555IC ve Flip-flop ?

eeeadayi

Üye
Herkese merhaba. EEE 1.Sınıf öğrencisiyim. Hoca Digital Design dersinde 555IC ve Flip-flop'u araştırmamızı söyledi. Ben de araştırmalara IC'nin açılımına bakarak işe başladım.(Integrated circuit) yani entegre devreymiş.555 entegresi birçok şey için kullanılıyormuş.Osilasyon,zaman gecikmesi ve darbe sinyali yaratmak için kullanılabilecek kararlı bir tümleşik devreymiş(büyük oranda zamanlama için kullanılıyor anladığım).Sekiz tana bacağı varmış.Sonra Flip-Flop'u google ladım.Ve parmak arası terlik görselleriyle karşılaştım. :)) Daha detaylı araştırdığımda Flip-Flop'ların lojik kapılar ile oluşturulan bellek elemanları olduğunu öğrendim.Girişine uygulanan sinyal değişmedikçe çıkış da değişmiyormuş.Zamanlama palsi varmış.Giriş sinyaline göre çıkış ya 0 yada 1 oluyormuş.0 off, 1 on diyebiliriz.Birden çok flip-flop çeşidi varmış.R-S tip,J-K tipi, D tipi,T tipi.Bir kaç youtube videosu izledim ledin biri yanarken diğeri sönüyor.Buda 1,0 yani on off talimatları ile gerçekleşiyor galiba. Beni bilgilendirirseniz sevinirim işin içinden çıkamıyorum ......

Herkese merhaba. EEE 1.Sınıf öğrencisiyim. Hoca Digital Design dersinde 555IC ve Flip-flop'u araştırmamızı söyledi. Ben de araştırmalara IC'nin açılımına bakarak işe başladım.(Integrated circuit) yani entegre devreymiş.555 entegresi birçok şey için kullanılıyormuş.Osilasyon,zaman gecikmesi ve darbe sinyali yaratmak için kullanılabilecek kararlı bir tümleşik devreymiş(büyük oranda zamanlama için kullanılıyor anladığım).Sekiz tana bacağı varmış.Sonra Flip-Flop'u google ladım.Ve parmak arası terlik görselleriyle karşılaştım. :)) Daha detaylı araştırdığımda Flip-Flop'ların lojik kapılar ile oluşturulan bellek elemanları olduğunu öğrendim.Girişine uygulanan sinyal değişmedikçe çıkış da değişmiyormuş.Zamanlama palsi varmış.Giriş sinyaline göre çıkış ya 0 yada 1 oluyormuş.0 off, 1 on diyebiliriz.Birden çok flip-flop çeşidi varmış.R-S tip,J-K tipi, D tipi,T tipi.Bir kaç youtube videosu izledim ledin biri yanarken diğeri sönüyor.Buda 1,0 yani on off talimatları ile gerçekleşiyor galiba. Beni bilgilendirirseniz sevinirim işin içinden çıkamıyorum ......
555 flip flop ların calisma mantığıni anlamak için diyot nedir bilinmesi gerekir. Diyot tek yönlü elektrik akımını iletir ve ters yönden akım iletmez. Led diyotu bu mantıkta düşün. Led uzerinden gecen akim pozitif kutuptan negatif kutba dogru akar. Ama ledi devreye ters baglarsan led diyot - den + ya elektrik gecirmeyecegi için led ışımaz.
Screenshot_20211007-000737_Chrome.jpg

Gorseldeki devreyi inceledigin zaman 555 in 3numarali bacağı 1 veya 0 çıkışıni veren bacak. Yani zamanla periyodik olarak 0,1,0,1 olarak cikis veren bacagimiz.

3 nolu bacak 1 olduğunda;
Elektrik once D1 ledinin eksi bacagina ve
D2 ledinin artı bacağına gidecek.
Fakat D1 led diyotu ters yonden akım gecirmeyecek.
Bu yuzden akım D2 ledinin artisindan girip gnd ye akacak.
Yani çıkış 1 iken D2 ledi yanar.

3 nolu bacak 0 olduğunda;
9voltun akımı D1 uzerinden akıp 555 in 0ına akar.
Yani çıkış 0 iken D1 yanar.

555 flip flop ların calisma mantığıni anlamak için diyot nedir bilinmesi gerekir. Diyot tek yönlü elektrik akımını iletir ve ters yönden akım iletmez. Led diyotu bu mantıkta düşün. Led uzerinden gecen akim pozitif kutuptan negatif kutba dogru akar. Ama ledi devreye ters baglarsan led diyot - den + ya elektrik gecirmeyecegi için led ışımaz. Ekli dosyayı görüntüle 82089
Gorseldeki devreyi inceledigin zaman 555 in 3numarali bacağı 1 veya 0 çıkışıni veren bacak. Yani zamanla periyodik olarak 0,1,0,1 olarak cikis veren bacagimiz.

3 nolu bacak 1 olduğunda;
Elektrik once D1 ledinin eksi bacagina ve
D2 ledinin artı bacağına gidecek.
Fakat D1 led diyotu ters yonden akım gecirmeyecek.
Bu yuzden akım D2 ledinin artisindan girip gnd ye akacak.
Yani çıkış 1 iken D2 ledi yanar.

3 nolu bacak 0 olduğunda;
9voltun akımı D1 uzerinden akıp 555 in 0ına akar.
Yani çıkış 0 iken D1 yanar.
teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.