4.2v 500ma yerine 4.5v 100ma olur mu?

vedat79

Üye
Pupilametre (iki göz arasındaki mesafeyi ölçen alet) için adaptör lazım eskisinin 4.2v 500ma yazıyor onun yerine 4.5v 100ma kullanılır mı? İçinde kendi bataryası mevcut şarj etmek için kullanacağım en yakın bu değeri buldum 5v 500ma olan var birde.

Not: Aletin içinde kendi pili ve artı olarak iki adet kalem pil ile çalışıyor.

Hic bilgim yok ama dediğinizi yapmak için uğraşıcam. 4.2v 1.5 amper var elimde olmaz sanrım ama yine de bir sorayım bunu da amperi yüksek sorun olur mu?

Hic bilgim yok ama dediğinizi yapmak için uğraşıcam. 4.2v 1.5 amper var elimde olmaz sanrım ama yine de bir sorayım bunu da amperi yüksek sorun olur mu?
Eğer bu soruyu dün sormuş olsan kullanabilirsin sorun olmaz derdim ama bugün bir arkadaşım iki sony laptobu aynı şarj aletiyle şarj ettiğini küçük laptobun orjinal şarj aletinin düşük amperli olduğunu ve büyük olanınkiyle ikisini de bir süredir şarj ettiğini söyledi. Küçük laptobun bataryası şişmiş ve şarj tutmuyormuş artık. Normalde voltaj aynıysa akım şarj devresi ne kadar isterse o kadar çekilir ama demekki şarj devresi akımı ayarlayamamış ve bataryayı gebertmiş. Senin aletin sonu böyle mi olur bilmem ama geçici olarak kullanırsan sorun olmaz sanırım. Ben şu anda evdeki tüm telefon ve tabletleri rastgele bulduğum şarj aletine takıyorum şimdiye kadar bir sorun olmadı ama bundan sonra ne olur bilmiyorum.

Bildiğim kadarıyla yüksek akımla şarj etmek batarya ömrünü kısaltıyor. Orjünalini bulamıyorsanız,
5v 500mA olana bir adet standart 1n4001 diyodu seri bağlarsan 4.3v 500mA elde edersin. 0,1v farkın bi sorun olacağını sanmıyorum
bunu denemenizi tavsiye edebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri