555 ve 4017 entegreli devre problemi

mandalina_

Üye
Aşagıdaki 2 devre birbirinin aynısı sayılır.Devre şu arabalara takılan beyazz çkar lamba olur ya onun devresine benziyor.
Devrenin internette videosu da olcaktı ama bulamadım.Devrede 4017 nin bacaklarına 2 grup led baglanıyorr.Grubun birindeki ledler 3 defa seri bi şekilde yanıp söndükten sonra diğer grup 3 defa sönüyor.Polis flasörü gibi.
Devreyi kurdum ama istedigim gibi olmadı.Benim istedigim 2li grup degilde devreye en az 15 led bağlancak ve 15 led 3 defa kırptıktan sonra 1 saniye falan bekleyip tekrar 3 defa hızlı bi şekılde yanıp söncek.Yalnız flip flop devresi gibi degil.Bunu nasıl yapabilirim?Devreyi proteusta çizdigimde devreyi çalıştıramadım.Ledler yanık kaldı.Mümkünse isiste çizip deneyip dosyasını koyabilirmisiniz?Ben biraz acemi oldugum için başaramadım.:(

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

1.devre ile 2.devre farklı
2. devrede çıkışlar hızlı diyot sürüyor
1. devre yavaş diyot
2. devrede pin 8 eksi beslemeyi
farklı yerden alıyo şemayı tekrar incele
notları oku

Son düzenleme:
Benim istedigim 2li grup degilde devreye en az 15 led bağlancak ve 15 led 3 defa kırptıktan sonra 1 saniye falan bekleyip tekrar 3 defa hızlı bi şekılde yanıp söncek.

Grubu, LED sayısını doğru besleme ile dilediğiniz gibi ayaralayabilirsiniz fakat 4017 entegresi ile bu komutu verdiremezsiniz. Bunun için bir PIC programlamanız gerek.

mrb ben de bu konuda yardım ıstıyorum bu flıp flop yanı polıs arablarındakı gıbı ısık ıstıyorum ben bu sıstemı arabanın sıslerıne takcam,hazır devresı varmıs 4 ayrı sekılde yanıyor ama sıslerı yakmadı ledlerı yakıyor mesela 15 led hazır baglanmısı denedık harıka ama sıslerde olumsuz oldu bunu nasıl guclendırırız veya baska bır devre nasıl yapılır

4017 entegresi 15 nolu uca pozitif gelmediği sürece 3, 2, 4, 7, 10, 1, 5, 6, 9, 11 olarak sürekli sayar. Pozitif geldiğinde saymaya en baştan başlar. 15 led sürmek ilginç fikir olmakla birlikte transistörle sürülebilinir ayrıca kombinasyonları diyot matrisi kurarak yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri