trojen

Üye
Selamûn Aleykûm Abiler,

Ben ödev olarak güç kaynağı yaptım. +-12V +-5V ve gnd çıkışlı olarak 4 adet regülatör kullandım. Herşey sorunsuz çalışıyor ama sadece -12V çıkışında gerilimi düşürüyor yani ölçdüğümde -12 yerine -10..(küsür)V gösteriyor. Hoca kabul etmedi dedi en az 11.80 küsür falan olur dedi -10 epey düşük dedi. Bende sorunu bulamadım 7912 yi değiştirdim sorun yine aynı sorun nelerden kaynaklanabilir acaba..

Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• IMG_5739.JPG
    IMG_5739.JPG
    57.5 KB · Görüntüleme: 17
Kond kullanıyor musun, lehimleri kontrol et veya değerini arttır ;).

Sanırım trafonun çıkış voltajı veya gücü düşük.

Elektronikte en temel uygulama görerek uygulama. İstediğiniz voltaj çıkmıyor ise ölçeceksiniz.

1- Regülatör giriş voltajı (7912 nin )
2- Regülatör çıkış voltajı.

Giriş voltajı regülatör entegresi için uygunsa çıkış voltajına bakın sorun çıkış voltajı düşük ise çıkışta kısa devre olabilir kondansatör ve çıkıştaki ikinci 7905 i sökünüz. hala voltaj düşük ise regüle entegresinin aynı seri olup bozuk yada sahte olma olasılığı yüksek farklı bir marka regüle entegresi kullanınız.

Elektronikte en temel uygulama görerek uygulama. İstediğiniz voltaj çıkmıyor ise ölçeceksiniz.

1- Regülatör giriş voltajı (7912 nin )
2- Regülatör çıkış voltajı.

Giriş voltajı regülatör entegresi için uygunsa çıkış voltajına bakın sorun çıkış voltajı düşük ise çıkışta kısa devre olabilir kondansatör ve çıkıştaki ikinci 7905 i sökünüz. hala voltaj düşük ise regüle entegresinin aynı seri olup bozuk yada sahte olma olasılığı yüksek farklı bir marka regüle entegresi kullanınız.

evet sorunu o şekilde çözdüm Teşekkürler @serkan_48

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri