49 adet spot 5X2.5 mm²² nym kablo..?

49 adet 2x18w spot aydinlatma armaturu var,5x2.5mm² nym kabloyla beslesek ileriye donuk notr de bir isinma soz konusu olabilirmi,kablo ortalama 130 mt civarinda,her bir faz basina 13 spot dusuyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
49 lamban varsa faz başına 16 lamba düşer.16*2*18=576W yapar=faz başına 2,17A akım çeker.toplamda 2,17*3=6,51A
lambalar faz başına dengeli bağlanırsa eşit dağıtılırsa nötr hiç akım çekmeyebilir yada az çeker.
lambaların hepsini 1 faza bile bağlasan toplam akımı 6,51 A olduğuiçin sorun olmaz(6,51A 2,5 luk kablonun rahat taşıyabileceği bir akım değeri). Gücün düşük olduğu için mesafede pek problemin olacağını sanmıyorum

4x18w kare armaturlerde olcu aletiyle amper olcumu yaptim ve 0.5amperlik bir deger gozuktu,o acidan aydinlatmalarda amperler birazda olsa hesaplamardan sapabiliyor gibi,bu arada lambalari 36 adet yaptim ve 5x2.5mm kablo kesitini kullandim.nacak arkadasim bilgileriniz icin tesekkurler.

iyi calismalar;

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri