AB PLC den Yazılı Olan Progamı Nasıl Alabılırım?

işletmemizde allen bradley marka plc var rslinx ve rslogix500 proramları ile yazılmıs bi plc programı içinde mevcut ben bu programı nasıl plc den alabilirim sanırım demo programla bunuyapamam.birde pc de yüklü olan rs logix500 programının setup'ını alabilirimiyim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Her zaman çok sevdiğim plc biri allen bradley biriside omrondur bak kardeş bunun için özel kabloya ihtiyacın yok 2-3-5 li 9 pinli rs232 bağlantıya ihtiyacın var rs 500 setup olarak alabilirsin disketle tekkullanımlık şifre veriyor san yardımcı olmak isterdim fakat site yönetici adminin sınırlarına takılıyoruz

çalıştığım fabrikada allen bradley slc500 var
bilgisayarda hazır yüklü programı da var ama ben nasıl bağlanıp online olacağımı bilmiyorum.
bilen varsa lütfen yardıncı olsun..
şimdiden teşekkürler

Öncelikle slc500 demen yeterli değil SLC 5/01 ve SLC 5/02, CPU'lara bağlanmak için DH485 protokolü ve RJ45 bağlantı türü kullanılır. Bu tür RJ45 bağlantılı DH485 protokolü için özel bir kart ya da arabirim kullanılır. Eğer CPU SLC 5/03 ya da SLC 5/04 ise RS232 bağlantı türü ve DF1 ya da DH485 protokolü kullanılır. SLC 5/05 CPU ise RJ45 bağlantı ve TCP/IP (Ethernet/IP) protokolünü kullanır. Buna göre RS232 ya da TCP/IP için özel bir bağlantı kartı ya da arabirimi kullanmanıza gerek yok zaten standart bilgisayarların hepsinde TCP/IP için ethernet bağlantısı bulunur, RS232 için USB to RS232 dönüştürücü alarak CPU ile bağlantı kurabilirsiniz, yalnız RS232 için dikkat edilmesi gereken husus bağlantı kablosunun yapılışında, Null Modem bağlantı kablosu kullanmalısınız. Aşağıda ki bağlantı şekli kullanılmalıdır.

9 pin RS232 (female) (PC) -- 9 pin RS232 (female) (CPU)
2. pin ---------------------- 3. pin
3. pin ---------------------- 2. pin
5. pin ---------------------- 5. pin

CPU bağlantısı için RSLinx (PC ile bağlantı yazılımı) ve RSLogix 500 CPU programlama yazılımı kullanılmalıdır. Buradan sonrası çok fazla tefferruat içeriyor. Aşağıda verdiğim belgelerle öğrenmeye çalışabilirsin. Başarılar...

RSLinx Kullanımı ile ilgili pdf belgesi
http://literature.rockwellautomation.com/idc/groups/literature/documents/gr/linx-gr001_-en-e.pdf

RSLogix500 Kullanımı ile ilgili pdf belgesi
http://literature.rockwellautomation.com/idc/groups/literature/documents/gr/lg500-gr002_-en-p.pdf

slc500 programlama yardım lütfen.CPU error flash yapıyor

ilk önce sahayı kontrol et sonra kartları control et ve anahtarla program komutuna al sonra run 'a al olmazsa backup gönder.

işletmemizde allen bradley marka plc var rslinx ve rslogix500 proramları ile yazılmıs bi plc programı içinde mevcut ben bu programı nasıl plc den alabilirim sanırım demo programla bunuyapamam.birde pc de yüklü olan rs logix500 programının setup'ını alabilirimiyim?

Programın çalıştığı ve bağlantı ayarlarının yapılmış olduğunu varsayıyorum. Plc programını bilgisayara çekmek için (ethernet ile bağlı ise);
Rslogix 500 programında
Önce Üstteki "comms" menüsünden
"Who active Go Online" seçilir.
Çıkan ekranda solda sizin plc nin adı bulunur.
Seçilip sağdan ok tıklanır.
"Going online Programming state" ekranından "Create new file " seçilir.
Parola sorarsa yazılır.
Ekrandaki "up loading process image" yazısı gidene kadar beklenir
Sonra programın ekranı açılır.
File-Save as yapar ad verir kaydedersin.

Not: plclerde upload programı plcden bilgisayara çekmek için , download plc'ye yüklemek için kullanılır.

Not:Çalışan yazılımın yedeği alınamaz. Yazılımın setup dosyasından kurulumunun yapılması gerekir.

Not: Ethernet ile bağlanılmıyorsa rslinx programından girip seri port ayarlarının yapılması gerekir.

RS232 bağlantı için genellikle

1.Rslinx programını çalıştırıyorsun.
2.Üstten Communication - Configure drivers seçiyorsun.
3.Available drivers types kısmından RS232 DF1 device seçeriz.(yada 1747-PIC / AIC+ driver seçersin, tam hatırlamıyorum ikisinden biri olacaktı)
4."Add new" tıklayıp gelen "AB_DF-1" Seçeneğini ok yıklıyoruz. Çıkan ekranda kablo plc'ye bağlı iken Auto configure seçersek hemen hemen hezaman doğru ayarları bulur.
5.Eğer sorunsuz bulursa yapılan işlemler ethernet için anlattığımla aynı olacak.
"Rslogix 500 programında
Önce Üstteki "comms" menüsünden
"Who active Go Online" seçilir.
Çıkan ekranda solda sizin plc nin adı bulunur.
Seçilip sağdan ok tıklanır.
"Going online Programming state" ekranından "Create new file " seçilir.
Parola sorarsa yazılır.
Ekrandaki "up loading process image" yazısı gidene kadar beklenir
Sonra programın ekranı açılır.
File-Save as yapar ad verir kaydedersin."

Kolay gelsin.

isteyen arkadaşlara p.m. atmaları durumunda rs logix ve rs linx konusunda yardımcı olabilirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri