4017'e led sürmek

mandalina_

Üye
555 ve 4017den oluşan devreye TIP122 Transistörü kullanarak 100 tane falan led baglamak istiyorum.Ledler led+led+led+300ohm direnç şeklınde baglı ve serilerde birbirine paralel baglı.
TIP 122 transistörün gücü 65 watt.Ben bu transistörün 4017 in örnegin 3 nolu pinine bagladıgımda 4017 nin 3 nolu pinden çekilmesi gereken bi akım sınırı var.Datasheetinde 6,8 ma gibi bi deger yazıyor.Devre 12 voltla besleniyor.Ve şu an 60 ledi çalıştırdım sorun çıkmadı.Daha da artırabilirmiyim?Şayet akım sınırlaması varsa o sorunu nasıl halletmem araya hangi devre ekipmanlarını baglamam gerekli?Ayrıca beyz koluna 400ohm direnç bagladım pull down direnci olarak da 2k2 kullandım.beyz akımı led ekledikçe proteusta düşüyor gibi geldi bana..Proteustaki devrede şu an 39 tane led (13 tane 3 lü) seri var.Bu devreye 2.bi transistör gerekirmi?Gerekirse nasıl ve nereye baglıcaz?Bu kadarını yapmam yeterli midir?Bu arada beyz direncini büyük alırsam parlaklık azalıyor.O nedenle 400R aldım.Ayrıca aşagıda toplam collektör akımı 39 ledle 187ma olacak

sn mandalina,
TIP122 darlıngton transistördür, küçük beys akımları ile darlington yapıda olmıyan transistörlere göre daha yüksek collector akımları kontrol edilebilir, led sayısını artırdıgında sorun çıkmaz........

sn mandalina bu tür uygulamalarda mosfet transistör kullanmanız size daha da fazla avantaj sağlıyacaktır hemdüşük tetikleme akımı hemde yükte düşük direnç göstermelerinden dolayı IRFZ serisi transistörler kullanabilirsiniz.kolygelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,139
Son üye
muhamedarslantas38

Yeni konular

Geri