6 volt akülü arabayı 12 volta çevirme yardım

sadikdurak

Üye
Merhaba arkadaşlar oğlumun 6 volt olan akülü arabasını 12 volta çevirmek istiyorum. Çünkü 6 voltta araba çok yavaş gidiyor. ben birtane 12 volt akü birde 12 volt 17000 rpm dc motor alıp, arabanın aküsünü ve motorunu değiştirmek istiyorum. Arabanın mevcut devre kartı resimlerdeki gibi (birtane devre kartı var. yanlış anlaşılmasın). Kartın üzerinde 6 V yazıyor ama resimlerde de göründüğü gibi devrelerdeki rölelerde 30VDC yazıyor. sorum şu
Bu devre kartına 12 voltlukaküyü ve motoru bağlarsam bu değerlerdeki kart bunları kaldırırmı.Yardımcı olursanız sevinirim.
devre kartı-1.jpg
devre kartı-2.jpg

Merhaba,
Rölelerde yazan 30VDC, 7Amper Röle kontaklarından çekilebilecek maksimum akımı söylemekte. 120 voltta 10 Amper, 220 voltta yine 7 amper çekebilirsiniz diyor.
05VDC dediği ise bu rölenin bobini 5 Volt DC ile çalışıyormuş. Eğer siz bu rölelere 12 volt uygularsanız röleler yanacaktır. Ancak röleleri 12 volt luk ile değiştirirseniz çalışacaktır.
Ancak önemli bir nokta akü ile bu kart arasında başka bir devre kartı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
Saygılarımla

Merhaba,
Rölelerde yazan 30VDC, 7Amper Röle kontaklarından çekilebilecek maksimum akımı söylemekte. 120 voltta 10 Amper, 220 voltta yine 7 amper çekebilirsiniz diyor.
05VDC dediği ise bu rölenin bobini 5 Volt DC ile çalışıyormuş. Eğer siz bu rölelere 12 volt uygularsanız röleler yanacaktır. Ancak röleleri 12 volt luk ile değiştirirseniz çalışacaktır.
Ancak önemli bir nokta akü ile bu kart arasında başka bir devre kartı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
Saygılarımla
akü ile devre kartı arasında başka bir devre kartı filan yok tek devre kartı bu. akü, motor, şarj bağlantısı nın hepsi bu karttaki soketlerde birleşiyor

Aynı rölenin 12VDC olanından alıp değiştirirseniz işlem tamam olur.

Aynı rölenin 12VDC olanından alıp değiştirirseniz işlem tamam olur.
peki devre üzerindeki diyotları (fotoda görülen siyah küçük silindir şeklindeki parçalar D-2 D-3 D-4 yazanlar) da değiştirmek gerikyormu. onların devreye etkisi nedir. Akımı veya voltajı etkilermi

onları 1N4007 gibi okudum rölelerde oluşacak aşırı gerilim sönümlemek için konulmuşlardır diye düşünüyorum. Kartın arka yüzünün fotosunu koyarsanız kesin cevap verebilirim.

onları 1N4007 gibi okudum rölelerde oluşacak aşırı gerilim sönümlemek için konulmuşlardır diye düşünüyorum. Kartın arka yüzünün fotosunu koyarsanız kesin cevap verebilirim.
tamam olmazsa ben hem kartın arkasını çekerim. hemde diyotları söker kodlarınıda fotoğraflar öyle koyarım buraya ilginiz için teşekkür ederim

@sadikdurak sökmeyin diodları düşündüğüm gibi bağlı iseler, (röle bobin uçlarında) aynen devam

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri