4 Raspberry'yi tek bir güç kaynağından beslemek

laika

Üye
Merhabalar,

Bir süredir akıllı bir içecek dolabı üzerinde çalışıyorum. Dolabın her rafında bir modül var ve bu modülün içerisinde Raspberry Pi bulunuyor. Bu modüllerden dolabımda 4 adet bulunuyor ve her Raspberry için 5v 3A'lık bir adaptör kullanmam gerekiyor. Ben bunları tek bir ana power girişinde birleştirmek istiyorum. Bunun için nasıl bir yöntem izlemeliyim acaba?

4x3A => 5V 12A'lık bir besleme kaynağı işinizi görecektir. Benzer bir şeyi güvenlik kamera güç uçlarını birleştirerek yapıyorum. Güç kablolarını birleştirmeniz için pozitif (+) ve negatif (-) uçları bir araya getirmek için 2 adet 5'li yaylı-tırnaklı klemens almanız yeterli. Böylece sorun olduğunda istediğinizi ayırmak da kolay olur.
1662463867879.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
4x3A => 5V 12A'lık bir besleme kaynağı işinizi görecektir. Benzer bir şeyi güvenlik kamera güç uçlarını birleştirerek yapıyorum. Güç kablolarını birleştirmeniz için pozitif (+) ve negatif (-) uçları bir araya getirmek için 2 adet 5'li yaylı-tırnaklı klemens almanız yeterli. Böylece sorun olduğunda istediğinizi ayırmak da kolay olur.
Ekli dosyayı görüntüle 90483
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir şey daha var. Ben Raspberrylere gücü usb c kablosuyla veriyorum. Wago kullanırken usb a kısmının ucunu kesip artı ve eksi kablolarını buraya takmam gerekecek. Tam emin değilim ancak usb kablolarında artı eksi kabloları ince oluyordu sanki. Bu bir sorun yaratır mı sizce?

Akıllı içecek dolabı ne kadar akıllı? İçerisinde 4 adet rpi bulunduran bir cihaz sanırım kullanıcıyı karşıdan gördüğü an ne içeceğini tahmin edebilir. Bence güç kaynağı sayısını azaltmak yerine kullanılan rpi sayısını azaltmayı düşünmelisin. Hatta rpi yerine esp32 gibi çok hızlı, internete bağlanabilen,geniş hafızası olan ve oldukça ucuz bir mikrokontrolör kullanmalısın. Zira 4 adet rpi ciddi maliyet oluşturacaktır.

Akıllı içecek dolabı ne kadar akıllı? İçerisinde 4 adet rpi bulunduran bir cihaz sanırım kullanıcıyı karşıdan gördüğü an ne içeceğini tahmin edebilir. Bence güç kaynağı sayısını azaltmak yerine kullanılan rpi sayısını azaltmayı düşünmelisin. Hatta rpi yerine esp32 gibi çok hızlı, internete bağlanabilen,geniş hafızası olan ve oldukça ucuz bir mikrokontrolör kullanmalısın. Zira 4 adet rpi ciddi maliyet oluşturacaktır.
maalesef her rafta raspberry pi kullanmam gerekiyor.

Usb kabloyu kesmektense ki ince kablo ile sağlıklı olmaz, usb konnektör alıp özel kablo yapabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 90490
Şöyle bir yapıyı nasıl kurabilirim peki? Bahsettiğim gibi dolabın içinde 4 adet raf var. Her rafta da 5v 3a ile çalışan raspberryler bulunuyor. Raflardan güce doğru değil de her rafın gücünü bir üstteki raftan sağlasam nasıl olur? Örnek olarak bir görsel ekledim. En üstteki rafa ilk güç kaynağından güç gelecek ve o rafta raspberrrye 5v 3a verecek. Sonra o rafın bir de çıkışı olacak ve o çıkış bir alttaki raspberrye güç verecek. Bir de sistemde 12v'luk bir kilit bulunuyor. Onun için ayrı bir trafo yerine tek bir güçlü trafo kullanıp raspberrylere de gücü şu devreyi kullanarak verebilir miyim? https://www.direnc.net/6-24v-giris-5v-cikis-3a-dc-dc-usb-power-modul

Ekli dosyalar

• Group 1.png
    Group 1.png
    5.3 KB · Görüntüleme: 7
Bence tersini yapın. 5V 3A'lık güç kaynağını biraz daha yüksek amperde seçerek 5 volt'u 12 volt'a yükseltecek bir modül ile kiliti besleyin. Kilitin ne miktar akım çektiğine göre. Ayrıca seçtiğiniz güç kaynaklarının üst güç değerleri sizi yanıltmasın. O güçleri en fazla anlık verebilirler, 3 amperlik güç kaynağında 2 amperden fazla akım çekmemeye çalışın. Çin üretimi olduklarını unutmayın!

Bu arada yapı ne şekilde bilmiyorum, @FakirMaker'in daha ekonomik önerisini düşünün derim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri