Akülü Araba Yüksek Voltaj Şarj Işığı Sorunu

Pcreis

Üye
İyi günler.12 v akülü arabamızın adaptörü bozulduğu için 6v adaptörle şarj etmeye çalıştım ama malesef bir türlü şarj olmadı.bir arkadaşım laptop şarj aletiyle akülü arabanın şarj olabildiğini söyledi.ben de laptop şarj aletiyle şarj edeyim dedim.15-20 dk şarj oldu.ama acemilik aklıma voltajına bakmak sonradan geldi.meğersem 19 voltmuş.sorun şu ki akülü arabının şimdi şarj ışığı sürekli yanıyor ve şarj edilme durumunda olduğu içinde açma tuşuyla araba çalışmıyor bir türlü.acemiliğin hüsranındayım malesef.çocuğum da arabanın çalışmasını bekliyor ümitle.ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
12 Voltluk aküyü 19 Voltluk bir kaynakla şarz etmek hem aküye hem de diğer devre elemanlarının zarar görmesine neden olabilir. Akünün üzerinde kaç volt var şu an? 12 Volttan fazla bir voltaj görünüyorsa aküye bir lamba bağlayarak akü voltajı 12 Voltun altına inene kadar deşarz edip sonra 13 ila 13,5 Voltluk bir kaynakla tekrar şarz etmeyi deneyin. Durum düzelmezse akünün ve diğer devre elemanlarının incelenmesi ve bozulan parçaların değiştirilmesi gerekir.

12 Voltluk aküyü 19 Voltluk bir kaynakla şarz etmek hem aküye hem de diğer devre elemanlarının zarar görmesine neden olabilir. Akünün üzerinde kaç volt var şu an? 12 Volttan fazla bir voltaj görünüyorsa aküye bir lamba bağlayarak akü voltajı 12 Voltun altına inene kadar deşarz edip sonra 13 ila 13,5 Voltluk bir kaynakla tekrar şarz etmeyi deneyin. Durum düzelmezse akünün ve diğer devre elemanlarının incelenmesi ve bozulan parçaların değiştirilmesi gerekir.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.aracı söktüm araç içinde yer alan 2 tane 6vluk aküden sadece birine taktım yine sonuç aynı şarj alıyomuş gibi ışığı yanıyor araç çalıştırma düğmesi çalışmıyor doğal olarak.yeni akü alınca çalışacağını bilsem hemen gidip alacam.ama yine aynı durum olursa boşuna akü almış olacam.kafamda deli sorular.
Bu arada akü bozulmuştur diye 6vluk adaptörden akü gibi kaynak sağlayayım dedim.adaptörü akü şarj kablo yardımıyla(bir ucu delikli şarj ucu diğer uçları kırmızı ve siyah timsah uçlar) akülü arabanın kırmızı ve siyah kablolarına taktım.sonuç yine aynı şarj ışığı sürekli yanıyor ve doğal olarak araç çalıştırma düğmesi bi işe yaramıyor.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Tamirciye götürün baksın.

Akülerinizi oto far ampulu ile test edin yakabiliyorsa aküleriniz sağlamdır sorunu başka yerde arayın.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri