Akıllı priz yanan direnç değeri veya şeması

Akım ve gerilim korumalı prizler tip1 ve tip2 Parafudr'dan sonraki sızan daha düşük frekanstaki darbelere karşı etkilidirler. Dolaysıyla gerekli özellikteki bu tip prizler zaten tip3 parafudr diye adlandırılırlar. Parafudr tesisatı koruyunca diğer elektrikli/elektronik cihazlar darbelerden korunmuş ve şebekeden kaynaklı arızalanma olasılıkları en aza inecektir.

Bu zamanda fırın,elektrikli soba,klima,buzdolabı,çamaşır makinesi,ketil(2400)W,banyo şöfbeni(3500 W) vb.çok var.Tv ve Bilgisayar derken çok devam ediyor...Şimdi sigorta vb.ve parafudr değerleri yeni hesaplamalar istiyor.Ev sanayi gibi hesap gösteriyor.Daha regulator ve ups yi de eklersek şehirde gelecek ne olacak?Biri yazmış,iki buzdolabı motoru yandı.Korumalı ups taktım iyi çalışıyor diye yazmış...Elektrik barajlar sorun olabilir kuraklık var!Nükleer santral de uzun ve zor masraflı iş fakat yapılıyor...Şimdi Sevimli mühendisler bakalım transistor gibi,işlemci CPU gibi elektrik üreten bir icat yapsın da sevinelim!...ORHAN

Elektrik bir şekilde üretiliyor da depolama sorun! Evlerimizin çatı ve cephe duvarlarında güneşten yararlanarak uygun maliyette elektrik üretebilirsek ve bu enerjiyi uygun maliyetlerle depolayabilirsek, çok daha dengeli gerilimde tüketim yapabiliriz. Günümüzde GES ve RES'lerde üretim fazlası depolanabiliyor fakat bu günümüzde pahalı bir sistem. Pompaj diye bir sistem var üretim fazlası ile pompalarla alt seviyedeki göletten su yüksek irtifadaki gölete pompalanır. Üretim olmadığı zamanlarda bu göletten su aşağıya salınarak tahrik edilen bir türbinle elektrik üretimi yapılıyor. Yüzde 70-80 gibi bir verim varmış. Ayrıca yakın zamanda çalışılan bir projede belli ağırlıktaki taş bloklar üretim fazlası enerji ile yukarı kaldırılarak ihtiyaç zamanlarında bu ağırlık serbest bırakılarak bir alernatörü döndürmesi sağlanıyor ve depolanan potansiyel enerji kinetik enerji ile elektrik üretiliyor.

Her iki direnci de uygun olmasa da havya ucu ile söktüm. Fakat bu şekilde çözüme ulaşamayacağım gibi görünüyor. Alan dar, röleyi sökmek işi uzatacak. Sökülen yeri temizleyip kanallara bakıp entegreyi de yerinde ya da sökerek kontrol etmek gerekiyor. Üzerinde F7 yazılı D2 diyotu sağlam. Bu tür işler için gerekli donanımım yok maalesef.:( Sökülen sağlam direnci 1.13mohm ölçtüm. Yakınlarda bu tür donanımı olan bir arkadaş el sallasa ne kadar hoş olurdu.;)
1695063734105.png

Her iki direnci de uygun olmasa da havya ucu ile söktüm. Fakat bu şekilde çözüme ulaşamayacağım gibi görünüyor. Alan dar, röleyi sökmek işi uzatacak. Sökülen yeri temizleyip kanallara bakıp entegreyi de yerinde ya da sökerek kontrol etmek gerekiyor. Üzerinde F7 yazılı D2 diyotu sağlam. Bu tür işler için gerekli donanımım yok maalesef.:( Sökülen sağlam direnci 1.13mohm ölçtüm. Yakınlarda bu tür donanımı olan bir arkadaş el sallasa ne kadar hoş olurdu.;)
Al yeni kaliteli bir akıllı priz işine bak...

Son düzenleme:
Ben çamaşır makinesi kartına (yanmış yüzeyinde) ince köprü kablo lehimledim iki sene daha çalıştı iş gördü.Fakat bu bazı durumlarda riskli iş,dikkat gerekiyor!!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri