6 kablolu step motor yardım lütfen

zeroxibo

Üye
merhaba sevgili abilerim kardeşlerim daha önce sizin sayenizde amatör olarak yaptığım cnc projemi çalıştırmayı başarmıştım fakat step motorlar 3d yazıcı step motoru olduğu için sanırım çalışma esnasında ısınma meydana gelmişti bu gün bi yerden 3 adet ''23lm-c355-p8w'' model step motor temin ettim sorun şu ki bu motorların 6 kablosu var kırmızı siyah sarı beyaz yeşil mavi bunların hangisi ortak uç, karta nasıl bağlayacağım onu çözemedim yardımlarınızı bekliyorum

burda korkmaz bey anlatmış fakat anlayamadım
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/step-motorların-uçlarının-bulunması.6517/

bu konuda yardımcı olabilecekmisiniz acaba kontrol kartım TB6560
teşekkürler

6wire.8wire.jpg

6 kabloluyu 4 kablolu gibi kullanabilirsiniz, sadece üçer çift olan kablolardan ortak olanları (soldaki resimde ortada) boşta bırakın.

Sarımları ve ortak ucu bulmak için;
Uçları değiştirerek, iki uç arasındaki direnç değerini multimetre ile okuyarak bulabilirsiniz.

Elimde aynı renklere sahip motor var. Siyah beyaz ortak uç büyük ihtimalle.

Ölçü aletini alıp bip konumuna alıyorsun.

Uçlardan eline siyah kabloyu al 4 kabloyuda dene 2 tanesinde ötecek(muhtemelen sarı kırmızı olacak)

Sonra beyazı al ölç kalan 2 kabloda zaten diğer 2 kablo da ötecektir. Kontrol için grupladığın kablolarıda ölç çaprazlama.

Ortak uç dediğimiz siyah ve beyaz olduğunu varsayalım. Onları kullanmayacaksın.

Ama Kalan 4 kablonun hangisi a+ a- falan oluyor onu bilmiyorum

Renkler benim söylediğimden farklı çıkabilir. Genelde standart olduğu için özellikle böyleymiş gibi anlattım.

yardımlarınız için teşekkür ederim step motorun pdf dosyasını buldum orda da bahsettiğiniz şekilde aynı siyah ve beyaz ortak uç A+A-B+B- yi ise deneme yöntemi ile bulacağım
tekrar teşekkür ederim

Uçların aynı sarıma ait olduğunu en kolay;

İki ucu birleştirirsiniz, motor elle çevrildiğinde daha zor dönüyorsa aynı sarımdan geliyordur,
veya iki uca bir LED bağlayıp elle biraz çevirdiğinizde yanıyorsa aynı sarımdan geliyordur.

evet dediğiniz gibi kırmızı ve sarı iki ucu bağladığımda motor zor dönüyor yeşil ve maviyi de aynı şekilde peki bunların hangisi + - olduğunu deneme yöntemiylemi bulmam gerekiyor acaba

evet bulduğum pdf de aynısı yazıyor teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri