Akım Korumalı Prizi Test Etme

Dovah

Üye
Merhaba akım korumalı prize sahibim ama slink marka Max.2500W ben bunun çalışıp çalışmadığını test etmek için 2400Wlık saç kurutma makinası ve 100W dan fazla bir şey takıp denemek istiyorum çünkü prize takılı eşyalar değerli ve geçmişte gece aşırı akım ile bilgisayar güç kaynağı mı yakmışlığım var. Bu test işleminde sadece daire sigortası atacak başka bir sorun oluşmayacak prizde veya daire elektiriğinde değil mi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Test işleminin guvenirliğini bilemem ama, eger o prizde gercek anma gücünde koruma varsa, aşırı yuklşeme yaptıgında, sadece o coklu prıze baglı alıcılar çalışmıyacaktır.

Test işleminin guvenirliğini bilemem ama, eger o prizde gercek anma gücünde koruma varsa, aşırı yuklşeme yaptıgında, sadece o coklu prıze baglı alıcılar çalışmıyacaktır.
Yani dairenin sigortasını attırmaz. İçinde 1 tane varistör var ama. Ben anlamıyorum elektrikten pek daha anlaşılır yazarsanız.

Adının akım korumalı piriz olması,akım
koruması yaptığı için değil,aşırı gerilim koruması yaptığı içindir.Onun testide gerilim yükseltilerek yapılır.Slink,yaygın
bir firmadır.Üzerinde yazan akım ne ise
doğru olması gerekir.Sağlıklı ! bir koru-
ma yapmak istiyorsanız,daha profesyo-
nel ve kanıtlanmış firma ürünlerini kul-
lanmalısınız.Schneider,Leutron,Obo,Si-
mens,ABB vs. gibi ürünler araştırınız.

Son düzenleme:
Adının akım korumalı piriz olması,akım
koruması için değil,aşırı gerilim koruması
yaptığı içindir.Onun testide gerilim yüksel-
tilerek yapılır.
Herhangi bir elektirikçiye gitsem test eder mi ?
Veya evde deneyebileceğim yöntem var mıdır ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güvenmek için,söylediğim cihazları kulla-
nacaksınız.Elinizdeki cihazların içinde 1 ₺
lik koruma aygıtı vardır.O kadar para vere-
ceğinize,internetten izleyip kendiniz ! ya-
parsınız.Koruma testinide yine kendi im-
kanlarınızla yapamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612