Akıllı sayaç ve kaçak akım rölesi

Akıllı sayaç değişimi hane içindeki kaçak akım rolesini tetikler mi

• Evet

Oy: 0 0.0%
  • Kesin kaçak akım rolesini attırır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    6

Cedricbdr

Üye
Herkese selamlar .. öğrenmek istediğim birşey var yardımcı olursanız sevinirim. Evlerde kullanılan akıllı dijital elektrik sayaçları değiştirilirken değiştiren kişinin yapmış olduğu herhangi bir hata (mesela sayaçı takarken panoya yapılan istemsiz şase gibi) evin içindeki kaçak akım rolesini attırma yada tetikleme ihtimali var mı?? Geçen hafta sayacı değiştirdiler biz evde yoktuk telefon ile aradılar değiştiren kişiye;
“bizim evde olmamamız herhangi bir sorun olur mu dedim?”
-“Hayır ! Elektirik gitmesi gibi bir şey olacak” dendi. Lakin dün tam bir hafta olu sonra komşular evden koku geldiğini söyleyerek bizi aradılar. Buzdolabı ve buzluktaki herşey mahfolmuş evde ceset varmış gibi apartman kokmuş temizlikçi çağırıp temizlenmesi evdeki besin ürünleri derken maddi hasar 1000tl üstünde daha buzdolabı ve derin dondurucuda hasar var mı bilmiyorum. Dağıtım şirketini mahkemeye vermek istiyorum. Ama bu kişilerin yada dağıtım şirketinin yapmış olduğu sayaç değiştirme işleminin sebep olup olmadığını nasıl kanıtlarım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Herkese selamlar .. öğrenmek istediğim birşey var yardımcı olursanız sevinirim. Evlerde kullanılan akıllı dijital elektrik sayaçları değiştirilirken değiştiren kişinin yapmış olduğu herhangi bir hata (mesela sayaçı takarken panoya yapılan istemsiz şase gibi) evin içindeki kaçak akım rolesini attırma yada tetikleme ihtimali var mı?? Geçen hafta sayacı değiştirdiler biz evde yoktuk telefon ile aradılar değiştiren kişiye;
“bizim evde olmamamız herhangi bir sorun olur mu dedim?”
-“Hayır ! Elektirik gitmesi gibi bir şey olacak” dendi. Lakin dün tam bir hafta olu sonra komşular evden koku geldiğini söyleyerek bizi aradılar. Buzdolabı ve buzluktaki herşey mahfolmuş evde ceset varmış gibi apartman kokmuş temizlikçi çağırıp temizlenmesi evdeki besin ürünleri derken maddi hasar 1000tl üstünde daha buzdolabı ve derin dondurucuda hasar var mı bilmiyorum. Dağıtım şirketini mahkemeye vermek istiyorum. Ama bu kişilerin yada dağıtım şirketinin yapmış olduğu sayaç değiştirme işleminin sebep olup olmadığını nasıl kanıtlarım.

Yeni taktıkları sayacı optik port vasıtasıyla okutursanız enerji verildiği tarih saat çıkar ortaya ilgili şahsın binaya giriş çıkış saatiyle uyuşuyorsa (kamera kayıtlarından) yani onun şahsından kaynaklanan bir şey ise belli olur.Yok sizin evde herhangi bir cihazdan kaynaklı bir şey ise kesinti farklı saatte olmuş demektir.Ek olarak binalarda sayacın hemen yanına 300 ma lık kaçak akım daire içinde ise 30 ma kaçak akım konuluyor.Eğer sayacı değişen şahıs sayacın yanındaki kaçak akım cihazını kapatıp sayaç değişimi yapıp enerji vermeyi unuttuysa bu durum oluşabilir yada sayacı değişirken eli kapama butonuna değdi devre dışı kaldı o anda fark edemedi.Yoksa kaçak akım kendinden önceki kısımda oluşan arızada açmaz normalde

Bir elektrik çarpılması olayında biz sayaç kayıtlarını mahkemeye sunmuştuk.Enerji kesilip verilmesi gözüküyordu verilerde.Şahsın çarpıldığı saatle karşılaştırıldı suçsuz olduğumuz teyit edildi.

Son düzenleme:
Sayaç degistirirken enerjiyi kesip vermeyi unuttuğundan kaynakli problem olabilir. Sayac uzerinden optik port ile okuma yaptirilarak tespit edilebilir. Ama size 10 gun icinde basvurmaniz gerekirdi diye savunma yapabilirler. Belki de daireye önce faz verip sonra nötr baglantisi vermis olabilirler. Önce dagitim sirketine basvur sonuc alamazsan tuketici hakem heyetine gidersin.

Sayaç degistirirken enerjiyi kesip vermeyi unuttuğundan kaynakli problem olabilir. Sayac uzerinden optik port ile okuma yaptirilarak tespit edilebilir. Ama size 10 gun icinde basvurmaniz gerekirdi diye savunma yapabilirler. Belki de daireye önce faz verip sonra nötr baglantisi vermis olabilirler. Önce dagitim sirketine basvur sonuc alamazsan tuketici hakem heyetine gidersin.
Teşekkürler ben dağıtım sistemine başvurumu yaptım ama sorun bizden kaynaklı değil dediler çalışanlarının hepsi eğitimli ve donanımlıymış ;) tüketici hakem heyetine başvurdum. Bakalım ne olacak ben çok eminim elektirik bağlantısını yaparken hata yaptıklarına da gelde kanıtla

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri