4 km mesafede lazer ile haberleşme.500Mhz-1Ghz arasında (fikir alış verişi)

sonyozgat

Üye
Piyasada olmayan bişey uğraştığım proje.Aslında bu projenin sadece "dedektör+elektroniği" bana ait.
Lazerin gücüne göre 3-4 çeşit dedektör kullanmalıyım.Lazeri projeyi yapan diğer mühendisler belirleyecekler.

"Projenin tamamı şu.2 kişi haberleşecek.Yansıtıcı olarak dağ (veya tank,bina) kullanılacak.verici ile dağ(yansıtıcı) arasında 4 km mesafe olacak en fazla.frekans aralığı 500MHz-1GHz arasında olcak.6kg dan az olcak.Askeri amaçlı bir proje.2 bölük arasında haberleşme için mesela..."

Ne çeşit dedektör kullanmalıyım.sistemin homodyne olduğu kabul edilecek.Tavsiyesi olanlardan cevap bekliyorum.İlginç fikirler çıkcana eminim.Onun için burda paylaşmak istedim.Şimdiden teşekkürler fikirleriniz için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadasın dediği gibi bunlar zor eğer bitirme projesi falan değilse sana tavsiyem piyasada satılan bir çok rf sistemler var bunlardan birini satın alman

şimdi 500Mhz-1Ghz'lik bir sinyalin 4km bir meseden yansımasını almak zor gibime geldi çünkü frekans arttıkca menzil kısalır. R=c/2f formülünden hesaplayabilirsin. Frekansını düşürerek daha güçlü bir yansıma alabilirsin. Seni yanıltmış olmayım ama benim fikrim bu şekilde.

arkadaşım bu bahsettiğin iş çok zor ama

bu haberleşme içinse bunun için SENAU TELSİZ ve wrilles cihaz var bu telsiz ile yüksek tepeye ana cihazı koyduğunda en az 15 km mesafe ile görüşebiliyorsun.

senau wriless cihazıda bilgisayar arasında bilgi göndermek ve almak dosya gibi kullanabilirsin bunun mesafeside aşağı yukarı aynıdır.

bir kaç dağa bu cihazdan yerleştirdinmiydi 80 km kadar çıktığını yazıyor proşürde

şayet sınırda askerlik yapıyorsan bu tip telsiz haberleşmeler bizim için iyi değildir bilgileri

düşman ele geçirir.

hiçbir telsiz cihazı kullanmamanı tavsiye ederim.düşmanın her zaman bu tip sinyalleri çözmek ister.

fikir açısından söylüyorum gerisi sana kalmış.

lazerin rf den farkı bozucu etkilere karşı daha kalideli yayın yapabilmesidir (optik kablo gibi ) kısa mmesafe de daha önceden casus dinleme cıhazı duymuştum mesela lazer karşı binanın camına tutuluyor icerdeki konuşmaların titreşimleri camı titreştiriyor yansıyan lazer ışını dedekte edilip yükseltilerek deşifre ediliyor sadece okudum denemedim.
tabi lazer deyince oyuncak lazer düşünmemek lazım askeri amaclı lazerle hedef belirleme sistemlerini unutmamak lazım .

Benim çok işime yarar bu. Bitirince haber ver testlerine katılıyım. Ciddiyim.

o iş yaş...sağlam RF bandgenişligi herzaman için daha iyidir....

Piyasada olmayan bişey uğraştığım proje.Aslında bu projenin sadece "dedektör+elektroniği" bana ait.
Lazerin gücüne göre 3-4 çeşit dedektör kullanmalıyım.Lazeri projeyi yapan diğer mühendisler belirleyecekler.

"Projenin tamamı şu.2 kişi haberleşecek.Yansıtıcı olarak dağ (veya tank,bina) kullanılacak.verici ile dağ(yansıtıcı) arasında 4 km mesafe olacak en fazla.frekans aralığı 500MHz-1GHz arasında olcak.6kg dan az olcak.Askeri amaçlı bir proje.2 bölük arasında haberleşme için mesela..."

Ne çeşit dedektör kullanmalıyım.sistemin homodyne olduğu kabul edilecek.Tavsiyesi olanlardan cevap bekliyorum.İlginç fikirler çıkcana eminim.Onun için burda paylaşmak istedim.Şimdiden teşekkürler fikirleriniz için.
------------------------------------------------------------------------
iyi geceler
Bende siz gibi "rf pll"devrelerle uğraşıyorum sorunuza burada cevap bulamazsınız ,çunku üzülerek soylüyorum bu sitede ciddi şekilde radyo frekanslı modülator v.b devrelerde profosyonel adam göremiyorum ben sana üye olduğum siteyi öneriyim reklam olmazsa işine de yarayacağına umuyorum arkadaşım..inşallah işine yarayacağını umuyorum
TA2VB Fazlı Çelen AMATOR TV VERİCİ-TRANSMİTTER SİTESİ 23cm. 70cm. 2m ANTENLER ve PLL devreleri, Kablosuz Görüntü Aktarma ve MOBESE Güvenlik Sistemleri Ultrasonik Fare Köpek kovucu devreler

www.antrak.com

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri