60v elektrikli bisikleti 48v ile çalıştırma?

tahsins

Üye
Selamlar herkese
5 akü 60v 1000w güce sahip bir 3 teker elektrikli scootera sahibim.
Üzerinde akıllı beyin takılı. (48v- 84v arası çalışabiliyor bu beyin)

Akıllı beyinden önce kullandığım Orjinal beyinde soft kalkış özelliği olduğu için konforlu bir şekilde kullanıyorduk.

Ama bu akıllı beyin de korkunç bir tork artışı oldu scooterda. Gaza dokununca hopluyor. Yolcunun belini kıracak gibi hızlanıyor.

Sistemden bir akü eksiltsem 60v yerine 48v ile çalıştırsam motoru sakinleştiririm gibi geliyor.

60v motoru 48v ile çalıştırınca birşeylere zarar verir miyim?

Yada bu sorunum için çözüm öneriniz var mı

Teşekkürler

Son düzenleme:
akıllı beyinler, öyle sanıldığı kadar akıllı değildirler. akıllı deyimi tüm açıları okuya bilmesi, değişik voltajda ve watt gücünde çalışabilmelerinden kaynaklanır. sizin sorununuza çözüm gaz kolunu değiştirmek olacaktır. yani kısaca potansiyometrenizi biraz daha büyütün ( burada yanlış deyim kullanıyor olabilirim) yani daha hassas olarak daha uzun tepkime veren bir gaz kolu arayışına giriniz. yani 1den 10a bir seferde devire kalkacağına, 1den 100e yavaş yavaş kalkmasını sağlayın. bu arada düşük voltajda yani 48 voltta çok fazla güç kaybı yaşarsınız. 72 voltta 3250 devirde olan motoru 48 voltta çalıştırdım 680 veya 700 gibi bir devir ölçtüm.

Motor ilk kalkış esnasında motora seri bir düşük omajli direnc ekleyip bir kaç saniye sonra devre dışı bırakan bir devre düşünülebilir.

Orjinal devreye bir şey yapılabileceğini sanmiyorum.

Gaz kolu nu denedim. Önce verdiği voltajı ölçtüm.
Çevirmeye başlayınca 1v da başlayıp 3.5v ya kadar gidiyor.

Beyin gaz kolundan gelen 1.25v dan sonra döndürüyor motoru

Ama bizim beyin zaten 1.25v görünce hopluyor zaten. O yüzden hayallerim suya düştü.

Bende dedim yemini kısmaya çalışayım. Voltajı düşürmek aklıma geldi. Ama gene de bir bilene sormak istedim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri