en fazla 24 v , 12 v turbin aldim oda çok fazla tur ihtiyacı duyuyor ama buna imkamin yok . cok voltaj zarar verir mi yoksa watt a goremi hesaplamam gerekiyor.

Voltaj elbette onemli.

Kuracaginiz sisteme gore voltaj belirlenmeli.

Kac aku kullanacaksaniz ona gore alternator ve turbin kanadi seçmelisiniz. Bir cok etken var. Turbin gucu , kanat capi , ruzgar hizi gibi degerler onemli.

Tum hesaplari yuke gore yaparsiniz ama ruzgar hiziniz dusuk kalir sorun olur.

Voltaj elbette onemli.

Kuracaginiz sisteme gore voltaj belirlenmeli.

Kac aku kullanacaksaniz ona gore alternator ve turbin kanadi seçmelisiniz. Bir cok etken var. Turbin gucu , kanat capi , ruzgar hizi gibi degerler onemli.

Tum hesaplari yuke gore yaparsiniz ama ruzgar hiziniz dusuk kalir sorun olur.
Benim asıl sorunum 110 voltu duşurucu ile 24 v yaparsam akim artarmı.

Benim asıl sorunum 110 voltu duşurucu ile 24 v yaparsam akim artarmı.

Şöyle dusunun.

Onemli olan guctur. Uretimden itibaren dusunurseniz,

Mesela elinizde 110 volt 1 kW gucunde bir alternator oldugunu dusunelim. Bu alternatorun verebilecegi akim 1000 ÷110 = 9.09 amper yapar.

Siz bu cikisi bir trafo ile 24 volta cevirirseniz,

Verimi goz ardi edersek 1 kW guc 24 voltta 1000 ÷ 24 = 41.6 amper yapar. Tabi bu çevrim %90 verimle bile olsa 24 voltta akimkniz 36 amper seviyelerinde olacaktir.

Sizin soyleminizle akim yukselecektir.

Benim asıl sorunum 110 voltu duşurucu ile 24 v yaparsam akim artarmı

Siz herhalde hiçbir trafo v.s birşey kullanmadan akimin artmasından bahsediyorsunuz ve bununla beraber akımın arttığını dolayısıyla gücünde arttığını düşünüyorsunuz.Boyle bir şey yok ayni güç değeri kalmak kaydıyla akim ve gerilim değerlerini artırıp yada azaltmak güç artışına neden olmaz aksine dönüştürmede kullandığınız cihazların kayıpları nedeniyle ekstradan güç kaybedersiniz.Özetle gücü düşürebilirsiniz fakat yükseltmezsiniz.Dikkat edin gücü diyorum gerilim ve akım değerleri ni söylemiyorum. Gerilim ve akımın değişmesi terazinin iki kefesi gibidir birinin artıp diğerinin azalması elde edilen toplam güce etki etmez.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri