60v elektrikli motor beynine 72v akü takmak

Aldım cihazı dolduruyorum şuan. Eve aldım aküleri evde dolduruyorum önerdiğiniz şekilde. Aküler daha 7 aylık. Kıştan kaynaklı bir sorun yaşıyorum yoksa performansı çok güzeldi.
Tamamdır hocam.
Amper ölçümü için bir cihazınız var mı acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ne yazık ki alamadım henüz. Zaten şarj işlemi oldukça uzun sürecek sanırım yarın dolmuşla gidip alırım.
Siz aküleri kontrol edin. Dolumun o kadar uzun süreceğini sanmam. 6 saat belki sürebilir. şarj cihazı bağlı iken 14 volt üstü voltaj görmeniz şart
Şarj cihazı şarjı kestiğinde Yarım saat bekledikten sonra akü voltajını ölçün.
bu değer 12.6 üzeri olması gerekir. aksi halde aküler dolmuş sayılmaz.

Siz aküleri kontrol edin. Dolumun o kadar uzun süreceğini sanmam. 6 saat belki sürebilir. şarj cihazı bağlı iken 14 volt üstü voltaj görmeniz şart
Şarj cihazı şarjı kestiğinde Yarım saat bekledikten sonra akü voltajını ölçün.
bu değer 12.6 üzeri olması gerekir. aksi halde aküler dolmuş sayılmaz.

Tamamdır, yarın voltmetre alıp dediğiniz şekilde ölümü yapıcam. En azında arızalı bir akü varsa onu değiştiririm.

Tamamdır, yarın voltmetre alıp dediğiniz şekilde ölümü yapıcam. En azında arızalı bir akü varsa onu değiştiririm.
Evde sürekli olarak lazım olacak şeyler bunlar zaten. 15 tl lik bir multimetre işinizi görür.
Zaten elektrikli motor kullandığınız sürece akülerle uğraşmak zorundasınız. Araç alsanız yine akü başa bela :)

Evde sürekli olarak lazım olacak şeyler bunlar zaten. 15 tl lik bir multimetre işinizi görür.
Zaten elektrikli motor kullandığınız sürece akülerle uğraşmak zorundasınız. Araç alsanız yine akü başa bela :)

Bu aküler öldüğünde ne yapsam diye araştırırken google'a basitçe "en iyi jel akü" yazarak Trojan markasının akülerinin iyi olduğu sonucuna vardım. Tabi düşük amperli aküleri yok gibi. Acaba ekteki gibi tek bir tane 12v 130ah akü takarsam olur mu? Olursa hiç uğraşmam bundan alırım hep. Evet pahalı ama severim iyi şeylere para ödemeyi. Ne dersiniz hocam uyum sağlar mı?

Ekli dosyalar

• Ek Açıklama 2020-02-02 235429.jpg
    Ek Açıklama 2020-02-02 235429.jpg
    38.2 KB · Görüntüleme: 8
Bu aküler öldüğünde ne yapsam diye araştırırken google'a basitçe "en iyi jel akü" yazarak Trojan markasının akülerinin iyi olduğu sonucuna vardım. Tabi düşük amperli aküleri yok gibi. Acaba ekteki gibi tek bir tane 12v 130ah akü takarsam olur mu? Olursa hiç uğraşmam bundan alırım hep. Evet pahalı ama severim iyi şeylere para ödemeyi. Ne dersiniz hocam uyum sağlar mı?
Olur hocam sıkıntı olmaz.
Diğer aküler ile bağlantı yaparsınız
voltaj tamam olduğu sürece kullanabilirsiniz.
Bu aküyü ilk sıraya takarsınız.
Sürekli olarak bu aküden amper çekmiş olursunuz.
Diğer akülerde voltajı sağlamış olur.

Ancak bu akünün ağırlığını hesap ediyorsunuz değilmi :)

Olur hocam sıkıntı olmaz.
Diğer aküler ile bağlantı yaparsınız
voltaj tamam olduğu sürece kullanabilirsiniz.
Bu aküyü ilk sıraya takarsınız.
Sürekli olarak bu aküden amper çekmiş olursunuz.
Diğer akülerde voltajı sağlamış olur.

Yani 60v tamamlamak gerekiyor değil mi? Bu durumda 4 akü mecbur takılı kalacak 5.akü olarak farklı amperli bir akü kullanabilirim diyorsunuz. Tabi yer sıkıntısı olacak gibi ama bi şekilde uydururum gerekirse bagajı iptal ederim oraya akü bölümü yaparım uzun kablolarla bağlantıyı yaparım.

Yani 60v tamamlamak gerekiyor değil mi? Bu durumda 4 akü mecbur takılı kalacak 5.akü olarak farklı amperli bir akü kullanabilirim diyorsunuz. Tabi yer sıkıntısı olacak gibi ama bi şekilde uydururum gerekirse bagajı iptal ederim oraya akü bölümü yaparım uzun kablolarla bağlantıyı yaparım.
Tabiki voltajı tamamlamak zorundasınız.
motorsikletin çekeceği bir yük kapasitesi var sonuçta ne kadar çok ağırlık o kadar yavaş gider demek oluyor.
İlk sıraya büyük kapasiteli aküyü takarsınız son tarafa doğru küçük ah değerli olanları takarsanız. sürekli akımı birinci aküden alır. Diğerlerinden sadece voltaj alır.
Hatta bunu denemek isterseniz. İkinci el bir otomobil aküsü alıp deneyebilirsiniz.

Tabiki voltajı tamamlamak zorundasınız.
motorsikletin çekeceği bir yük kapasitesi var sonuçta ne kadar çok ağırlık o kadar yavaş gider demek oluyor.
İlk sıraya büyük kapasiteli aküyü takarsınız son tarafa doğru küçük ah değerli olanları takarsanız. sürekli akımı birinci aküden alır. Diğerlerinden sadece voltaj alır.
Hatta bunu denemek isterseniz. İkinci el bir otomobil aküsü alıp deneyebilirsiniz.

Anladım meseleyi şimdi. Araç aküsüyle deney yapabilirim ama gerek yok sanırm. Zaten sürüş yapamam araç aküsüyle şarj meselesi yüzünden. Keşke yapabilsem. İllaki jel akü olması lazım diye biliyorum. Peki ilk sıra dediğiniz hangi taraf oluyor + mı - mi

Forum istatistikleri

Konular
128,241
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri