5Volt Giriş 5Volt Çıkış Arasına Pil+şarj Ünitesi Koyarak Nasıl Çalıştırabilirim?

utquick

Üye
İki Sorum Olacak

1. Si
Elimizde 5 Volt harici güç ile çalışan bir kartımız var. Biz bu kartımızı elektrik kesintilerinden önlemek maksadıyla. araya pil koyarak kısa süreli de olsa çalışsın istiyoruz.

Araya koyacağımız kutuda 1000-3000 mah arasında lithium pil ve şarj ünitesi olması gerekmekte.

Bunu nasıl sağlayabiliriz?

Yani bana gereken şarj olurken şarj eden bir pil ünitesi.

Hangi malzemeleri almalıyım ?

Daha önce iki diyot bir direnç ile kullanmakta olduğumuz batarya modülü randıman vermedi piller zamanla bozulmaya başladı.

Bunun sebebi sanırım araya şarj ünitesi koymamış olmamızdan kaynaklı.

Bu kullandığımız devre yerine ne gibi çözüm önerileriniz olabilir. Şimdiden teşekkürler.
pil.jpg

----------------------------------------------------------------

2.Sorum bu farklı bir soru
Modemi kısa süreli elektrik kesintilerinden önlemek için araya nasıl bir devre pil eklemem gerekir ?

Hazır olan tunçmatik marka var 160 tl civarlarında. ben elimdeki piller ile neler yapabilirim diye düşündüm...

Son düzenleme:
Daha profesyonel bir öneri gelmezse 5 volt ile ilgili birer adet tp4056, pfm kontrol ve diyot ile olur gibi geldi bana.

Tabi bu tamamen teorik olarak düşündüğüm bir sey. Denemedim.

Kartin cektigi maksimum akim nedir?
Yine 12 voltluk modem için de aklima bir adet tp4056, step up yani voltaj yükseltici devre ve diyot ie çözüm geliyor. Bu da teorik.

Modemler 12 volt olsa bile bazilarinin 9 voltla da çalıştığını gördüm.

Dedigim gibi ustalar daha profesyonel oneriler sunabilir. Bekleyelim.

Ne kadar akım çekilecek bu önemli.
5V modem banada garip geldi.
Bu devreden kaç adet gerekiyor?

En basta ikilemde kalinmis durumda.

Calistiracaginiz yuk bir modem mi? Ve besleme gerilimi 5 volt mu 12 voltmu ?

Bu bilgileri paylaşırsanız yardimci oluruz.

Arkadaşlar konuyu düzenledim iki farklı soru sormuştum bir soru gibi algılanmış karışmış kusura bakmayın kendimi yanlış ifade etmişim.

Bazı powerbanklar şarz olurken besleme yapabiliyor onlardan kullanabilirsiniz.
2. Sorum Modem için 5v usb yi 12 Volt a çeviren kablo satın aldım 12 tl + 6 tl kargo ile 18 teleye evimdeki powerbanka sistemi entegre ettim. Elektrik gidince modemin adaptörü içinde kalan bir miktar enerji sistemi bloke ediyor olmadı. Muhtemelen benim powerbank hem şarj olurken hem şarj etmiyor. Onun haricinde modemi pilden çalıştırabildim.

İlk sorum hala cevapsız kaldı sanırım kimse bilmiyor.

Ilk sorunuzu su sekilde cevaplayayim.

Ben olsam şu yontemi denerdim.

Giris geriliminiz 5 volt. Bunu tp4056 modulune girerim. Bu modulle 1 adet 18650 lityum pili sarj ederim. Bu pile 3.7 volt tan 5 volta step up converter baglarim. Bu sekilde sarj ve 5 volt elde etme sorunu kalmaz.

Sonra girusten cikisa dusuk iletim gerilimi olan bir HIZLI DIYOT ile baglarim. Bu diyotlarin iletim voltaji 0.3 volt civarinda. Giriste gerilim varken diyot uzerinden gecis saglayackatir. Sonrasinda gerilim kesilirse pil sistemi beslemeye baslayacaktir.

Not pil secerken kaliteli pil seçiniz pilde sahte alma riski var.

Aklima en mantikli cozum bu sekilde cozum geliyor.

TzBkSrpXTiht1gGY9ib6bMn1wbrDHjRYP30M3rRWxzXaZ9tg4A.jpg

Cevaplar için teşekkür ederim yaparsam şayet detayları burada paylaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri