ABB Şalter

edremit

Onursal Üye
Onursal Üye
75kW, 30kW, 18,5kW 3 adet fan ve 2,2-5,5 kW arası 10 adet motor bulunan pano için ana şalter alacağım. Anma akımları 300 Amper civarında, çalışma akımları 240 Amper civarında olacak. Normalde Siemens VL400 serisi 315 A şalter takardım fakat çok yüksek bir fiyat söylediler...

ABB şalter kullanmayı düşünüyorum. SACE Tmax serisi 320 A şalter buldum. Sanırım manyetik açma 10 kata kadar ayarlanabiliyor. Bir de N Yazan hanedeki ayarlar var burada dip sviç OFF olursa ne demek, ON olursa ne demek. %50 ne demek %100 ne demek. Test yazan + - uçlardan ne veriliyor/alınıyor. Bilen varsa yazarsa sevinirim.

Bu şalteri kullanan arkadaşlar yüksek kalkınma akımlarına dayanması konusunda ne söyleyebilir. 75kW fan 1000 A üzerinde kalınmaya başlayacak yol alması yaklaşık 45 saniye sürecek...

Ekli dosyalar

• 20190410_162554.jpg
    20190410_162554.jpg
    366.6 KB · Görüntüleme: 25
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dengesiz yük akımı Nötr akımı için external current sensor harici akım sensörü kullanımı durumunda yapılan bir ayar olduğu anlaşılıyor. %40 altı yüklenmelerde ayar kesinlikle %100 olmalıdır diye uyarı var.
https://library.e.abb.com/public/66d794a3c839491d8d95b1aed96e1a71/1SDC210015D0208.pdf

Not: Mesleğinde tecrübeli bir kişi olduğunuzu biliyorum ama yine de uyarayım harmonik problemi ve ortam sıcaklığı gibi olumsuz etkenler göz önünde bulundurularak kablo kesiti ve şalter amperajı belirlemekte fayda var. Olumsuz durumlarda yük akımının şalter amperajına yakın olması ileride büyük sıkıntılar yaşanmasına sebep olabiliyor.
Marka alternatifi olarak Eaton'a da bakmanızı tavsiye ederim.

Teknik destek almanızda fayda var: https://new.abb.com/tr/hakkimizda/contact-center

Teşekkürler;

Demek ki Asimetrik yükler için bir ayar. Bu durumda ON-OFF yapma imkanı var. Oradaki Test +- yazan uçlar da nötr akımı için harici akım sensörü girişi olmalı. Bu girişten test (Uzaktan açtırma imkanı) var olmalı.

Gönderdiğiniz PDF de L,S,I,G ve daha birçok koruma fonksiyonlarından bahsetmiş bu şalterde T4S ile başlayan kod S tipi koruma mı olduğunu gösteriyor... En iyisi verdiğiniz link ten ABB ye bir mail göndereyim bakalım ne diyecekler.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri