ABB Robot ve S7-1200

Herkese merhabalar,

Öncelikle iyi günler dilerim.
Bir projece ABB robot ile parça dizme işlemi yapılacak ve bu projede S7-1200 1214 dc/dc/dc kullanacağım
Programı TIA V14 ile yazacağım.
Robot ve PLC arasında haberleşmeyi PROFINET ile yapacağım.
Fakat Device Config'te ABB seçeneğini göremiyorum ayrıca haberleşme için kullanacağım sanal I/O konfigürasyonunu nereden yapabilirim?

Bu konuda yardımcı olabilecek döküman, bilgin paylaşabilrseniz çok sevinirim.

TEŞEKKÜRLER!

Robota Robot Studio Programı ile bağlanarak online ol programın lisanslı olması gerekmiyor.
Sonrasında attığım videoyu izleyerek robota ait GSD dosyasını robotun kendi içerisinden indirebilirsin sonrasında PLC hardware kısmından bu dosyayı ekleyerek ve robot konfigürasyon cominication kısmından ayarlamalar yaparak sistemi bağdaştırabilirsin

Robot Studio ile online olduktan sonra GSD dosyasını robot üzerinden çekme adımları şu şekildedir.
1-File Transfer
2-Çıkan sayfada sağ tarafta controller Explorer kutucuğunun altında robotun ikonuna iki kez tıkla
3-hd0A çıkan dosyaya 2 kez tıkla
4-Backup dosyasının üstünde çıkan 660 ile başlayan dosyaya tıkla
5-Products dosyasına gir
6-RobotWare dosyasına da gir.
7-Utility dosyasına gir
8-Services dosyasına gir
9-GSD ve GSDML dosyaları karşına çıkacaktır bunları kullanabilirsin.

• Beğen
Tepkiler:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba arkadaşlar,
gsd dosyası ile robotu ekledim plc ile bağlantısını sağladım DI ve DO ekledim sanki plcnin moduluymuş gibi boş IO lar çıktı biz isimlendiriyoruz buraya kadar herşey tamam
şimdi benim anlamadığım bu DI ve DO lardan hangilerinin ne olduğunu nasıl ayarlıcaz yani mesala robot home bilgisi hagisinden gelecek veya biz roboto program numarası ve çalış dur gibi komutları nasıl yollucaz. biraz açıklarsanız sevinirim.

merhaba arkadaşlar,
gsd dosyası ile robotu ekledim plc ile bağlantısını sağladım DI ve DO ekledim sanki plcnin moduluymuş gibi boş IO lar çıktı biz isimlendiriyoruz buraya kadar herşey tamam
şimdi benim anlamadığım bu DI ve DO lardan hangilerinin ne olduğunu nasıl ayarlıcaz yani mesala robot home bilgisi hagisinden gelecek veya biz roboto program numarası ve çalış dur gibi komutları nasıl yollucaz. biraz açıklarsanız sevinirim.
Merhabalar,

Konu ile ilgili cok profesyonel oldugumu söylemem ama yapmaniz gereken; I/O'lari tanimladiktan sonra makineler arasi karsiligini bulmak ve bunlari adlandirmak sonrasinda ise PLC ve Robot icerisinde programlamalar yaparak bu I/O'lari tetiklemeniz gerekiyor. Örnegin; FANUC robot ile belirlenen Profinet I/O'lari ile sub program yazarak home'a geldigin zaman bu cikisi aktif diye yazip o cikisin PLC'deki giris karsiligini kullanmaniz gerekiyor. Yani sonuc olarak I/O'lari tanimladiktan sonra kullanimi programciya bagli. Ben bu sekilde yapmistim ABB'de de bu sekilde yapabileceginizi düsünüyorum.

Iyi calismalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri