Akü performansı gösteren Güçkaynağı

ali_kaymaz

Üye
Akü gibi davranan bir ayarlı akım kaynağını nerede bulabilirim?Akülerde olduğu gibi zamana dayalı olarakperformans gösterecek örneğin 30 dk sürekli yükten sonra 12 v tan 8 v inecek bir güçkaynağı.Böyle birşey mümkünmü piyasada kullanılan birşeymi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bence mümkün değil zira akım kaynağı dediğiniz şey şebekeden güç alır akü gibi bağımsız değil çok basit bir deneyle anlatayım; (Lab. güç kaynağı ise zaten üzerinde volt-ampermetre vardır) Yükü ve voltmetreyi bağlayın ve 10, 20 ve 30 dk. volt varsa amper değerlerini not alın, bir de aynı şekilde aküye takıp gözlemleyin.

Zamana bağlı olarak ayarlı dirençleri devreye sokacak veya çıkaracak bir devre tasarlanabilir.Dijital potansiyometre kullanılabilir.Biraz arge gerekir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Akü gibi davranan bir ayarlı akım kaynağını nerede bulabilirim?Akülerde olduğu gibi zamana dayalı olarakperformans gösterecek örneğin 30 dk sürekli yükten sonra 12 v tan 8 v inecek bir güçkaynağı.Böyle birşey mümkünmü piyasada kullanılan birşeymi?

her şey mümkündür.ama neden bu durumu istiyorsunuz.herkes sabit gerilim olsun ister siz tam tersi.konuyu açarsanız yada nerde hangi durumda kullanacaksanız anlatın derim

her şey mümkündür.ama neden bu durumu istiyorsunuz.herkes sabit gerilim olsun ister siz tam tersi.konuyu açarsanız yada nerde hangi durumda kullanacaksanız anlatın derim

Üretile bir ürünün test performansında kullanılmak üzere.Akü kullanmak çok fazla zaman ve maliyet kaybı.

Bence mümkün değil zira akım kaynağı dediğiniz şey şebekeden güç alır akü gibi bağımsız değil çok basit bir deneyle anlatayım; (Lab. güç kaynağı ise zaten üzerinde volt-ampermetre vardır) Yükü ve voltmetreyi bağlayın ve 10, 20 ve 30 dk. volt varsa amper değerlerini not alın, bir de aynı şekilde aküye takıp gözlemleyin.

Sn By lent Bu değeri elle manuel ben düşürsem nasıl bir yol izlemeliyim.Bunu hazır üretenler yokmu?Bir Kısmını hazır alsam pot u ben kendime göre taksam?

Elektronikden uzak bir istek , sağlık olsun.
Çıkışı ayarlı digital kontrollü güç kaynağı gibi bir şey.
Madem elle ayarlamaya razısın :
İhtiyacın olan güce göre bir varyak al , çıkışına köprü diyot + kondansatör , oynar durursun.
Tabii şebekeye bağlı değişimlerde olabilir , çıkışına keyfine göre Volt metre Amper metre koyabilirsin.

İşin doğrusu gerekli akım/gerilim değerlerin belli olsa idi ayarlı regüleli güç kaynağına + zaman kontrolu diyebilirdim...

çıkışı kademeli trafo ile doğrultmaç devresi kullanın.13.6_13_12_11_10_9_8 volt gibi kademelei trafo sarıp bunu kullan derim.en basiti böyle

madem böyle bişey duşunuyorsun yapabılırsın enerjının azalma ve bıtme zamanını yazarsan veya kendın tasarla bır guç kaynağın çıkışını power transistorle anahtarla transistorun beyz ucunu buyuk bır kondansatörle sur ilk çalıştırdığında kondansatörü doldur çikiş transıstoru kondansatöre bağli beyz ucundan devreyı açacaktır kondansatör boşaldıkça çıkış voltajı da azalacak taaa kı kondansatör bıtene kadar ;;:)kabaca yazdım umarım anlamışsındır

madem böyle bişey duşunuyorsun yapabılırsın enerjının azalma ve bıtme zamanını yazarsan veya kendın tasarla bır guç kaynağın çıkışını power transistorle anahtarla transistorun beyz ucunu buyuk bır kondansatörle sur ilk çalıştırdığında kondansatörü doldur çikiş transıstoru kondansatöre bağli beyz ucundan devreyı açacaktır kondansatör boşaldıkça çıkış voltajı da azalacak taaa kı kondansatör bıtene kadar ;;:)kabaca yazdım umarım anlamışsındır

Peki bu işlemi 1 adet aküyü baz alarak yapmak mümkünmü?Akü nasıl davranırsa sanki güç kaynağıda öyle davranacak şekilde kontrol edebilirmiyim?Edecek olursam ıgbt ile mi sürmeliyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri