5v Regülatör Hakkında Yardımm

stnih

Üye
merhaba arkadaşlar
forumda aradım ama istedğim regülatör devresini bulamadım bana 12-9V giriş 5v çıkış 7805 ile yapılmış regülatör devresi lazım bunu piclerde kullanıcam yalnız elimde bitane resimdeki gibi var ama bu kondansatörlerin voltajları nedir? yardım ederseniz çok sevinirimm...

İlginize şimdiden teşekkürler

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Ekteki resimdeki devre doğru kondansatör voltajları 16 Volt tan aşağı olmayacak şekilde seçersen bir sorun yaşamazsın ayrıca giriş voltajının 12 Volttan büyük olmaması gerekiyor. Aksi taktirde Transistör çok ısınıyor.

tmm kardeş çok saoll 16vluk kondasatör kurtarır ama dimi

Kurtarır.Elektronikçiden 25-50 voltlukta alsan bir kaç tane için fiyatı pek değişmez.
Girişteki kondansatör ise genellikle 63 voltluk olarak satılıyor
stnih ' Alıntı:
tmm kardeş çok saoll 16vluk kondasatör kurtarır ama dimi

ilginize teşekkür ediyorumm
en güzeli değiniz gibi hepsini 16vluk almak

bu devreyi araçöta kullanmak mümkünmü yanlız ben tabi 12 vdc akü ile besliyeceğim çıkışta bana 5 veya 6vdc verse yeter ama acaba 30 w ile 50 wat arasını kurtarırmı teşekkürler

O akımı sağlayamaz

aslında switching regülatör kullanmanız gerekir, örneğin lm2678 geliyor aklıma.. ya da daha güçlü bir ürün araştırılmalı.

Sana 6-10 amper arası akım gerekiyor oysa 7805 1 amper sağlayabilir (ki o bile her koşulda mümkün olmaz)

Ayarlı olan lm338 (5A) de olmaz, kısacası linear regülatörlerde iç direnç , dolayısıyla kayıp güç ve ısınma çok yüksek

olacaktır, hiç uğraşma derim.

En kolay ve garantili yol tarif ettiğim gibi anahtarlamalı bir regülatör devresi kullanmaktır.

Bu da olmuyorsa, 2 lambayı seri bağla :)

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri