AG hattı

elektrots

Üye
Kurulu gücüm 10 kW ( vanaları besleyecek üç faz motorlar) . Seçeneklerim 1 km Og hattı taşımak yada 700 m yakından ag hattı almak. Aralarında maliyet farkı 6 bin TL.Ben enerjiyi ag'den almayı düşünüyorum.Görüşlerinizi bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
AG kablo kesitiniz,asgari 35 mm2 gözüküyor.Hesabınızı bu kesite göremi yaptınız ? Hoş bir
durum olmamakla beraber,AG den enerji almayı düşündüğünüz yer,trafoya çok yakın ise,
enerjiyi, AG den almanız uygun olur.

fahri yetiş' Alıntı:
AG kablo kesitiniz,asgari 35 mm2 gözüküyor.Hesabınızı bu kesite göremi yaptınız ? Hoş bir
durum olmamakla beraber,AG den enerji almayı düşündüğünüz yer,trafoya çok yakın ise,
enerjiyi, AG den almanız uygun olur.
Yanlış anladınız ag hattan kastım devam eden ag direkteki hattı uzatarak (poppy iletken ) elektriği almak. Bu da köy trafosundan yaklaşık 1 km uzağa kadar ag direkleriyle üç faz elektriği taşımak olur. Görüşlerinizi bekliyorum.

eğer ag şebeken köyü besliyorsa kesnitilerden çok etkilenirsin og den enerji alırsan kesinti sorunu yaşamazsın ancak og dede şu sorunun var işletme bakımı sana ait olduğu için tüm işletmendeki arızaları senin gidermen gerekir.

eğer ag şebeken köyü besliyorsa kesnitilerden çok etkilenirsin og den enerji alırsan kesinti sorunu yaşamazsın ancak og dede şu sorunun var işletme bakımı sana ait olduğu için tüm işletmendeki arızaları senin gidermen gerekir.
Kral23 arkadaşımızın söylediklerine ilave olarak;
1- 10 kW için Tedaş ile görüştünmü enerji müsadesi veriyorlarmı...?
2- Bu güç sabitmi ilerde güç arttırman gerekirse sıkıntı yaşarsın.

----Bence Kendi trafonu tesis et.....

Pek anlayamadım ama;
Köyü besleyen bir trafo varmış.
1-Trafonun çıkışından hat alıp 1 km uzağa götürmek
2- Trafodan köye giden AG hattının bir noktasından çıkış almak.Bu çıkıştan itibaren de
vanalara 700 mt varmış.
OG hattından bahsedilmiş bir de.Mevcut durumun daha açık anlatılması gerek.
İşletme nasıl bir işletme acaba.
Enerji alırken yatırım ucuz olacak,devamlılığı olacak,işletimi ucuz olacak.
Ona göre seçeceksiniz.

popy iletkenin,sadece sizi beslediğini düşünsek bile % 5 gerilim düşümü olmaktadır.Kaldı-
ki ,aynı hattan köy de beslenmektedir.ertek 68 arkadaşımızın söylediği gibi,öncelikle,Tedaş'
tan enerji müsaadesi istemeniz gerekir.En uygunu,OG den besleme yapmanız gözüküyor.

2 tane 2,2 kw 1 adet de 1,1 kw lık motor var.Bir de aydınlatma ve üç fazlı priz var.Tedaş a sordum olur verdiler.Sisteme ek bişey de düşünülmüyor.

bence ılerıye donuk dusunursenız o.g cekın cunku a.g de gerılım dusumu olur yarın bır gun gucunuz artabılır....tedas su an ıcın olur dıyebılır ılerı ıcın sen guc artımı yaptgın zamn ozamanda sana der kendı trafo tesısını kur .......yap kendı ytafo tesısını kafan rahat olsun bıraz masraflı ama kafa rahat..

10 kw lık enerji için trafo koyarsan adama gülerler yapacagın masrafın daha altında trafo katkı payı ödeyip trafoyu tedaşa büyüt direk 70'lik alpek kablo ile direkt şube al sorun biter

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,063
Son üye
denizdeniiiz

Yeni konular

Geri