9 kW trifaze seramik fırını kablo ve sigorta seçimi yardımı

Merhaba 9 kW bir seramik fırını aldım şu anda 5x4 kablom ve 3x25 sigorta tesisatım kablo meseafesi 12 metre kadar. Bu tesisat yeterli olacakmıdır yeni bir kablo ve sigorta almam gerekiyormu yardım ederseniz çok sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teşekkür ederim cvb için 10 metre civarıdır sanırım tam emin değilim ama kaç metrede sorun başlar mesafe fazla ise büyütmek mi lazım sigorta ve kabloyu bir büyüğü iş görür sanırım

9kw fırın 13 amper akım çekecek, kablonun 34 amper taşıma kapasitesi var. Yüksek akım çekilmeyeceği için 10 metre mesafede fazla gerilim düşümü olmaz. Herşey uygun görünüyor.

Fırın için net olarak şu mesafede sorun başlar diye birşey yok. Sizin 10 metre mesafede 0,6 volt kaybınız olacak, önemsiz bir değer. 100 metrede 6 volt kayıp olur, fırının ısıtma gücü çok az düşer.

Monofaze olsaydı 39a çekilecekti, 6lık kablo ile 2,4v kayıp olur, 100metrede 24volt kayıp olur. 6volt kayıp için 25lik kablo kullanmak gerekecekti. Trifaze çok daha verimli oluyor. 100 metrede bile sorun yaşamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri