4450 Arçelik "sıkma yok" hatası __Testler yapıldı. Hepsi OK! Su tamamen boşaltılıyor, fakat "sıkma yok" hatası silinmiyor. Yeni programı yapılamıyor

A_Ahmet

Üye
Sevgili Arkadaşlar, bende Arçelik 4450SJ model çamaşır makinası var. Dün "sıkma yok" hatası verdi. Alt köşedeki drenaj pompası önündeki çevirmeli filtreyi çıkardım, temizledim (pek kir yoktu).
Ardından tuşlardan resetleme ve test adımlarını yaptım. Sağa dönüş-sola dönüş-sıkma- çekmeceye su alma- resistans ısıtma- su drenaj dahil tüm adımları yapıyorum. Makina haznesinde su kalmıyor(bunu alt köşe filtreyi sökerek görebiliyorum).
Fakat resetleme işlemi sonucunda "sıkma yok" lambası halen yanmaya devam ediyor.

Drenaj pompası makina içerisindeki suyu dışarı atmasına rağmen neden hala "sıkma yok" hatası veriyor anlayamadım. Bigilendirme yaparsanız sevinirim. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Camasir Makinasi_.JPG
    Camasir Makinasi_.JPG
    89.2 KB · Görüntüleme: 10
Sevgili Arkadaşlar, bende Arçelik 4450SJ model çamaşır makinası var. Dün "sıkma yok" hatası verdi. Alt köşedeki drenaj pompası önündeki çevirmeli filtreyi çıkardım, temizledim (pek kir yoktu).
Ardından tuşlardan resetleme ve test adımlarını yaptım. Sağa dönüş-sola dönüş-sıkma- çekmeceye su alma- resistans ısıtma- su drenaj dahil tüm adımları yapıyorum. Makina haznesinde su kalmıyor(bunu alt köşe filtreyi sökerek görebiliyorum).
Fakat resetleme işlemi sonucunda "sıkma yok" lambası halen yanmaya devam ediyor.

Drenaj pompası makina içerisindeki suyu dışarı atmasına rağmen neden hala "sıkma yok" hatası veriyor anlayamadım. Bigilendirme yaparsanız sevinirim. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.
sıkma ışığı arıza ışığı değildir.Program ayarlanırken sıkma yok seçilmiştir.

Zaman göstergesinde birşey yazıyor mu. Eğer ki zaman gostergesi ekranında zaman göstermiyor çizgi nokta gibi şeyler gözüküyorsa makinenizin eprom silinmiştir. Yeniden programlamak gerekiyor. Eprom hatasında test işlemi yapar fakat yeni program veremezsiniz

Zaman göstergesinde birşey yazıyor mu. Eğer ki zaman gostergesi ekranında zaman göstermiyor çizgi nokta gibi şeyler gözüküyorsa makinenizin eprom silinmiştir. Yeniden programlamak gerekiyor. Eprom hatasında test işlemi yapar fakat yeni program veremezsiniz
Üstadım, zaman göstergesinde belirtiğiniz gibi herhangi birşey yazmıyor. Aslında makinanın restleme işleminden sonra, yazıdğım gibi makina yıkama programı seçemiyorum. Değil seçmek, hiçbir modu aktif hale getiremiyorum. Yalnızca "sıkma yok" lambası yanıp sönüyor.

Buradan yazdıktan sonra cevap göremeyince araştırmalarıma devam ettim. Sağolsun bir kart tamircisine ulaştım. Sıkıntımı söylediğimde ilk sorusu "Motorun kömürleri kontrol ettiniz mi?" oldu. Gerçekten bende 1 ay önce biten kömürleri (sürtünme yüzeyi açılarına uygun olarak) değiştirdiğimi belirttim.

Kendisi, "Bu modellerde önce kömür arızası görülür, sonrasında kart hafızası silinir (sanırım sizin eprom dediğiniz)" dedi. Sizinde belirttiğiniz gibi yeniden programlanması gerekiyor dedi. Bulunduğum ildeki bir kart tamircisine götüreceğim.

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Hayırlı işler, kolay gelsin.

(Biraz detaylıca yazdım, bu sorunu yaşayacak birisi olursa faydalansın ümidiyle. Bu siteyi kuran ve bilgilerinizi zaman ayırarak bizlerle paylaşan siz değerli emektarlara yeniden teşekkür ederim.)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri