4x16-4x6 bağlantısı

frakist

Üye
Merhabalar;

iki katlı 8 aboneli bir apartman projesi üzerinde çalışıyorum. Ancak apartman standart merdiven boşluklu türden değil. her birinin birbirinden bağımsız kapıları ve üst katlardaki evlerin kendine ait merdivenleri var.

bu apartmanı 4x16 lık kabloyla tredaş a bağlayacağım ancak evlere dağıtımı toplu saat içeren bir sayaç tablosuyla değil kapı girişlerinde müstakil saatlerle yapmak istiyorum.

bu durumda 4x16 lık kabloyu 4X6 lık kablolara koruma elemanı olmadan nasıl bağlayabilirim? yer altı çözümü mü uygun olur sıva altı çözümü mü? yer altı çözümünün arıza gidermesindeki zorluk sıva altı çözümün ise güvenlik yetersizliği beni endişelendiriyor. ayrıca bu çözümü projede nasıl gösterebilirim?

neyi anlatmak istediğime dair bir resim hazırladım. yardımlarınız için teşekkür ederim.

15zmdxi.jpg

merhaba böyle bir dağıtım yapamazsınız *edaş'tan izin alamazsınız her dairenin önünde sayaç için elemanları tek tek dolaşacak sayaç panosu yapmak zorundasınız.

merhaba böyle bir dağıtım yapamazsınız *edaş'tan izin alamazsınız her dairenin önünde sayaç için elemanları tek tek dolaşacak sayaç panosu yapmak zorundasınız.

Elbette her evin önünde sayaç panosu olacak. Yani 8 sayacı tek panoda toplu kullanmak yerine dairelerin konumu nedeniyle tek tek müstakil sayaç panolarında kullanmak istiyorum

A NOKTASI​
I------4x4kablo--1.evin sayaç panosu----dağıtım tablosu---yükler​
--4x16 kablo-----I------4x4kablo--2.evin sayaç panosu----dağıtım tablosu---....
I------4x4kablo--3.evin sayaç panosu----....​
I------4x4kablo--....​
I------4x4kablo--....​
I------4x4kablo--....​
(8 adet)​

buradaki sistemi uygulayamaz mıyım? uygulayabilirsem 4x16 dan 4x4 e böldüğüm A noktasını hangi elemanlarla yapmam gerekiyor?

binanın bir köşesine mühürlenbilir bir pano yaparsanız ve o pano içerine (ana tmş/3faz+nört bara) yaparsanız ve dairelerdeki sayaç panosunu beslersiniz tedaş o bölmeyide mühürlerse olabilir ama önce tedaşla konuşmanız lazım

kofre koyabilirsiniz ama kofreden o kadar ek yapılmasına izin vermezler

not:4x4 kablodan bahsediyorsunuz kolon hatlarında 6mm2den küçük kesit kullanılmaz gücünüz küçük bile olsa en az 6mm2

binanın bir köşesine mühürlenbilir bir pano yaparsanız ve o pano içerine (ana tmş/3faz+nört bara) yaparsanız ve dairelerdeki sayaç panosunu beslersiniz tedaş o bölmeyide mühürlerse olabilir ama önce tedaşla konuşmanız lazım

kofre koyabilirsiniz ama kofreden o kadar ek yapılmasına izin vermezler

not:4x4 kablodan bahsediyorsunuz kolon hatlarında 6mm2den küçük kesit kullanılmaz gücünüz küçük bile olsa en az 6mm2

evet 4-6 karışıklığı oldu başlıkta belirttiğim gibi 6 lık kablo kullanıyorum kolon hattı için. baralı bağlantı kutusu yaparsam sıva üstü/yer altı tercihi konusunda belirli bir zorunluluk yada genel geçer tercih var mı?

sıva üstü/altı fark ediceğini zannetmem mühürlenebilmesi yeterli olur tabi onuda konuşmanız lazım tedaşların kuralları belli olmaz

sıva altı yaparsanız gücenlik acısında iyi olur sıva üstününde arıza durumunda müdahelesi kolay olur ama bu sefer ölçüm yapılmayan bölme olduğu için kaçak ihtimali olabilir şüpeşi doğabilir siz en iyi mhüdürleme yapıcak yetkili kurum ile net konuşun

sonuç yaptığınız yerin bir plan-projesi var ve ona uygulamak zorundasınız ee tedaş oynamış projeyi o zaman uygulama yaparkende yol göstermesi lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri