404 gaz basınçları

serkan2105

Üye
Abilerim merhabalar daha önce 404 gaz ile pek çalışmadım bir soğutma tunelim var evaporatör karlanma yapıyor +6 derece çalışmam gerekiyor dış hava sıcaklığı 16 17 derce lerde yüksek basınç 15 16 bar alçak basınç ise 3 bar civarı şuanda ideal olarak kaç barlarda çalışmam gerekiyor bu gaz hakkinda bilgi verebilecek birileri varmı

Adaşım merhabalar.

Genelde sistem dizaynı +3°C evaporasyon ve 50°C kondenzasyon hesaplanır.

Bu değerler için aşağıdaki görsellerdeki basınçları referans alabilirsiniz. Emiş basıncı 5.5 bar basma basıncı 22 bar.

Ancak sizin kondenser şartında hava sıcaklığınız çok düşük. Bu nedenle bu şartlarda kondenzasyon kontrolü yapmalısınız. Kondenser kısmında kaç tane fanınız var? Bunların bir kısmını sabit kalanları basınç kontrollü yada tek ise sürücü kontrollü yapmanız ve basıncı biraz yükseltmeniz lazım. Kondenzasyon yükselince evaporasyonda bir miktar yükselecektir.

Screenshot_20240214-132621_Ref Tools.jpg
Screenshot_20240214-132640_Ref Tools.jpg

Abi ben biraz geride kaldım bı sure ara verdim mesleğe eskiden ayp kullanıyordum şuan otomatik dfan kontrol sivicleri var 3 adet daha önce bu sivicleri kullanmadım 13 barlik1 adet ve 18 barlık takilmis üzerine kondanserde 4 adet fan var biri otomatik kompresör ile devreye girip diğerlerinin bu sivicler ile devreye girmesi gerekiyor diye biliyorum ama üzerindeki basicnlar düşük olduğu için siviclerin sürekli devredeler fanlar bende deneme amaçlı 2 adet fanin sigortasini kapatıyorum ama basıncı yukseltemiyorum bir türlü sistemi kuran firma bu sivicleri seçerken bir yanlışlık yapmış olma ihtimali varmı diye düşünüyorum bukadar düşük seçilmiş siviclerle o basınçları yakalamak problem olacak gibi görünüyor

Merhaba.

Kondenser basıncını fanları kapatarak 18 - 19 barları yakalayabilirsen emiş basıncı kaç oluyor görelim.

Değerler tutmuyor ise gaz da eksik olabilir dryer tıkalı yada txv düzgün çalışmıyor olabilir kademe kademe gitmekte fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri