400kva dan 630 kva güç artırım talebi hakkında sorular

Değerli kontrolkalemi üyeleri,

Sedaş tan 16.04.2012 tarihli enerji güç artırımı talebimiz doğrultusunda aldığımız yazının 11. maddesi aşağıdadır. güç talebimiz 400kva direk tipinden 630 kva beton köşk şeklindedir. Şimdi burada anlatılmak istenen Parafudr un hat tarafına takılması ne demektir?

11 -36 kV. 10kA. metal oksit (pol) ayırıcılı parafudr
ayırıcı çıkışına değil trafo şartnamelerimizde
olduğu gibi hat tarafına takılacaktır. Tesiste TEDAŞ-MYD/96-019.A teknik şartnamesinde
belirtildiği şekilde, parafudrlar ile topraklayıcı eksiz ve kesintisiz olarak 95 mm2 galvanizli örgülü çelik iletken ile yapılacak ve parafudr ayırıcısı ile Topraklama irtibatı arası flexsbl örgülü bakır
( en az 35 mm3) ile montajı yapılacaktır.

Bir de direk tipi trafoyu yer trafosu ile değiştirmek için gerekli olan malzemeler nelerdir.

Benim çıkartabildiğim Beton köşk içerisinde trafo,giriş,ölçü,koruma hücreleri, ag dağıtım panosu. Ag besleme kablosu.
Burada bilmediğim şey ise maks. 30 mt için Xlpe kablo kesiti ve diğer malzemeler meler olmalıdır.

Tecrübelerini aktarabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
selam kardeş
direk tipi bir trafoyu yere koymak yani hücretipi yerleşim yeri içerisinde olan bir tesisin hücretipi yapılması gerektiğini biliyorum
1.parafudurun hat tarafına demek eger enerjiyi direkten alıyorsan direğe koyduğun seksiyonel dediğimiz ayırıcının çıkışına konur.
2.direkten almıyorsan başka bir hüçreden alıyorsan ozaman hücre içerisine konur.
3.parafudur topraklaması bağımsız direk başka bir yere ile irtibatlanmadan direk toplraklamaya gütürülür.
4. malzemeler ise beton köşk,giriş hücresi,trafo koruma hüçresi,OG BÜLÜMÜNDEN ÖLÇÜ YAPACAKSAN ÜLÇÜ HÜÇRSİ,
Xlpe kablo kesiti mesafeye güre değişir normal bir mesafede 1x50+16 olarak kulanılır ama projeyı çizecek olan arkadaşlar bunu daha yi bilir porujeyi zidireceğin zaman bunlar vhep kesinleşir umarım yardımcı olmuşum iyi çalışmalar.

Teşekkürler.

Dediğiniz gibi projeci arkadaşlar malzeme listesini kesinleştirecek ama benden bu işlemden daha önce keşif ve teklif vermem isteniyor. O sebeple yaklaşık maliyet çıkarmaya çalışıyorum.

selam kardeş
yukarda bahsetiğim gibi bunula ilgili yapacağın işleme güre yükarda malzeme listesi yazmışım fiyat vedikten sonra not olarak belirtirsin
projedeki değişiklikler güz ününde bululnacak desin.

630kva için og kablo olarak 50mm2 kesitinde kablo kullansanız olur. Ancak piyasada 50lik kablo biraz zor bulunuyor. Zaten onun yerine 95mm2'lik xlpe kablo kullanırsınız. Zaten monoblok beton kosku istenir sizden eger yere alacaksanız. Sonra ayırıcı paradur niye istenilmiş ne gerek var onu anlamadım. Parafudurda ayırıcı istemek cokda mantıklı birsey degil acıkcası.

Olayı çözümledim. Bilgi paylaşımı yapayım.

Parafudr hat tarafına yani direkten enerjiyi aldığımız noktaya koyulacak. Muhtemelen mevcut direk üzerinde vardır onu değişdirtirler.

Hat koruması olması açısından böyle.

Kablo kesiti ile ilgili hiçbirşey yok hala ortada. Sedaş tan yanıt alamıyorsunuz. Biz 95 olarak sunduk projeyi içeriye. Büyük ihtimalle kabul görecek.

Monoblok beton köşk Ubet B64 tipi kullanacağız. 3 hücre 1 yedek hücre yeri trafosu falan filan.

Önemli bir nokta daha var. Trafoyu gebzede sanayinin içinde bir yere koyacağız. Yani caddesi sokağı filan çok net değil diye sanırsam, bizden köşkü tam olarak koyacağımız yerin gps koordinatlarını istediler. 4 köşesinin.

ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM TERMAL TESİSTE GÜÇ ARTIRIMINA GİDİLECEK 960KW DAN 1280 KW YA ANCAK HANGİ BELGE VE EVRAKLAR GEREKLİ ÖĞRENEMEDİM BİR TÜRLÜ HAYIRSEVER BİR ARKADAŞ YAZABİLİR Mİ

Bir SMM den yardım almanız gerekecek.Ön-
celikle,tedarikçi kuruluştan enerji müsaadesi
talebinde bulunulması gerekir.SMM e vekalet
vermeniz halinda,işlemleri o takip eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri