ac - dc dimmer

engsl

Üye
arkadaşlar 90-110 volt giriş sabit 90 volt 35 amper çıkış alabileleceğim bir dimmer istiyorum.
nette hazır dimmerlere bakıyorum 0-220 volt giriş aralığı ayarlı dimmer işimi görür.
ama hepsi ac. acaba ac dimmer alsam seri bağlı akülere bağlayıp dc voltajı ayarlayıp kullanabilirmiyim?
biligisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
https://urun.n11.com/diger/220v-900...XmQV1uKFMBCHTxoCaPhoCTd4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
şöyle bir dimmer alın. birde 5kva 2x75 voltluk trafo alın.
trafo sekonderinin 2 ucuna seri 200 volt 50 amperlik birer diyot bağlayıp birleştirin. Birleştirdiğiniz bu uçla sekonderin orta ucu arasına akü grubunuzu polaritesine dikkat ederek bağlayın.
Hatta akü grubuna seri birde 50 amper ampermetre bağlayın.
220 ac primere bağlayacağınız dimmer ile şarz akımını ayarlayabilirsiniz.
dimmer deki triyağı soğutmayı unutmayın. dimmerdeki triyak bta 41 olmalı.
diode-rectifier-full-wave-centre-tapped-transformer.gif

https://urun.n11.com/diger/220v-900...XmQV1uKFMBCHTxoCaPhoCTd4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
şöyle bir dimmer alın. birde 5kva 2x75 voltluk trafo alın.
trafo sekonderinin 2 ucuna seri 200 volt 50 amperlik birer diyot bağlayıp birleştirin. Birleştirdiğiniz bu uçla sekonderin orta ucu arasına akü grubunuzu polaritesine dikkat ederek bağlayın.
Hatta akü grubuna seri birde 50 amper ampermetre bağlayın.
220 ac primere bağlayacağınız dimmer ile şarz akımını ayarlayabilirsiniz.
dimmer deki triyağı soğutmayı unutmayın. dimmerdeki triyak bta 41 olmalı.
Ekli dosyayı görüntüle 50462
teşekkür ederim ama devre bilgim yok be hazır bir devre istiyorum ac yi dc de kullanabiliriz belki diye düşünmüştüm

dimmer ac gerilimde çalışır. Dc de çalışmaz. Dimmeri sekonderin ac uçlarınada bağlayabilirsiniz. Bu durumda dimmer daha yüksek akımda çalışacağı için daha fazla ısınır. Zaten dimmerlerin hemen hepsi 220 vac de çalışacak şekilde tasarlanır. 75 vac de çalışacağı şüpheli.
Eğer 220 volt ac de direk dimmer ve köprü diyot ile şarz etmek istiyorsanız , seri akü saysını artırmanız gerekir. veya aküye seri bir ısıtıcı rezistansı eklemeniz gerekir. Fakat aküleri izolasyonsuz şarz etmek tehlikeli olur.

6 adet 100 - 350 amper akü şarzı içinmi kullanacaksınız.

Piyasadaki düşük akımlı filmleri, trafonun girişine bağla. Ama, akülerin doldukça, akım kontrolü, yani tampon şarj olayı vardır. Hazır, akü şarj redresöru daha uygundur.

akü şarj için değil. ben 7x12 volt akü bağlayıp 13 volttan yaklaşık 91 volt yapıyor bunu 85 volta indirmek istiyorum tabi amperde 30 civari olacak

30 A taşıyabilecek 8-9 adet diyotu doğru polarmalı olarak devreye seri olarak bağlarsan istediğin gerilimi elde edebilirsin.

Kolay gelsin...

30 A taşıyabilecek 8-9 adet diyotu doğru polarmalı olarak devreye seri olarak bağlarsan istediğin gerilimi elde edebilirsin.

Kolay gelsin...

biraz daha açarmisiniz pek bilgim yok 7 adet 12 volt 24 amper akuyu seri bağlayip yaklasik 92 olan voltu 85 volta düsurerek sabitlemek istiyorum. bunun icin 30 40 amperlik 90 100 voltluk bir dc dimmer hicbir yerde bulamadim. acaba 5000 watlik bir ac dimmer işimi gorurmu dc olarak kullanilirmi diye dusundum. çözum önerirsenuz sevinirim. kullanimda 3000 wat ve 40 amper guç çekilecek

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri