7 Segment Display ile İsim Yazdırma

Neye geç kaldım efendim anlamadım

Adsız.jpg

R1,R2,C1 sizin hesaplamanız lazım. Bu devre sırasıyla yanıp sönmez. Eğer sırasıyla istiyorsan ve 555'den başka entegre kullanmayacaksanız, display sayısı kadar 555 kullanmanız mantıklı olur. Başka bir yöntem aklıma gelmiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 65592

R1,R2,C1 sizin hesaplamanız lazım. Bu devre sırasıyla yanıp sönmez. Eğer sırasıyla istiyorsan ve 555'den başka entegre kullanmayacaksanız, display sayısı kadar 555 kullanmanız mantıklı olur. Başka bir yöntem aklıma gelmiyor.
Bence süper fikir. Her harf için bir 555.

Tek bir 7 segment Display'de sırasıyla BERKAY yazmak istiyorum ancak bunun için 555 entegresi dışında kullanamam. 1 saniyede bir sayacak. Flip flop ve entegre kullanmam yasak arkadaşlar işin içinden çıkamıyorum. Flip flopsuz nasıl counter devresi yapacağım Allah rızası için bi el atsanız lütfen.
Bu altı harfin tablosunu çıkarın. Sonra
sadeleştirin. Çıkan sonuçlara göre devre-
nizi kurun.

Efendim çok teşekkür ederim cevaplarınız için fakat hoca 1 tane seven segment kullanın diyor maalesef

5x555.png

soldaki 555 5 snlik bir astable osilatör. 5 snde bir çıkışı "0" oluyor.
bu 555 in çıkışı ilk 555 e bağlanıyor. diğer 5 adet seri 555 monostable multivibratör olarak bağlı.
her biri 1sn boyunca "1" olup diğerini tetikliyor.
5sn sonra soldaki astable osilatör yeni bir sinyal üretiyor.
sağ taraftaki 5 osilatör ucunu diyotlarla 4. mesajdaki gibi 7segmmente bağlarsanız harfleri sırayla yakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 5x555.asc
    8.7 KB · Görüntüleme: 19
Ekli dosyayı görüntüle 65594
soldaki 555 5 snlik bir astable osilatör. 5 snde bir çıkışı "0" oluyor.
bu 555 in çıkışı ilk 555 e bağlanıyor. diğer 5 adet seri 555 monostable multivibratör olarak bağlı.
her biri 1sn boyunca "1" olup diğerini tetikliyor.
5sn sonra soldaki astable osilatör yeni bir sinyal üretiyor.
sağ taraftaki 5 osilatör ucunu diyotlarla 4. mesajdaki gibi 7segmmente bağlarsanız harfleri sırayla yakabilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Çizdiğiniz devreye 7 segment displayleri bağladığımda, eğer yazdığınızı yanlış anlamadıysam, aşağıdaki gibi ismimi yazdırabiliyorum. Ancak sadece 1display adım için,1 display soyadım için kullanmam lazım.

1591877431410.png

Her 555 çıkışını diyotlarla tek displaye bağla. Hangi segment yansın istiorsan o segmentlere birer diyot. Her 555 çıkışı için bu işlemi tekrarla.

bir tane 7 segment diplay üzerinde 1 saniye aralıklarla ismimin ve soyismimin harflerini yazdırmam gerekiyor fakat ne kadar devre kursamda bir sonuç alamadım. ayrıca bu devredeki ismin harfleri kırmızı soyisim harfleri mavi olmak zorunda. hangi yolları izleyebilirim ya da youtube gibi platformlarda bu konu üzerine video çeken bir kanal(ben bulamadım) varmıdır? Teşekkürler.

Her 555 çıkışını diyotlarla tek displaye bağla. Hangi segment yansın istiorsan o segmentlere birer diyot. Her 555 çıkışı için bu işlemi tekrarla.

Hocam dediğinizi anlamadım. Diyotlarla bağladığım zaman bütün segment aynı anda yanıp sönüyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri