Akıllı priz yanan direnç değeri veya şeması

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhabalar, bir seneden fazladır kullanmakta olduğum akıllı prizimde şebekeden gelen bir darbe ya da elemanın ömrünü tamamlaması sonucu R1 smd direnci patlamış. Gözle görünen başka bir hasar yok. Yanındaki R7 direnç üzerindeki yazılar tam okunmuyor, ölçümle 37 ohm değerini veriyor. Görselde soldaki R1 patlak olanın değerine ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı?
1694955876190.png

1694955972555.png

Bu da sökme videosu;

R1 ve R7 paralel mi?
Paralel görünüyor @mehmet.bey, aynı çerçeve içinde. Fazla sökmek istemiyorum. Çok iş çıkacak gibi duruyor.
Şemayı ve PCB yi takip edebilirseniz, o dirençler 2ohm görünüyor , umarım entegre yanmamıştır

Ekli dosyayı görüntüle 101265
@AG Mehmet bey R7'yi 37-38 ohm ölçtüm. Şema ile karşılaştırmaya çalışacağım. Bu tür prizler (en azından söz konusu olan S-LINK SL-01) Esp8266 modülü 3.3v ile çalışıyor. Bu da röleyi açıp kapatıyor. Dirençler paralel olsa değerleri eşit olması beklenmez mi? Ara bir direnç değeri gerekmiyorsa.

Dirençler paralel olsa değerleri eşit olması beklenmez mi?
Evet haklısınız, fatklı da olabilirler ancak bu devre için, akım sınırlama, düşünüldüğünde iki direncin aynı olması daha mantıklı. Ayrıca 3.3V çıkış için 2ohm dan fazla direnç değeri olabiir.
Sizin ölçtüğünüz direncin sağlam olduğunu varsayarsak, deneme yapılabilir, düşük bir voltaj okunursa, direnç değeri azaltılabilir. Yeterki entegre sağlam olsun.
Ayrıca direnç "durup duruken" yanmıyacağına göre dirençten sonra mutlaka fazla akım çeken"birşey" vardır.

Son düzenleme:
3.3V u AMS1117 sağlıyor olabilir. Röle 5V.
Yanan direncin yanındakinde 2000 yazıyor galiba yani 200 ohm. Diğeride aynısı olabilir.

Yanan, asıl direnç. 200R olan eşdeğer direnci
tamamlamak için eklenen paralel direnç.
Entegreye bakılınca, cihazın besleme kontrolünü
yapıyor. 200mA ile 400mA arası akım
sınırlandırması yapılıyormuş. Entegrenin
kataloğunda bulunmakta. Buna göre eş değer
direncin değeri: 1,375R ile 2,750R arası
hesaplanıyor.

2.2R ile 250mA verebilir. Bunu deneyin. Ancak
seri lamba kullanmanızı tavsiye ediyorum.

1695022240034.png

Ekli dosyalar

• kp3210.pdf
    549 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Sonuç olarak her iki direnci de sökmem gerekiyor, normal havya ile olur mu emin değilim. Deneyip sonucu yazacağım. Yer dar olunca tümden sökmek de istemiyorum.

Merhabalar, bir seneden fazladır kullanmakta olduğum akıllı prizimde şebekeden gelen bir darbe ya da elemanın ömrünü tamamlaması sonucu R1 smd direnci patlamış. Gözle görünen başka bir hasar yok. Yanındaki R7 direnç üzerindeki yazılar tam okunmuyor, ölçümle 37 ohm değerini veriyor. Görselde soldaki R1 patlak olanın değerine ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı?
Ekli dosyayı görüntüle 101254

Ekli dosyayı görüntüle 101255

Bu da sökme videosu;
Bu prizler Parafudr ile sağlıklı çalışıyormuş.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri