72 ekran vestel zeta cik cik

Bu tv'nin tek tunerli 2. elini 100 TL'ye buldum aslında ama bu tv'yi canlandırmayı çok istiyorum.Uyarılarınız için teşekkür ediyorum bu konuda tüm sorumluluk benimdir.Son olarak bu parçaları bulabilirsem alıp takacağım 3-5 dakika sonra yine bozulursa pes edeceğim.Biraz daha araştırdım, besleme civarındaki diyotlardan veya dirençlerin değer büyütmesinden de bu tür sorun yaşayanlar olmuş.

Kartta bu tür parça(kond.trs,bobin..v.b.) değişimi için blok kondansatörü akkor ampulle deşarj etmek yeterliymiş.

Cihazın 4 dakika çalıştığını düşündüğümüzde diyot veya dirençlerden şüphelenmeli miyim ?

Yanlış parça vermesinler diye şu parçaların değerlerini yazmanız mümkün mü ? (bir dükkanın kesinlikle uymaz dediği parçaya başka dükkan uyar diyor)
5AFejA1.jpg

Fotoğrafta yukardan aşağıya:

1- film kondansatör - değeri ?
2-diyot değeri ? (renk kodu tablosuna baktım ama hesaplayamadım)
3-18nF 1000v doğru mu?
4-10nF 2000v doğru mu?
5- ?
6- ?

1.680nf 250v +-5 toleranslı
2.o diyot değil direnç ya da bobin olabilir (telefonumun ekranından pek belli olmuyo nerden söktünüz orda ne yazıyo parça no?) değeri 44 ama
3.doğru
4.doğru
5.470 nf +-5 toleranslı 250v
6.3,3 nf 1600 v

Bu tv'nin tek tunerli 2. elini 100 TL'ye buldum aslında ama bu tv'yi canlandırmayı çok istiyorum.Uyarılarınız için teşekkür ediyorum bu konuda tüm sorumluluk benimdir.Son olarak bu parçaları bulabilirsem alıp takacağım 3-5 dakika sonra yine bozulursa pes edeceğim.Biraz daha araştırdım, besleme civarındaki diyotlardan veya dirençlerin değer büyütmesinden de bu tür sorun yaşayanlar olmuş.
İşte bu nedenle bir multimetre bulup kesin ölçümler yapabilirseniz arızayı bilinçli çözebiliriz.yoksa tahmini olaarak parçaları değişerek arızayı giderebiliriz ki buda sizin için gereksiz para ve zaman kaybına neden olur

2.o diyot değil direnç ya da bobin olabilir (telefonumun ekranından pek belli olmuyo nerden söktünüz orda ne yazıyo parça no?) değeri 44 ama

üstat sağ olun, yanlış yazmışım kusura bakmayın, L100 kodlu bobindi o.

İşte bu nedenle bir multimetre bulup kesin ölçümler yapabilirseniz arızayı bilinçli çözebiliriz.yoksa tahmini olaarak parçaları değişerek arızayı giderebiliriz ki buda sizin için gereksiz para ve zaman kaybına neden olur

Anlıyorum üstat, multimetre özellikleri yazmıştım ama zamanınızı almamak adına bu kısmı siliyorum, multimetreye ve özelliklerine yarın piyasada bakacağım.

Son düzenleme:
ölçü aleti yeterli olur.smps trafosu çıkışında diod kısa devresi varsa yine yapabilir.fakat ben yinede +B kondansatörünü şüpheli görüyorum.ayrıca +B voltajında yüksek düşük olma durumu.

ölçü aleti yeterli olur.smps trafosu çıkışında diod kısa devresi varsa yine yapabilir.fakat ben yinede +B kondansatörünü şüpheli görüyorum.ayrıca +B voltajında yüksek düşük olma durumu.

üstat sağ olun, az öncekinde diyot kısmı göremedim ama şunda var,az öncekinden hesaplı :
http://www.kartalotomasyon.com.tr/modules/catalog/products/pr_01_20565_max.jpg?rev=1363940549

bunda da kond. ölçümü yok.Neredeyse tüm kond.leri değiştiriyorum zaten :)
Voltaj ,diyot ve direnç şu an daha önemli gözüküyor sanırım böyle bir alet alacağım.

Konu dışı: şu ana kadar yaptığınız masraf nedir (ölçü aleti dahil) yazar mısınız? Dediğim gibi Çorluda ikamet ediyorum gündüz tv tamircisinde takılıyorum fiyat karşılaştırmak adına soruyorum.

Konu dışı: şu ana kadar yaptığınız masraf nedir (ölçü aleti dahil) yazar mısınız? Dediğim gibi Çorluda ikamet ediyorum gündüz tv tamircisinde takılıyorum fiyat karşılaştırmak adına soruyorum.

Yazayım üstat :)
iki transistör, bir silindir kondansatör,bir kutu kondansatör : 13 TL
yarın ölçüm aleti: 12-15 TL, yeni parça da tahmini 20 TL olacak sanırım(geçen gün aldığım parçaları da bozulma ihtimaline karşı yenisini almam gerekecek,onlar dahil)
Yani toplamda 48 TL olacak

Parçaların hepsini aldım, besleme etrafındaki diğer 7 tane kondansatörü de aldım...bir de şu cihazı aldım:
http://www.kartalotomasyon.com.tr/modules/catalog/products/pr_01_20565_max.jpg?rev=1363940549

blok deşarjından sonra tüm parçaları yenileyip, cihaz stand by'dayken B+ yı ölçeceğim

Parçaların hepsini takıp lehimlerini yaptım, karta hiç lehim akıtmadım.Lehimleme sonrası kart arkası fotosu :
https://i.kontrolkalemi.com/0/XW20UAB.jpg

Bu hayal gerçekleşmez diye kablosunu takmak istemiyorum :)

üstatlar, smps'ye alternatif akım girip doğru akıma çevriliyor, yani B+'yı doğru akımla ölçmem gerekiyor ?

Doğrudur 72 ekran cihazda yanlş bilmiyorsam B+ 145 v okuman lazım

Doğrudur 72 ekran cihazda yanlş bilmiyorsam B+ 145 v okuman lazım

üstat, tv stand by'dayken, cihazı şu resimde kırmızı çemberle işaretlediğim konumda( doğru akım 1000v) B+ ya dokundurudm, ekranda 010 yazdı.( siyah prob şasi telindeydi)

https://i.kontrolkalemi.com/0/78fE6ho.jpg

Dokundurduğum uç:
https://i.kontrolkalemi.com/0/XvzKUfr.jpg

Cihazı ilk fişe takıp, start düğmesine bastığımda tv standa by'da kalmadan kendiliğinden açıldı (bazen bu şekilde açılıyordu).....hemen kumandayla kapattım, stand by'a getirdim ve ölçtüm işte.

yanlış mı ölçtüm acaba, yine mi gol değil üstatlar :)?

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri