Akü ve inverter ikilisi ile aküyü şarj etmek

templier

Üye
Selamlar,
Elektronik motosiklet almak istiyorum...5 adet seri bağlanmış jel aküsü var ve her biri 12 volt ve 20 amper yani toplamda 60 volt ve 20 amper yapmakta...apartman dairesinde yaşadığımdan prizden şarj etmem mümkün değil ve bu nedenle şarj etmek için bir nevi powerbank yapmak istiyorum...kısacası bu 5 adet jel aküyü şarj etmek için portable inverter ve akü almak istiyorum lakin bu inverter ve akü hangi volt ve amper değerlerine sahip olmalı bunu hesaplayamıyorum...Bu konuda bilgisi olan var mıdır, teşekkürler..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
12 x 20 = 240 watt yapar. Sizin bu motorsiklette 5 akü olduğunu söylediniz 240 x 5 = 1200 watt yapar.

inverter ile bu aracı şarj edecekseniz ortalama akım çekme kapasitesini 1/2 düşünün akü sağlığı için. 1200 x 2 = 2400 watt güç yapar. %10 inverter verimi ekleseniz 2400 x %10 = 2640 watt güce ihtiyacınız var.

2640 / 12 = 220 amper akü kullanmalısınız.

Ayrıca size iyi bir bel lazım. Bu sistemi taşıyıp kullanmak için. Bence şarj etmek için farklı bir yöntem bulun.

12 x 20 = 240 watt yapar. Sizin bu motorsiklette 5 akü olduğunu söylediniz 240 x 5 = 1200 watt yapar.

inverter ile bu aracı şarj edecekseniz ortalama akım çekme kapasitesini 1/2 düşünün akü sağlığı için. 1200 x 2 = 2400 watt güç yapar. %10 inverter verimi ekleseniz 2400 x %10 = 2640 watt güce ihtiyacınız var.

2640 / 12 = 220 amper akü kullanmalısınız.

Ayrıca size iyi bir bel lazım. Bu sistemi taşıyıp kullanmak için. Bence şarj etmek için farklı bir yöntem bulun.
teşekkür ederim, bu değerler çok yüksek maliyet gerektirmekte cidden, o zaman vazgeçeyim bu motosikleti almaktan

bu arada bir şey daha sorabilir miyim, jel aküleri çıkarıp lityum iyon pil taksam motosikletin aksanı beyni vs uyum sağlar mı?

O beyin başka ... Nasıl akü bağlı olduğuna bakmaz şarja karışmaz, yeterli gerilim verdin mi çalışmam demez ;). Ya esnafın yaptığı gibi dükkandan priz uzatıp şarj edersiniz ya camdan balkondan artık kaçıncı kattaysanız ona göre uzatma kabl masrafı ya da esnafla anlaşıp şu kadar saat şu kadar para diye anlaşırsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,127
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri