3S4P Li-Po pil grubu voltaj düşüp çıkıyor

Penga

Üye
Merhabalar elimde 3seri 4 paralel bağlantılı pil var sanırım 10000mah ( üstünde kalemle bu yazıyordu) pil grubu var c değerleri vs bilgileri yok üstünde, aliminyumla kaplılar sadece,
Ben bu arkadaşları 12v la direk şarj edeyim dedim +- ye direk adaptörü verdim 11.50 den 12.50 ye hemen çıktı sonra kestim fakat belli süre sonra 11.50 ye gene düşüyor işte işin garip kısmı burda multi metreyi dokundurduğumda voltaj 12.50 ye çıkıyor, inverterle yüke soktum laptop şarj ve telefon şarjı ile voltajı 12.43 e düşünce bu sefer 3s bms ve voltaj düşürücü regülatör ile 12.56 ya ayarlayıp şarj ettim sabah baktığımda gene 11.50 ye düşmüş voltmetreye bağladığımda yavaş yavaş 12.50 ye yükseliyor arızalımı bu piller yoksa davranışlarımı bu şekilde?
Resimde eklediğim pil grubu inverter la kullanıma uygunmudur buna güneş paneli bağlayıp ufak voltaj düşük amper ile şarj etmeyi düiünüyorum

Ekli dosyalar

• AA6D5E42-978C-4819-95C5-DB09ECBD2CB0.jpeg
    AA6D5E42-978C-4819-95C5-DB09ECBD2CB0.jpeg
    300.2 KB · Görüntüleme: 19
Voltajin hızlı şekilde yükselip düşmesi seri hücrelerden birinin bozuk olduğuna işarettir.

Tam sarj edin sonra deşarj için düşük bir akim çeken yüke bağlayın. Her hücrenin voltajini takip edin. İlk düşen hucre bozuk demektir.

Sarj ederken de hucre gerilimlerini ölçün 4.2 voltun üzerinde olan varsa eşit sarj olmuyor demektir. Bu çok büyük bir problem. Balans yapılması gerekir.

İlk önce durağan halde her hücrenin voltajini ve toplam voltajı ölçüp yazar misiniz?

Bu grup inverter çalıştırmak için çok uygun gorunmuyor.

Voltajin hızlı şekilde yükselip düşmesi seri hücrelerden birinin bozuk olduğuna işarettir.

Tam sarj edin sonra deşarj için düşük bir akim çeken yüke bağlayın. Her hücrenin voltajini takip edin. İlk düşen hucre bozuk demektir.

Sarj ederken de hucre gerilimlerini ölçün 4.2 voltun üzerinde olan varsa eşit sarj olmuyor demektir. Bu çok büyük bir problem. Balans yapılması gerekir.

İlk önce durağan halde her hücrenin voltajini ve toplam voltajı ölçüp yazar misiniz?

Bu grup inverter çalıştırmak için çok uygun gorunmuyor.
Aslında invertere a bağladığımda 1.30 saat laptopu kullandım ve laptop pilini şarj ettim 12.53 den 12.43 e düştü hızlı düşmüyor, hatta volt metreye bağlıykende hiç düşmüyor açıkcası uyku moduna geçiyor gibi bağlantı yokken bağladığımda voltajı yükseltiyor balans için ise 3s 60amper bms aldım aşırı voltaj koruması içinse voltaj düşürücü regülatör koydum şarjla bms arasına 12.6 yı geçmiyor kafamdaki asıl soru uyku moduna geçiyor gibi davranması, şuan için tek tek votajlarını yazamayacağım ama bms varkende bir grup 4.20 diğeri 4.15 diğeri de 4.14 gibi değer gösteriyor bms bağlı olduğu halde

Aslında invertere a bağladığımda 1.30 saat laptopu kullandım ve laptop pilini şarj ettim 12.53 den 12.43 e düştü hızlı düşmüyor, hatta volt metreye bağlıykende hiç düşmüyor açıkcası uyku moduna geçiyor gibi bağlantı yokken bağladığımda voltajı yükseltiyor balans için ise 3s 60amper bms aldım aşırı voltaj koruması içinse voltaj düşürücü regülatör koydum şarjla bms arasına 12.6 yı geçmiyor kafamdaki asıl soru uyku moduna geçiyor gibi davranması, şuan için tek tek votajlarını yazamayacağım ama bms varkende bir grup 4.20 diğeri 4.15 diğeri de 4.14 gibi değer gösteriyor bms bağlı olduğu halde

Inverter ile yuk testi yapıp bir buçuk saat calistirdiysaniz sorun yok. Arada bms varsa her şey yolunda gorunuyor.

Inverter ile yuk testi yapıp bir buçuk saat calistirdiysaniz sorun yok. Arada bms varsa her şey yolunda gorunuyor.
Kafama takılan belli süre sonra voltajın düşmesi ben kurcalamaya başlayınca yükselmesi acaba li-po ların böyle huyumu var neyse eve geçince birazdaha kurcalayayım

Kafama takılan belli süre sonra voltajın düşmesi ben kurcalamaya başlayınca yükselmesi acaba li-po ların böyle huyumu var neyse eve geçince birazdaha kurcalayayım

Pillerin gerilimlerinin söylediğiniz şekilde oynaması iç direnclerinin yukseldigine işarettir. ( ömrünü tamamlamaya yaklaşan pil gibi )

İkinci konu pillerin birleşim şekilleri çok tekniğine uygun gorunmuyor. Bağlantıları daha sağlam yapmanızı öneririm.

Normalde puntali ve kalın iletkenlerle ( Nikel serit ) birleştirilmiş ve kutup cikislari resimdeki gibi kalın iletkenle mümkün oldukça kısa iletkenle işinizi görmelisiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri